Fotó: Veres Nándor
A munkaadók igényeit összevetik a szakképzési lehetőségekkel, és ha elegendő helyet kértek, illetve indítható a szak, akkor következő tanévtől új szakiskolai képzésekkel egészülhet ki a megyebeli paletta.
2014. december 30., 10:362014. december 30., 10:36
2014. december 30., 16:102014. december 30., 16:10
Kárpitos, illetve kertész szakiskolai képzés is indulhat jövő ősztől Hargita megyében. A két szakképzés elkezdését a nemrég lezárult konzultáció során javasolták megyebeli cégek a tanfelügyelőségnek. Összesen több mint 1100 szakiskolai hely elindítására tettek javaslatot a vállalatok, a tanfelügyelőség és az iskolák a következő időszakban megvizsgálják, melyek elindítására van lehetőség.
A következő tanévre szóló beiskolázási terv elkészítése előtt a Hargita Megyei Tanfelügyelőség arra kérte a megyebeli cégeket, jelezzék: a kilencedik osztálytól kezdődő, hároméves szakiskolai oktatás keretében milyen képzéseket tartanának hasznosnak. A konzultáció lezárult, és amint Görbe Péter szaktanfelügyelő közölte, összesen 199 megyebeli cég jelzett vissza felhívásukra. Főként kis- és közepes vállalatoktól kaptak javaslatokat, összesen 1141 szakiskolai hely indítására, a jelenleg már működő képzések mellett pedig újak ötlete is felmerült – összegezte.
A mezőgazdaság terén összesen 154 hely indítására kaptak javaslatokat, és ezek között újdonság a kertészeti szak igénylése. Amint Görbe Péter elmondta, ezt már az egyik szakközépiskola is javasolta, így itt találkozott az igény a lehetőséggel. Több helyet kértek cégek a hegyvidéki farmerképzésre is – említette a szaktanfelügyelő. Az építőipar területéről 145 hely indítását javasolták cégek, itt kiemelkedő az út- és hídépítő képzés elindításának az igénylése.
Két elektromechanikus szakmunkást is felvenne egy cég – ennek kapcsán Görbe rámutatott, a kis létszámra vonatkozó igényeket rövid időn belül nem tudják teljesíteni, hisz néhány gyermekkel nem indítható osztály. Ha viszont egy adott szakképzést két-három év során is igényelnének és így több hely összegyűlne, akkor lehetne szó, ha nem is teljes, de például egy fél osztály elindításáról. Ez a helyzet Görbe Péter szerint például a mezőgépész képzéssel, amely nincs a megyében jelenleg, most pedig egy cég azt jelezte, hogy négy ilyen szakmunkásra lenne szüksége. Örülne, ha a cégek majd jövőre is jeleznék az igényeiket, így ezeket követni lehetne – mondta a szaktanfelügyelő.
A faipar területéről összesen 191 szakmunkás képzésére kaptak javaslatot. A már működő szakképzések mellett újdonság a kárpitos szakmunkási, egy cég 12 ilyen szakembert foglalkoztatna. Egy iskola is jelezte, hogy fél osztályt osztott képzésben el tudna indítani, így ez valószínűleg megvalósul ősztől.
Az élelmiszeripar terén 83 hely indítását kérték a cégek, és újdonság, hogy az eddigi nagy partner, a Harmopan Rt. mellett, amely egy 28-as létszámú osztály indítását kérte pékek képzésére, egy másik, udvarhelyszéki cég is igényelte pékek szakképzését. A textil- és bőripar területéről szintén kaptak javaslatot, egy cég 10, cipő és bőrtermékek készítésére alkalmas szakmunkást képeztetne.
A műszaki területeken sok szakemberre lenne szükség, 285 hely indítását kérték cégek. Van ezek között például esztergályos, marós, hegesztő, autóbádogos, autószerelő. Utóbbi szakmunkásból sokat, összesen 147-et foglalkoztatnának, cégenként két-három fiatal képzését kérték. Ilyen képzés egyébként folyamatosan zajlik a megyében. A hegesztő szakképzés az egyik csíkszeredai iskolában kap helyet. A turizmusban is szükség van képzett szakmunkásokra, összesen 121, ilyen jellegű szakiskolai hely indítását kérték megyebeli vállalatok.
Megsérült egy ember közúti balesetben Gyergyótölgyes település közelében csütörtök reggel. A helyszínen ellátták, majd kórházba szállították.
1944 őszén Gyergyószentmiklós mellett 159 magyar honvédet mészároltak le, a város felszegi részén pedig harminc civil halt meg a harcokban. A gyergyóiak minden évben fejet hajtanak a katonák és ártatlan áldozatok emléke előtt.
A közbiztonság megőrzése, fenntartása érdekében szerveztek átfogó ellenőrzést a Hargita megyei rendőrök Maroshévízen, amelynek során jelentős pénzbírságot róttak ki.
Első alkalommal szervez történelmi, népi és huszárprogramokat Gyergyószék legmagasabb pontján, az 1544 méteres Pricske-tetőn a Földváry Károly Hagyományőrző Huszáregyesület.
Idén a gyergyószárhegyi Kájoni János Gyermekvédelmi Otthon udvarán tartják meg a hagyományos tatárdombi megemlékezést és az ahhoz kapcsolódó kulturális eseményeket szombaton. A szentmise után néptánc produkciók és színdarab is várja az érdeklődőket.
Javítási munkálatok miatt szünetelni fog az ivóvízszolgáltatás több gyergyószentmiklósi utcában szeptember 5-én, pénteken.
Motorkerékpár és autó ütközött szeptember 3-án délután Gyergyószentmiklós és Gyilkos–tó között.
Tizenötödik alkalommal szervezik meg Gyergyószentmiklóson az Örmény Művészeti Fesztivált, amely szeptember 5–7. között kínál gazdag programot a közönségnek. A kulturális értékek megmutatása és a gasztronómia is jelentős hangsúlyt kap.
Sikerült átütemezni a korábban felvett húszmillió lejes hitel visszafizetését, nyugtázták Csergő Ottó lemondását, és újra közbeszerzést írnak ki a szemét elszállítására. Ezek voltak a gyergyószentmiklósi képviselő-testület hétfői ülésének témái.
Árokba csúszott egy busz Borzonton hétfő reggel. Felnőttek és gyerekek is a járműben ragadtak a mentőegységek érkezéséig.
szóljon hozzá!