Fotó: Kristó Róbert
Fogjunk össze, hogy lássák a benzinkutak, milyen, amikor pénzt vesztenek. A következő a recept, hogy csökkenjen a benzin ára: senki ne vegyen használatba egyetlen benzinkutat sem – olvasható abban a felhívásban, amely a múlt hét folyamán járta be a világhálót. A kezdeményezők arra buzdítják a fogyasztókat, a hét első három napján kerüljék el a töltőállomásokat, így mérve csapást a magas árakat megszabó olajtársaságokra.
2011. január 17., 17:522011. január 17., 17:52
A bojkottra való biztatás ellenére bőven akadt üzemanyagot vásárló autós a csíkszeredai töltőállomásokon
Az utóbbi hetek áremelései, melyek következtében a benzin literenkénti ára – még a múlt év végén – túllépte az 5 lejes küszöböt, egyre inkább kiverték a biztosítékot a hazai autósoknál. A tiltakozási hullám már az óévben elindult, több nagyvárosban akadtak ezzel kapcsolatos különböző megnyilvánulási formák. Tiltakozásra hívtak a szállítók szakmai szervezetei is, illetve a legújabb civil kezdeményezés a benzinvásárlás teljes megtagadására szólította fel a vásárlókat. Csíkszeredában, úgy néz ki, mindez süket fülekre talált.
Országszerte egyre erősödik az autósok üzemanyagárak miatti tiltakozási hulláma. Volt olyan nagyváros, ahol gépkocsikkal egyszerűen elzárták a töltőállomások bejáratait, máshol a tiltakozás eredetibb formáját választották: banikkal fizették ki az üzemanyag ellenértékét. A világhálót és a médiát is bejárt legújabb felhívásban arra kérték a fogyasztókat, január 17–19. között ne keressék fel a töltőállomásokat. Egyes hírportálok számításai szerint, ha csak egy nap erejéig senki nem tankolná meg autóját, ez legkevesebb 22 millió euró bevétel kiesést jelentene a három legnagyobb romániai olajvállalat számára. Ehhez képest hétfőn mindenik csíkszeredai töltőállomáson zavartalanul zajlott az élet. Az alkalmazottak szerint ugyanannyi vásárló kereste fel a kutakat, mint egy átlagos hétköznapon, egyáltalán nem érződött, hogy bárki is tiltakozna a magas árak ellen.
Jó a bojkott, de kell a benzin
A magas üzemanyagárak mellett is meg kell tankolni az autót – jelentette ki Csaba. Az egyik megyeszékhelyi benzinkútnál éppen tankoló gépkocsivezető teljesen egyetért a bojkottal, de mint mondta, nem tartja be azt. Hasonlóképp vélekedett Róbert. A taxisofőr szerint őt igencsak érintik a magas árak, hiszen így emelni kell a tarifákat. Hogy ez milyen visszaesést jelent a kuncsaftok számában, pár nap múlva derül ki – fogalmazott, hozzátéve, a bojkottal az a gond, ha kifogy a benzin, úgy is muszáj tankolni. Egyébként is, ez az egész nem vezet megoldásra – vélekedett a taxis.
Üresen szerették volna látni a benzinkutakat a kezdeményezők. Egyelőre nem jártak sikerrel
Egy másik töltőállomáson éppen autómosásra várakozó János szerint dicséretes a kezdeményezés, ám értelmetlen, hiszen az emberek számára immár létszükséglet az autó, így bármilyen körülmények között tankolni fognak. Egyébként úgy véli, egy ilyen jellegű akció nem tud olyan horderejű lenni, hogy azt az olajtársaságok bármennyire is megéreznék. Mondatait a délutáni helyzetkép is igazolta, hiszen egyelőre országos szinten sem örvendett túl nagy sikernek a tiltakozás.
Az Európai Bizottság jelentése szerint az üzemanyag ára Romániában 2010-ben csaknem 25%-kal emelkedett, ennek következtében a 95-ös oktánszámú benzin ára a legtöbb kútnál átlépte az 5 lejes határt, a 99-es oktánszámú ennél jóval drágább. A gázolaj ára is öt lej körül mozog. Csak érdekességként, a 95-ös oktánszámú benzinért 2008 decemberében még literenként 2,75 lejt kellett fizetnünk.
Úzvölgye hőseire emlékezett a magyar közösség kedden, a szovjet betörés 81-ik évfordulóján.
Az utolsó szakaszánál tart a csíkmadarasi kultúrház építése, ahol jövő hónapban be is fejezi a munkát a kivitelező. A létesítményt mozgatható színpadrendszerrel szerelik fel, nemcsak belső kialakítása, de külső formája miatt is rendhagyónak számít.
Mínusz 0,3 Celsius-fokig esett vissza a hőmérséklet keddre virradóan Csíkszeredában, ami enyhébb a tegnapi mínusz 1,7-nél. Ez utóbbi ugyan megközelítette a korábbi augusztusi rekordot, de nem döntötte meg.
Csíkszeredában folyamatban van a térfigyelő kamerák telepítése a digitális hulladékgyűjtő szigetek közelében. A cél visszaszorítani a rongálást és az illetéktelen hulladékelhagyást – az ilyen esetek már büntetőeljárást vonnak maguk után.
Egy autó lesodródott az úttestről Csíkszereda Csíkcsicsó felőli kijáratánál, az 578-as európai úton egy balesetet követően, hétfő délután. A helyszínen torlódás alakult ki.
Több hetes felkészülés, alapos munka szükséges ahhoz, hogy rajtra készek legyenek a csíkszentkirályi roncsderbin induló autók, ráadásul a helyszínen is kell egy olyan szerelőcsapat, amely a lehetetlennek tűnő feladatokat is megoldja.
Huszonkét autó, benzingőz, adrenalin, kifordítások, borulások, illetve egy kisebb ijedtség – ez jellemezte a 6. Csíkszentkirályi Roncsderbit szombaton.
Folyamatban van több mezei útszakasz aszfaltozása Madéfalva környékén, ez a gazdáknak könnyíti meg termőföldjeik megközelítését, és elkerülhetik mezőgazdasági gépekkel a nagy forgalmú főutat. A szomszédos községek megközelítése is egyszerűbb lesz.
Hargita Megye Tanácsa lakossági konzultációkat hirdetett a 125-ös jelzésű, Csíkdánfalvát Balánbányával összekötő megyei besorolású út felújítása kapcsán.
Elkezdődtek a felújítási munkálatok Hargita Megye Tanácsának épületénél, a beruházás ideje alatt a megyei önkormányzat ideiglenesen elköltözött.
szóljon hozzá!