Fotó: Veres Nándor
Ideiglenesen átveszik Csíkszeredában a Szabadság teret a kivitelezőtől, hogy lehessen megoldani a takarítást. Több szemétkosár lesz és javul az esti kivilágítás is.
2012. október 02., 18:442012. október 02., 18:44
2012. október 02., 19:482012. október 02., 19:48
Mint Antal Attila alpolgármester kérdésünkre elmondta, a szemetesek száma tovább nő az elkövetkező időszakban, de mivel a típustervről egyeztetni kellett, mert többet is kipróbáltak, a sorozatgyártás nem indult be azonnal. A téren minden olyan padnál, ahol erre kialakított hely van, kihelyeznek hulladék gyűjtésére alkalmas, faelemekkel borított kukákat. Megtudtuk azt is, hogy a polgármesteri hivatal ideiglenesen veszi át a kivitelező cégtől a teret, hogy meg lehessen szervezni a rendszeres takarítást – végleges átvétel még nem történt.
Makacs foltokat hagy a rágógumi
A használat nyomai egyébként jól lathatók a tér világos burkolatán. Az alpolgármester szerint három típusú szennyeződés van leginkább, az egyiket a városnapok alatt keletkezett, a kürtőskalácssütők és vattacukorárusok után maradt cukor- és olajfoltok jelentik, ugyanakkor a Sapientia egyetem melletti aszfaltozás során a cipők talpával is hordtak fel szennyezést a gyalogosok a térre. Talán legjobban mégis az eldobott és széttaposott rágógumik nyomán keletkező sötét foltok terjednek, amelyek az aszfalton kevésbé tűnnek fel, de világos burkolaton annál inkább. Ezeket letakarítani is nehéz.
Antal Attila úgy véli, az egyetlen módja annak, hogy ez utóbbi szennyezést megelőzzék, hogy ne dobja senki a földre a rágógumit. „Ez a város civilizációs szintjét is jelzi” – vélekedett az alpolgármester. A téren a rendszeres takarítás mellett, ha szükség, évente két-három nagytakarítást is szeretnének szervezni. A hóeltakarítás is biztosítva lesz a télen az ígéret szerint.
A világításon is javítani kell
Szeretnék erősíteni a tér esti kivilágítását is – tudtuk meg. A jelenleg a padok mellett és a fősétányon elhelyezett lámpák szórt fénye inkább hangulatvilágításnak felel meg, többen szóvá tették, hogy a tér ezekkel együtt esténként elég sötét. Antal Attila arról is beszámolt, hogy a még fel nem használt lámpaoszlopokra megfelelő fényerejű világítótesteket szerelnek fel az általános megvilágítás érdekében.
Forgalmi változás a tér mellett
A Szabadság teret a készülő promenád köti majd össze a Majláth Gusztáv Károly térrel, a sétányt a tértől viszont egy elég forgalmas útszakasz választja el. A közterek felújításának befejeztével csökkentett közúti forgalmat szeretnének ezen a szakaszon, megemelt gyalogátjárót alakítanak ki, és a forgalmi irány ezen az egyirányú utcarészen megváltozik. A jelenlegi haladási iránnyal eltérően, az autók a Gál Sándor utca felől érkezhetnek oda, a Temesvári sugárúton közlekedőknek pedig a Sapientia egyetem mellett kötelező módon balra kell térniük.
Elkezdődött a fakivágás Hargita Megye Tanácsának székhelye körül Csíkszeredában, hétfőn délelőtt.
Tereprendezés, telekkönyvek összevonása, a szükséges áramellátás biztosítása – javában zajlanak az előkészületek Csíkszentsimonban és a Gyimesközéplokhoz tartozó Hidegségen a sátortetős műjégpályák építésére, amelyek várhatóan idén elkészülnek.
A háromnapos eseménysorozaton néptáncosok, gazdálkodók, helyi lakosok és városi látogatók találkoznak, hogy együtt elevenítsék fel a régi idők kaszáló hangulatát.
Helikopterrel jött Székelyföldre pénteken Ion Țiriac, Románia legismertebb sport- és üzletembere, aki jégpályákat nézett meg, valamint az utánpótlás-jégkorongról is tárgyalt. Úgy tudjuk, hogy Zsögödben Lénárd András üzletemberrel is találkozott.
Fakivágásra készülnek Csíkszeredában, Hargita Megye Tanácsának székelye körül, az érintett szakaszon útlezárásra kell számítani július 14-én, hétfőn.
Tizenöt éve indult útjára a Kaszáló Kaláka, amely idén is háromnapos eseménysorozattal várja a kézi kaszálás, a népi hagyományok, a közösségi lét és az értékőrző szórakozás iránt érdeklődőket Csíkszentkirályra.
Az utolsó csomagokat is elpakolta kedden a Városi Művelődési Házból a Hargita Székely Néptáncszínház, ezzel befejeződött az együttes költözése. Csíkszeredában több intézmény is ideiglenes helyszínen folytatja a középületek felújítási munkálatai miatt.
Közös táncban csúcsosodott ki az Ezer Székely Leány Napja szombaton a csíksomlyói nyeregben. A rendezvényre a nagy hőség ellenére is sokan kilátogattak, ki gyalog, ki lovas szekérrel, ki népviseletben, ki anélkül.
Az elmúlt harminc év szakmai munkásságát ismerte el Csíkszereda önkormányzata András Mihálynak, a Hargita Székely Néptáncszínház vezetőjének. A Pro Urbe díjat szombaton adták át a csíksomlyói nyeregben.
Folyamatban van a szerkezetépítés a csíkszentkirályi tanuszodánál, amelynek alapozását tavaly ősszel kezdte el a kivitelező. A munkával jól haladnak, így tarthatónak tűnik a határidő, amelynek értelmében idén el kell készülnie a létesítménynek.
szóljon hozzá!