
Fotó: Veres Nándor
A Csíki Hírlapban havonta megjelenő História rovatban ezúttal a csíkcsicsói egyházközséget mutatjuk be. Munkánkat Szabó Kálmán helytörténész nemrégiben megjelent Múltidéző – Csíkcsicsó monográfiája című könyve segítette.
2013. június 27., 20:182013. június 27., 20:18
2013. június 27., 20:242013. június 27., 20:24
A Csíki Hírlap pénteki lapszámában megjelenő História rovatban a csíkcsicsói egyházközségnek a delnei egyházközségtől való leválásáról, a Szent Antal tiszteletére felszentelt templom építéséről, bővítéséről, néhai plébánosairól is olvashatnak. Szabó Kálmán könyvében néhány anekdotával is találkozunk: „Búzás Imre esperes-plébános mindenki által szeretett, tisztelt és megbecsült pap volt, aki szerette a jó tréfákat, víg kedélyű, adomázó emberként ismerték. Egy szép nyári délután Búzás esperes a plébánia kertjében olvasgatott. Hallotta, hogy a templomban szól az orgona. A fiatal kántor gyakorolt, de közben vígabb nótákat is játszott. Jöjjetek, angyalok, hol szekéren, hol gyalog – énekelte a kántor. Hamar felosont a kórusba, s észrevétlen oda a kántor mögé, s nyakon legyintette tréfásan: – No, itt vagyok, kántor úr! – Megijedt a kántor, s azt mondta: – Hát most hívtalak, s már itt is vagytok!”
A medvék által oly gyakran látogatott Tusnádfürdőn állították fel a turistalátványosságnak szánt, négy méter magas medveszobrot. Az impozáns fémalkotást szerdán avatták fel.
Jelenleg nem lehet módosítani az adók mértékén – tudomásul vette a csíkszeredai képviselő-testület keddi azonnali ülésén a pénzügyminisztérium hivatalos levelét.
Baleset történt Szentegyháza és Csíkszereda között kedden délelőtt, egy ember megsérült.
A Bolojan-kormányhoz fordul petícióban a csíkszeredai városvezetés, hogy még az országos költségvetés elfogadása előtt hozzon jogszabályt az adócsökkentésre. Az ügyben elindították az aláírásgyűjtést.
Begyűjtötték a lakossági észrevételeket, fel is dolgozták annak érdekében, hogy a csíkszeredai városi tömegközlekedés járműveinek végleges menetrendjét kialakítsák. Ezt várhatóan március elején vezetik be.
Noha tavaly decemberben elkészült Csíkszeredában az Erőss Zsolt Aréna melletti parkoló újabb kijárata a Decemberi forradalom utca felé, azóta is zárva van. Megnyitásával elkerülhető lesz a Stadion utcában keletkező torlódás.
Míg Csíkszereda polgármestere szerint a szombati megmozdulást az AUR párt használta ki feszültségkeltésre, a tüntetés szervezője állítja: civilként, pártpolitikai érdekektől függetlenül hívta utcára az embereket, és akár perre is kész az igazáért.
A gyimesközéploki Majláth Gusztáv Károly Általános Iskola mellé egy új iskolaépületet építenek európai uniós támogatással. A tanintézet bővítése feloldja a zsúfoltságot, és lehetővé teszi, hogy a távolabb fekvő iskolák diákjai is ott tanuljanak.
Elfogadhatatlan, hogy Csíkszeredában egy szélsőséges párt szervezzen tüntetést, embereket mozgatva, feszültséget szítva – jelezte rövid bejegyzésében Korodi Attila, Csíkszereda polgármestere, az AUR pártra utalva.
A csíksomlyói skanzen-park létrehozásához szükségessé vált egy újabb övezeti rendezési terv (PUZ) elkészítése. A dokumentációt januári ülésén pénteken hagyta jóvá a csíkszeredai önkormányzati képviselő testület.
szóljon hozzá!