
Fotó: Veres Nándor
Túl vannak az érettségizők a második írásbeli vizsgán is, a szaktanfelügyelő értékelése szerint a magyar írásbeli tételek sem voltak nehezek.
2015. június 30., 18:272015. június 30., 18:27
2015. június 30., 19:112015. június 30., 19:11
Az érettségi kedden lezajlott magyar írásbeli vizsgájára Hargita megyében 1795 diák iratkozott be, és 59-en hiányoztak. Amint Bartolf Hedvig tanfelügyelő közölte, ezúttal egy szabálytalanság is történt, az egyik székelyudvarhelyi vizsgaközpontban kizártak egy végzőst a vizsgáról, mert mobiltelefonját bevitte a terembe. Bár ki van írva és szóban is figyelmeztetik a diákokat, hogy a mobiltelefonokat vizsga előtt le kell tenni az erre kijelölt helyre, a fiatalember mégis bevitte a telefonját, ami a székére terített zakójában meg is szólalt vizsga közben, így szabály szerint ki kellett zárni – fejtette ki a tanfelügyelő.
Egyik tételsor sem tartogatott meglepetéseket, és egyik sem volt nehéz – nyilatkozta Dáné Szilárd magyar szakos tanfelügyelő a magyar tételekről. Ismertette, a reál tagozaton végzettek a tétel első részében Ady Endre Új vizeken járok című verse alapján kellett kérdésekre válaszoljanak, például rámutassanak a szimbólumokra, a cím-szöveg kapcsolatára, az ismétlések szerepére. A tétel második részében egy, Janus Pannoniusról szóló szöveg alapján kellett szövegértési feladatokat megoldaniuk, kreatív feladatként pedig kedvenc utazási élményükről fogalmazást írniuk a vizsgázóknak. A tétel harmadik feladataként értekezni kellett a 19. század epikájában található hőstípusokról, itt több szerző munkái közül lehetett választani.
A humán tagozatos végzősök Kölcsey Ferenc Huszt című verse alapján kellett kérdésekre válaszoljanak a tétel első részében, rá kellett mutatniuk a vers műfaji sajátosságaira, a romantikus stílusjegyekre. A tétel második része egy, az emberi nyelvről szóló szöveg volt, a szövegértési feladatok mellett pedig a humánosoknak is kellett itt fogalmazást írniuk, az Aki korán kel, aranyat lel közmondással kapcsolatosan érvelhettek. A cselekmény, konfliktus, hős átértelmeződése a 20. századi drámában – erről kellett értekezzenek a humán tagozatosok a harmadik feladatban, amelynek megírásához ők is több szerző műve közül választhattak.
Nem vitték messzire a dolgozatokat
Mint ismeretes, az érettségi dolgozatokat más megyékben javítják ki. A Hargita Megyei Tanfelügyelőségen közöltek szerint az, hogy pontosan hol értékelik a megyebeli diákok dolgozatait, nem nyilvános, csak annyi ismert, hogy egy térségbeli megyébe szállították át az érettségizők munkáit.
Maros megyében is kizártak egy diákot
Amint arról Camelia Irimie-Matei, a Maros Megyei Tanfelügyelőség sajtószóvivője tájékoztatott, a vizsgára összesen 1887-en iratkoztak be, ezek közül 57 német és 1830 magyar anyanyelvű diák. A vizsgán 1869-en vettek részt, a német diákok közül 1, a magyarok közül 17 nem jelent meg. A sajtószóvivő elmondta: egy diákot kizártak, mert puskát találtak nála.
Az érettségi szerdán a kötelező, július 3-án a választható tantárggyal folytatódik. Az eredményeket július hetedikén teszik közzé.
Lángokban állt egy oláhkocsárdi gáznyomás-szabályozó állomás kedden délután. A tűzesetben egy személy égési sérüléseket szenvedett.
Sürgősségi beavatkozást rendeltek el a Maros mellékfolyóján, a Görgényen, hogy biztosítani tudják az ivóvizet Szászrégennek és a környező településeknek.
Jelentős kulturális eseményt jelentettek be hétfő délután Marosvásárhelyen: Balázs János Kossuth-díjas zongoraművész lép színpadra január 25-én 18 órától a Magyar Kultúra Napja alkalmából a marosvásárhelyi Kultúrpalotában.
Ivóvíz nélkül maradtak Szászrégen és a környékbeli nagyközségek háztartásai, miután a Görgény folyó vize részben befagyott, és annyira hordalékossá vált, hogy nem alkalmas nyersvízként való felhasználásra.
Ötórás műtét során kapott új szívet egy 19 éves, Beszterce-Naszód megyei fiatal a Marosvásárhelyi Szív-érrendszeri és Transzplantációs Intézetben (IUBCvT). Ez volt 2026 első szívátültetése Romániában.
Hosszabb távú gyalogosforgalmi korlátozásokra kell számítani Marosvásárhelyen a Park Hotel mögötti parkolóház építése miatt: a munkálatok idején több utcában ideiglenesen módosul a közlekedés rendje.
Bár egyelőre nincsenek sorok a pénztárak előtt, a marosvásárhelyiek az előző évekhez hasonló ütemben törlesztik a helyi adókat és illetékeket. Egy hét alatt hat és fél millió lejt fizettek be.
Egy időben riasztották a tűzoltókat Nagyernyében és Marosvásárhelyen, két különböző tűzeset miatt.
Közúti balesethez riasztották a hatóságokat Nyárádkarácsonba vasárnap este. Két gépkocsi ütközött össze, aminek következtében az egyik jármű egy gázcsőnek csapódott, ezért felmerült a gázvezeték megrongálódásának gyanúja.
Az áramszolgáltató vállalat tájékoztatása szerint tervezett karbantartási munkálatok miatt Szászrégen több utcájában is ideiglenes áramszünetekre kell számítani a következő napokban.
szóljon hozzá!