
Felhasználóbarát, többnyelvű, de mégis összetett Marosvásárhely Polgármesteri Hivatalának honlapja
Fotó: Haáz Vince
A Babeș–Bolyai Tudományegyetem Politika-, Közigazgatás- és Kommunikációtudományi Kara felmérésben vizsgálta, hogy Románia városai hogyan állnak az e-kormányzás terén: azt mérték, hányféle és milyen minőségű online szolgáltatást biztosítanak a polgármesteri hivatalok a lakosságnak.
2020. október 01., 10:492020. október 01., 10:49
2020. október 01., 10:502020. október 01., 10:50
A helyi önkormányzatok vannak a legközelebbi viszonyban a lakossággal, ezért egyre nagyobb elvárással szembesülnek, hogy szolgáltatásaikat az online térben is elérhetővé tegyék, hiszen – főként városi övezetekben – a lakosság egyre nagyobb arányban online intézi mindennapi ügyeit.
A BBTE Politika-, Közigazgatás- és Kommunikációtudományi Kara tehát ezért tartotta időszerűnek az átfogó tanulmány elkészítését, amelyet – a technológiák rohamos fejlődése és a városok folyamatos felzárkózása okán – kétévente megismételnek majd.
magyarázzak a kutatás készítői, hiszen például a fejlesztés alatt lévő programok, szolgáltatások sem kaphattak már benne helyet.
„Az e-kormányzás helyi szintű megvalósításában elért haladás mérésére létrehoztuk az állampolgároknak és a vállalatoknak kínált online szolgáltatások (főként a közönségszolgálat) értékelési indexét. Az újonnan létrehozott eszközzel értékeltük a városok és önkormányzatok hivatalos weboldalait.
Az indexnek 47 mutatója van, öt kategóriába sorolva, mindegyiknek adott súlya van a végső jegyben: ergonómia (15 százalék), tartalom (25 százalék), online szolgáltatások (25 százalék), az állampolgárok részvétele és bevonása (20 százalék), a személyes adatok biztonsága és védelme (15 százalék). A maximálisan elérhető pontszám 100 volt” – összegezte a kutatást Nicu Urs egyetemi adjunktus. A felmérésben tehát például
A maga 92,58 pontjával Kolozsvár az országos lista vezetője, lekörözve a fővárost is: Bukarestet kerületekre bontva is elemezték a kutatók, összességében pedig 48,22-es pontszámmal értékelték e tekintetben. A kincses várost Szeben (87,85), majd Brassó (87,62) követi.
a 100 ezresnél nagyobb lakosságú városok között tizedik helyen végzett 70,14-es pontszámmal.
az ország összes városát vizsgáló felmérésben 27. helyen, míg a 40 ezernél kisebb lakossággal rendelkező városok között a 8. helyen szerepel 63,48 ponttal. A sorban Gyergyószentmiklós követi 54,70 ponttal, majd Sepsiszentgyörgy 41,90 ponttal, de például Szováta 38,92, Tusnádfürdő 38,08, Szentegyháza 37,18, Székelykeresztúr 32,16 pontot szerzett, a székelyföldi városok közül pedig Csíkszereda a sereghajtó 24,84 ponttal. A kutatás részletes eredményei térképpel, diagrammokkal elérhető itt.
A szélsőséges hőmérséklet okozta egészségügyi kockázatok csökkentését célzó intézkedési tervek aktiválását kérte szombaton az egészségügyi minisztérium.
Lia Olguța Vasilescu craiovai polgármester szombaton azt nyilatkozta, hogy a PSD alapvetően azokra a szavazatokra támaszkodna a Sorin Grindeanu vezette kormány esetleges parlamenti beiktatásához, amelyeket Adrian Veștea miniszterelnök-jelölt kapott.
Hargita megye címeréről fogadott el határozatot pénteki ülésén a kormány a Romániai Magyar Demokrata Szövetség javaslatára. A jelkép a székelyföldi megye történelmére, önazonosságára és örökségére utal.
Egy üzletben csaptak fel a lángok szombaton délben Erdőszentgyörgy főutcáján; már zajlik az oltás a helyszínen – közli a Maros megyei tűzoltóság.
Több mint 1600 gazdasági szereplőnél végzett ellenőrzéseket június 22. és 26. között az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC).
Újabb figyelmeztetéseket adott ki szombaton az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) a kánikula miatt.
Ismét medveriasztás érkezett a székelyudvarhelyiek telefonjára szombaton hajnalban, ezúttal a szombatfalvi részen látták a nagyvadat.
Kilencven, egyenként 500 kilogrammos szénabála, tíz kisebb lucernabála és egy mezőgazdasági melléképület is lángra kapott szombaton éjfél után nem sokkal Mezőzáhon – közli a Maros megyei tűzoltóság.
A Maros megyei rendőrség hat ingatlanban tartott házkutatást pénteken orvvadászattal és illegális fegyvertartással gyanúsítható személyeknél.
A Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnöke, George Simion péntek este azt követelte, hogy pártja kerüljön kormányra, és bejelentette: ha Nicușor Dan államfő „nem tesz eleget ennek a felszólításnak”, fel kell függeszteni tisztségéből.
szóljon hozzá!