
Képünk illusztráció
Fotó: Haáz Vince
Az úgynevezett Respiratorikus Szinciciális Vírus (RSV) veszélyeire figyelmeztetett szerdai közleményében a Román Pneumológiai Társaság.
2024. november 06., 15:142024. november 06., 15:14
2024. november 06., 15:272024. november 06., 15:27
A szakemberek tájékoztatásukban hangsúlyozták, hogy a cseppfertőzéssel terjedő RSV rendkívül fertőző, a betegség főszezonja az őszi és a téli hónapokra tehető. A vírus a két éven aluli gyerekeknél kialakuló tüdőgyulladás és alsó légúti fertőzés első számú oka.
de a csecsemőkre, az idősekre és a legyengült immunrendszerű személyekre veszélyes lehet. A vírus súlyosbíthatja a meglévő betegségeket, esetenként szívinfarktushoz, stroke-hoz vagy az asztma súlyosbodásához vezethet – írja az Agerpres hírügynökség a Román Pneumológiai Társaság tájékoztatására hivatkozva.
Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) adatai szerint az RSV világviszonylatban több mint 33 millió alsó légúti megbetegedést okoz, amelyek közül mintegy 3,2 millió igényel kórházi kezelést. A betegség évente legalább százezer, többnyire a kisgyermekek körében bekövetkező halálesetért tehető felelőssé.
A Román Pneumológiai Társaság arra is felhívta a figyelmet, hogy az RSV-fertőzés terjedése
A veszélyeztetett kategóriákba tartozóknak az RSV elleni oltás beadatását javasolják a szakemberek a súlyos szövődmények elkerülése érdekében.
Felfüggesztették a beutalásokat és elhalasztották az előre betervezett műtéteket a iași-i Szent Mária gyermekkórházban.
Börtönbe került egy 28 éves, ittas vezetésért már elítélt férfi, egy 56 éves ellen pedig bűnügyi eljárás indult Kovászna megyében. Mindketten ittas állapotban vezettek autót.
Több ezren tüntettek péntek este a bukaresti Victoriei téren a Recorder oknyomozó portálnak a rendszer problémáit feltáró dokumentumfilmje nyomán.
Több Maros megyei településen is lakóházakban és gazdasági melléképületekben keletkezett tűz szombatra virradóra. A tűzoltók minden esetben gyorsan beavatkoztak, személyi sérülés sehol sem történt.
Enyhén melegebb időjárásunk lesz az ilyenkor megszokottnál egészen év végéig, beleértve a karácsonyt is. A négyhetes előrejelzés szerint majd januártól térhetünk vissza a megszokott hőmérsékleti tartományokba.
Köszönetet mondott pénteken a Facebook-oldalán a bukaresti ítélőtábla vezetőségével szembeszálló Raluca Moroșanu mindazoknak, akik támogatják őt és a Recorder dokumentumfilmjében megszólaló Laurențiu Beșu bírót.
A legfrissebb tanulmány szerint Romániának a legnagyobb a medveállománya Európában, 10 600 és 12 700 közötti a barnamedvék száma az országban – számolt be pénteki brassói sajtótájékoztatóján a környezetvédelmi miniszter.
Ilie Bolojan miniszterelnök pénteken megtekintette az észak-erdélyi (A3-as) autópálya két Bihar megyei szakaszának – a 26,35 kilométeres Berettyószéplak–Bisztraterebes és a 28,5 kilométeres Bisztraterebes–Bihar – munkálatait.
Újabb leprás megbetegedést igazoltak Kolozsváron – nyilatkozta pénteken az Agerpresnek a Kolozs Megyei Közegészségügyi Igazgatóság vezetője. Dr. Corina Criste elmondta, hogy a fertőzött személy kezelésre szorul, de a kilétét nem részletezte.
Romániában is kimutatták a H3N2 influenzavariáns több országban terjedő K alvariánsát – közölte pénteken az Országos Közegészségügyi Intézet (INSP).
1 hozzászólás