Kifogásolja a DNA a kataszteri felmérést

Az Országos Korrupcióellenes Ügyosztály (DNA) által összeállított, Csíki Hírlapban ismertetett vádirat szerint indokolatlan volt az összes kifizetés a Csíkszeredai Polgármesteri Hivatal részéről a városban kataszteri felmérést végző cégnek. Ez az egyik vádpont Ráduly Róbert Kálmán és Szőke Domokos ellen.

Kovács Attila

2015. június 25., 10:342015. június 25., 10:34

A Csíki Hírlap a DNA által összeállított vádiratnak a Sapientia egyetem felújítására és átépítésére vonatkozó részét ismertette szerdán, míg csütörtökön a Csíkszereda Polgármesteri Hivatala és a Topo Service Rt. közötti szerződésre tér ki.

A vádpont szerint 2007 és 2011 között Ráduly és Szőke hitelutalványozókként többrendbeli indokolatlan kifizetést hagytak jóvá a cég számára anélkül, hogy a cég által elvégzett kataszteri felméréseket törvényes módon átvette volna az erre hivatott Hargita Megyei Kataszteri és Ingatlan-nyilvántartási Hivatal (OCPI). Ez utóbbi három alkalommal utasította vissza a dokumentációkat – írja a DNA által a Csíki Hírlaphoz eljuttatott kivonatolt vádirat.

A kifizetések egy, a polgármesteri hivatal és a cég között megkötött, eredetileg 640 904 lej értékű szerződés alapján történtek, az összeget 2009-ben 961 ezer 304 lejre emelték. Az összeg egy részét, mintegy 250 ezer lejt azután fizettek ki, hogy a polgármesteri hivatal és az Országos Kataszteri és Ingatlan-nyilvántartási Hivatal protokollumot írt alá, és az OCPI több átiratot küldött a visszautasításról. A vádirat szerint az összes kifizetés indokolatlan volt, és ezzel anyagi kár érte a várost. Ráduly Róbert Kálmán és Szőke Domokos 2014-ben két közbeszerzési eljárást folytatott le a város általános kataszterének elkészítéséhez szükséges szerződéskötés céljából, ezt a szerződést 2006-ban a már említett cég kapta meg. A 2014-ben elindított procedúra szerződéskötés nélkül fejeződött be a polgármesteri hivatal részéről tapasztalt hiányosságok miatt. A 2014-es közbeszerzési eljárás bizonyítja, hogy a cég által korábban elkészített dokumentáció, amelyet kifizettek, nem eredményezte  az aktualizált kataszteri nyilvántartás elkészítését – írja a vádirat.

A vádhatóság úgy értékeli, hogy a polgármester és az alpolgármester által elkövetett hivatali visszaélés során, amelynek következtében a cég jogosulatlan anyagi haszonhoz jutott, Csíkszereda költségvetése 961 ezer 304 lejjel károsodott.

A Csíki Hírlap információi szerint a Topo Service földmérő iroda kataszteri felmérésének rendkívül pozitív hatása volt Csíkszereda adóbevételei tekintetében. A felmérés előtti esztendőben, például 2005-ben telek- és házadókból 1,979 millió lejes bevétele származott a városnak. A felmérést követő bevételek telek- és házadókból: 2007-ben 2,776 millió lej; 2008-ban 2,691 millió lej; 2009-ben 2,635 millió lej; 2010-ben 2,992 millió lej.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2025. május 14., szerda

Saját kezébe venné a város a parkolóház megépítését

Évek óta terítéken van Csíkszeredában a parkolóház-építés ügye. Most a város egy megvalósíthatósági tanulmány elkészíttetését tervezi, hogy kiderüljön, lehet-e saját beruházásként létrehozni és működtetni egy ilyen létesítményt.

Saját kezébe venné a város a parkolóház megépítését
2025. május 13., kedd

Csíkszeredát is érintő vonatjáratok menetrendje módosul pont pünkösd előtt

Pünkösd előtt, június 2–6. közötti fognak dolgozni a Hargita megyei Lóvész és Gyimesfelsőlok megállók közötti vasúti szakaszon, és a munkálatok miatt Csíkszeredát is érintő vonatjáratok menetrendje fog módosulni.

Csíkszeredát is érintő vonatjáratok menetrendje módosul pont pünkösd előtt
2025. május 13., kedd

Szülővárosában állítják ki Szabó János festőművész munkáit

Szabó János festőművész munkáit állítják ki szülővárosában, Csíkszeredában, a Lázár-házban május 15-én, csütörtökön.

Szülővárosában állítják ki Szabó János festőművész munkáit
2025. május 13., kedd

A divaton keresztül mutatkozik meg a történelem Csíkszeredában

Divat és változás címmel nyílik kiállítás szerdán Csíkszeredában, a Mikó-várban, a tárlat a Kiscelli Múzeum közreműködésével jön létre.

A divaton keresztül mutatkozik meg a történelem Csíkszeredában
2025. május 12., hétfő

Először szerveznek pályaválasztási börzét Csíkszeredában

Állás- és pályabörze, szakmai tanácsadás, kerekasztal-beszélgetés – egynapos pályaválasztási börzét szervez május 23-án Csíkszeredában a Hargita Megyei Munkaerő-elhelyező és Szakképző Ügynökség, valamint Hargita Megye Fejlesztési Ügynöksége.

Először szerveznek pályaválasztási börzét Csíkszeredában
2025. május 12., hétfő

Engedélyezésre és üzemeltetőre várnak a Gyimes-völgyi víz- és szennyvízhálózatok

A munkát befejezték, most a beüzemeléshez szükséges engedélyeztetés zajlik a Gyimesközéplokon és Gyimesfelsőlokon épült víz- és szennyvízhálózatok esetében. A működtetést szeretnék a több község által létrehozandó cégre bízni, de vannak kérdőjelek.

Engedélyezésre és üzemeltetőre várnak a Gyimes-völgyi víz- és szennyvízhálózatok
2025. május 12., hétfő

Nem teltek meg, de beváltak a kerékpártárolók Csíkszeredában

Noha a várakozással ellentétben nem volt akkora igény a lakótelepi kerékpártárolókra Csíkszeredában, hogy a helyek beteljenek, a városvezetés elégedett ezek működésével. Mivel más lakóövezetekből is igényelték, újabb tárolókat fognak telepíteni.

Nem teltek meg, de beváltak a kerékpártárolók Csíkszeredában
2025. május 11., vasárnap

Borbáth Erzsébet: a tanítás a szereteten múlik

Borbáth Erzsébet több mint három évtizeden át alakította a gyerekek életét és a közösséget, amelyhez tartozott. Neve összefonódik a csíkszeredai József Attila-iskola alapításával, valamint a moldvai csángó gyermekek csíkszeredai magyar nyelvű oktatásával.

Borbáth Erzsébet: a tanítás a szereteten múlik
2025. május 08., csütörtök

Két elnökválasztási forduló között van idő egy jó kis UNSCENE-re is

Napokon át a jövő művészeié lesz a csíkszeredai színpad. A Művészeti Egyetemek Fesztiválja (UNSCENE) ötödik kiadásának sajtótájékoztatóján nemcsak a programokról beszéltek, hanem mélyebb gondolatokra is „vetemedtek”.

Két elnökválasztási forduló között van idő egy jó kis UNSCENE-re is
2025. május 08., csütörtök

Bors Béla a provokatív plakátokról: ez a realitás

A városvezetés nem tervez lépéseket a provokatív, nacionalista plakátok ügyében Csíkszeredában. Az alpolgármester szerint nem tudni, ki áll az üzenetek mögött, de ez a kampányidőszak realitása, és talán ennél rosszabbra is számítani lehet a jövőben.

Bors Béla a provokatív plakátokról: ez a realitás