Tovább vizsgálják az összeférhetetlenséget

Az Országos Feddhetetlenségi Ügynökség (ANI) jelezte az illetékes igazságszolgáltatási szerveknek a vizsgálata nyomán a Hargita megyei önkormányzati képviselőkkel kapcsolatosan észlelt lehetséges törvényszegéseket. A vizsgálatok folytatódnak.

Kovács Attila

2012. június 18., 15:522012. június 18., 15:52

2012. június 19., 17:082012. június 19., 17:08

Hetvennyolc megyei és helyi önkormányzati képviselő esetében talált törvényszegést az Országos Feddhetetlenségi Ügynökség (ANI), összeférhetetlenségek és érdekeltségek mentén, esetenként korrupciós eljárásokból származó jövedelmek után kutatva. Mint ismeretes, a vizsgálat a hetvennyolc képviselő-testületi tag esetében összesen 37.952.350 lejes összegre, megközelítőleg nyolc és félmillió euróra terjed ki, melynek igen nagy hányada, mintegy 25.389.775 lej Pálffy Domokos Hargita megyei önkormányzati képviselő nevéhez fűződik – áll az ANI közleményéhez csatolt kimutatásban.

Eszerint 2008 és 2012 között 34 olyan útkarbantartási és szállítási szerződést kötött a megyei önkormányzat a jelzett értékben, amelyekkel kapcsolatban fennáll az ő érdekeltsége. Rafain Zoltán neve egy ingatlanfenntartási szerződés kapcsán szerepel a listán, Árus Zsolté pedig egy számítógép-hálózattal kapcsolatos szerződéssel összefüggésben jelenik meg. Mindhárman értetlenségüknek adtak hangot a közleményben jelzettekkel kapcsolatban, tudomásuk szerint nem sértették meg a törvényt, és szerintük esetükben nem áll fenn az összeférhetetlenség. Árus Zsolt már nem, Pálffy és Rafain viszont tagjai a június 10-i választások után megalakuló megyei önkormányzati testületnek.

Borboly Csaba, a megyei önkormányzat elnöke az érintettekre bízná, mit lépnek a továbbiakban. „Jelen esetben az ANI csak egy listát állított össze, valószínű, tovább fognak vizsgálódni. Én az érintett tanácsosokra bízom a döntést. Ha úgy érzik, hogy van igazságalapja a jelentésnek, akkor lépjenek vissza tisztségükből, vagy fellebbezzenek, és tisztázzák a helyzetet a törvényszéken” – mondta kérdésünkre Borboly.

A közlemény szerint az Országos Feddhetetlenségi Ügynökség Pálffy Domokos esetében adminisztratív és büntetőjogi összeférhetetlenséget, illetve korrupcióra utaló bűncselekmény gyanúját jelezte az illetékes igazságszolgáltatási szerveknek, Árus és Rafain esetében pedig összeférhetetlenséget valószínűsít.

Hivatkozásként a jelentés a büntető törvénykönyv 253-as szakaszát említi, amely szerint a választott tisztségviselő szolgálati feladatok teljesítése közben nem vehet részt olyan döntések meghozatalában, amelyek közvetlen vagy közvetett módon anyagi hasznot jelenthetnek saját, családtagjai vagy rokonsága számára a másodfokú rokonságot beleértve. Az ANI közleménye a 161/2003-as törvényt is említi, amelynek 90. szakasza szerint azok a helyi vagy megyei önkormányzati képviselők, akik magán vagy állami tőkéjű cégek társtulajdonosai vagy részvényesei, nem köthetnek szolgáltatási, kivitelezési, beszállítási vagy társulási szerződéseket azokkal a helyi hatóságokkal, amelyeknek tagjai, illetve ezek alintézményeivel, vagy a helyhatóság által létrehozott cégekkel.

Egyúttal az ügynökség a 176/2010-es törvény 22. szakasza 2. cikkelyének értelmében lépéseket tesz a megkötött szerződések érvénytelenítése érdekében. Az utóbbi törvénycikkely szerint, ha az ANI összeférhetetlenséget megállapító jelentését az érintett 15 napon belül nem támadja meg közigazgatási bíróságon, az ügynökség hat hónapon belül értesíti az illetékes szerveket a fegyelmi eljárás megindítása érdekében, vagy ha erre szükség van, a közigazgatási bíróságon kéri az összeférhetetlenséget szabályozó törvény megsértésével kiadott, elfogadott határozatok érvénytelenítését. Az ügyben várható további lépésekről az ügynökségnél is érdeklődtünk, de hétfőn még nem tudtak választ adni kérdésünkre.

szóljon hozzá! Hozzászólások
Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. március 10., kedd

Hétfőn rajtol az első gyergyói bábfesztivál

Első alkalommal szervezik meg a március 16-tól két teljes hetet felölelő fesztivált, a Gyergyói Bábos Heteket, amely előadásokkal, kiállításokkal, közösségi programokkal hozza közelebb a bábszínház világát a Gyergyói-medence közönségéhez.

Hétfőn rajtol az első gyergyói bábfesztivál
Hirdetés
2026. március 09., hétfő

Előadás a szabadságharc gyergyószentmiklósi eseményeiről

Gyergyóiak az 1848–1849-es forradalom és szabadságharcban címmel tart előadást március 10-én, kedden délután hat órától a gyergyószentmiklósi Tarisznyás Márton Múzeumban B. Garda Dezső történész.

Előadás a szabadságharc gyergyószentmiklósi eseményeiről
2026. március 08., vasárnap

Gyergyószentmiklóson a kulturális intézmények még egy kis ideig albérletben maradnak

Négy évvel a kiköltözés után még mindig várat magára a város kulturális központjának újranyitása. Bár az energetikai korszerűsítés a finisbe ért, a belső terek teljes megújulásához további jelentős forrásokra és kivitelezési munkákra van szükség.

Gyergyószentmiklóson a kulturális intézmények még egy kis ideig albérletben maradnak
2026. március 07., szombat

Hogyan reagál az ingatlanpiac az adóemelésre? – videó

Noha például egy átlagos, kétszobás tömbházlakás értéke az elmúlt tíz évben többszörösére nőtt, mára az ingatlanok árai, valamint a bérleti díjak elértek egy olyan „plafont”, ami fölé már a vásárlók és a bérlők nem hajlandók menni.

Hogyan reagál az ingatlanpiac az adóemelésre? – videó
Hirdetés
2026. március 06., péntek

Kisbuszt vásárolt a HalVirág Bábszínház, új bemutatóra készül a társulat

Egyszerre két örömhírt is megosztott közönségével a gyergyószentmiklósi HalVirág Bábszínház: közösségi összefogásnak köszönhetően sikerült kisbuszt vásárolniuk, miközben szombaton új előadás premierje következik.

Kisbuszt vásárolt a HalVirág Bábszínház, új bemutatóra készül a társulat
2026. március 06., péntek

1868-ban elhelyezett időkapszula került elő a gyergyószentmiklósi Szent Miklós-templom tornyából

Megkezdődött a gyergyószentmiklósi Szent Miklós-templom tornyának felújítása. Csütörtökön leemelték a keresztet és a toronygombot, amelyből 158 év után előkerült az időkapszula – benne egy korabeli levéllel, pénzérmékkel és néhány meglepő tárggyal.

1868-ban elhelyezett időkapszula került elő a gyergyószentmiklósi Szent Miklós-templom tornyából
2026. március 05., csütörtök

Adókedvezmények Gyergyószentmiklóson: ismét érvénybe lépnek bizonyos könnyítések

Több mint kétszázhetven fogyatékkal élő gyergyószentmiklósi kapott adókedvezményeket 2025-ben. Miután minden ilyen kedvezményt megszüntetett a kormány, most újra számíthatnak könnyítésekre. Így az 50 vagy 100 évnél idősebb lakások tulajdonosai is.

Adókedvezmények Gyergyószentmiklóson: ismét érvénybe lépnek bizonyos könnyítések
Hirdetés
2026. március 05., csütörtök

Elektromos buszokat vásárolt Borszék

Megérkeztek azok az elektromos buszok Borszékre, amelyek helyi járatokat fognak biztosítani a fürdővárosban, valamint távolsági összeköttetést Gyergyótölgyes, Gyergyóholló és Maroshévíz irányába.

Elektromos buszokat vásárolt Borszék
Elektromos buszokat vásárolt Borszék
2026. március 05., csütörtök

Elektromos buszokat vásárolt Borszék

2026. március 04., szerda

Kertésztanfolyam Gyergyóremetén

Kétnapos, gyakorlatorientált kertésztanfolyamot szerveznek Gyergyóremetén március 13–14-én. A rendezvény célja, hogy a helyi gazdák és kertbarátok neves szakemberektől szerezzenek naprakész, a mindennapokban is hasznosítható tudást.

Kertésztanfolyam Gyergyóremetén
Kertésztanfolyam Gyergyóremetén
2026. március 04., szerda

Kertésztanfolyam Gyergyóremetén

2026. március 04., szerda

Fontos előrelépés Székelyföld számára: átadták az A8-as autópálya gyergyói szakaszának munkaterületét

Jelentős infrastrukturális fejlemény történt Székelyföldön: a kivitelezők átvették az A8-as, azaz az Egyesülés Autópálya Gyergyóalfalu és Ditró közötti szakaszának munkaterületét.

Fontos előrelépés Székelyföld számára: átadták az A8-as autópálya gyergyói szakaszának munkaterületét
Hirdetés