
Felhasználóbarát, többnyelvű, de mégis összetett Marosvásárhely Polgármesteri Hivatalának honlapja
Fotó: Haáz Vince
A Babeș–Bolyai Tudományegyetem Politika-, Közigazgatás- és Kommunikációtudományi Kara felmérésben vizsgálta, hogy Románia városai hogyan állnak az e-kormányzás terén: azt mérték, hányféle és milyen minőségű online szolgáltatást biztosítanak a polgármesteri hivatalok a lakosságnak.
2020. október 01., 10:492020. október 01., 10:49
2020. október 01., 10:502020. október 01., 10:50
A helyi önkormányzatok vannak a legközelebbi viszonyban a lakossággal, ezért egyre nagyobb elvárással szembesülnek, hogy szolgáltatásaikat az online térben is elérhetővé tegyék, hiszen – főként városi övezetekben – a lakosság egyre nagyobb arányban online intézi mindennapi ügyeit.
A BBTE Politika-, Közigazgatás- és Kommunikációtudományi Kara tehát ezért tartotta időszerűnek az átfogó tanulmány elkészítését, amelyet – a technológiák rohamos fejlődése és a városok folyamatos felzárkózása okán – kétévente megismételnek majd.
magyarázzak a kutatás készítői, hiszen például a fejlesztés alatt lévő programok, szolgáltatások sem kaphattak már benne helyet.
„Az e-kormányzás helyi szintű megvalósításában elért haladás mérésére létrehoztuk az állampolgároknak és a vállalatoknak kínált online szolgáltatások (főként a közönségszolgálat) értékelési indexét. Az újonnan létrehozott eszközzel értékeltük a városok és önkormányzatok hivatalos weboldalait.
Az indexnek 47 mutatója van, öt kategóriába sorolva, mindegyiknek adott súlya van a végső jegyben: ergonómia (15 százalék), tartalom (25 százalék), online szolgáltatások (25 százalék), az állampolgárok részvétele és bevonása (20 százalék), a személyes adatok biztonsága és védelme (15 százalék). A maximálisan elérhető pontszám 100 volt” – összegezte a kutatást Nicu Urs egyetemi adjunktus. A felmérésben tehát például
A maga 92,58 pontjával Kolozsvár az országos lista vezetője, lekörözve a fővárost is: Bukarestet kerületekre bontva is elemezték a kutatók, összességében pedig 48,22-es pontszámmal értékelték e tekintetben. A kincses várost Szeben (87,85), majd Brassó (87,62) követi.
a 100 ezresnél nagyobb lakosságú városok között tizedik helyen végzett 70,14-es pontszámmal.
az ország összes városát vizsgáló felmérésben 27. helyen, míg a 40 ezernél kisebb lakossággal rendelkező városok között a 8. helyen szerepel 63,48 ponttal. A sorban Gyergyószentmiklós követi 54,70 ponttal, majd Sepsiszentgyörgy 41,90 ponttal, de például Szováta 38,92, Tusnádfürdő 38,08, Szentegyháza 37,18, Székelykeresztúr 32,16 pontot szerzett, a székelyföldi városok közül pedig Csíkszereda a sereghajtó 24,84 ponttal. A kutatás részletes eredményei térképpel, diagrammokkal elérhető itt.
Jégeső, heves széllökések (55-60 km/h), csapadék (15-20l/m²) ugyanakkor villámlások várhatók vasárnap délután több településen – figyelmeztet a Hargita megyei katasztrófavédelem.
A kormányzati megszorítások lecsapódásaként az eddiginél sokkal szerényebb körülmények között és a megszokott nyári időponttól eltérően ősszel szervezik meg a Székely Vágta idei, 15. kiadását.
Autó balesetezett a Kincsesfő és Görgényszentimre közötti 10-es jelzésű községi úton vasárnap délután; a hatóságok két áldozatról számoltak be, egyikük életét vesztette – közli a Maros megyei katasztrófavédelem.
Tizenhat megyében vörös, az ország többi részén narancssárga és sárga jelzésű hőségriasztás van érvényben hétfő reggel 10 óráig.
A Bethlenfalvi úton felfüggesztett jogosítvánnyal rendelkező, míg a Bethlen Gábor utcában ittasan vezető sofőrt állítottak meg a rendőrök a hétvégén Székelyudvarhelyen.
Kerékpározó gyermekeket ütött el egy ittasan vezető férfi szombat este a Temes megyei Kétfél településen. Egy 10 éves kislány meghalt, az ugyanazon a biciklin ülő 11 éves társa megsebesült.
Meglehetősen ittas állapotban igyekezett megfordulni járművével szombaton hajnalban egy nő Gyergyóalfaluban, ám végül egy sáncba sodródott – közli a Hargita Megyei Rendőr-főkapitányság.
10 Celsius-fokról indult a reggel Csíkszeredában június 28-án, amikor az ország nyugati és délnyugati részére vörös kánikulariasztást adott ki az Országos Meteorológiai Igazgatóság.
A rendkívüli hőség miatt több megyében korlátozzák vasárnap a 7,5 tonnánál nagyobb össztömegű járművek forgalmát az autópályákon, gyorsforgalmi utakon és országutakon.
A nyár eddigi legmelegebb napjának bizonyult június 27-e, ugyanis Székelyföldön is 30 Celsius-fok fölé emelkedett a hőmérséklet a délutáni órákra.
szóljon hozzá!