
A Nimbus esetében gyakori az erős, éles torokfájás, ezért is ragadt rá erre a variánsra a „borotvapenge” név. Képünk illusztráció
Fotó: Kristó Róbert
A leggyakrabban fertőző új Covid-19-variáns a Nimbus, de egyik tünete miatt a „borotvapenge” név is ráragadt. Általában nem okoz súlyos lefolyású megbetegedést. Hargita megyében az új Covid-19-esetek jórészt a megye északi részére koncentrálódnak.
2025. szeptember 03., 07:582025. szeptember 03., 07:58
2025. szeptember 03., 08:192025. szeptember 03., 08:19
Az Országos Közegészségügyi Intézet adatai szerint 87,2 százalékkal nőtt az igazolt koronavírus-fertőzések előfordulása az augusztus 18–24. közti időszakban, az azt megelőző héten mérthez képest. Ez 3850 új Covid-19-esetet jelent, és a statisztika szerint a 70–79 éves korosztály körében nőtt leginkább a megbetegedés előfordulása, az előző héthez képest 53,1 százalékkal, továbbá a 40–49 éves korcsoportban (plusz 49,3 százalék). A legkisebb növekedést a 0–9 éves korosztály esetében mérték, de ebben a korcsoportban már eleve sokkal gyakoribb volt a fertőzés előfordulása:
0–9 éves korcsoport – 1523 eset;
10–19 éves korcsoport – 307 eset;
20–29 éves korcsoport – 342 eset;
30–39 éves korcsoport – 385 eset;
40–49 éves korcsoport – 277 eset;
50–59 éves korcsoport – 306 eset;
60–69 éves korcsoport – 225 eset;
70–79 éves korcsoport – 305 eset;
80 évnél idősebb korcsoport – 180 eset.
Az említett időszakban egy koronavírus-fertőzéshez köthető halálesetet jegyeztek fel, a beteg a 80 évnél idősebbek korcsoportjába tartozott, és más társbetegségei is voltak.
Hargita megyében enyhén nőtt a megbetegedések előfordulása az utóbbi időszakban. Júliusban, egész hónapban talán négy esetet jegyeztek fel a megyében, ez a szám az elmúlt két hétben emelkedni kezdett: összesen 15 megbetegedés került be a nyilvántartásba 14 nap alatt – tudtuk meg Tar Gyöngyitől.
Az igazolt fertőzések megoszlását tekintve a Hargita Megyei Népegészségügyi Igazgatóság vezetője elmondta,
A következő településeken jegyeztek fel új eseteket az elmúlt két hétben: Gyergyótölgyes (4), Székelyvarság (2), Salamás (4), Oklánd (1), Farkaslaka (1), Gyergyóditró (1), Székelyudvarhely (2).
A megyei tisztifőorvos elmondta, Nimbus az új koronavírus-variáns neve, és
hiszen sokan oda járnak nyaralni, illetve rokonokat látogatni. A Nimbus általában nem okoz súlyos megbetegedést, lévén, hogy nagyjából már mindenkinek van valamilyen mértékű immunitása a fertőzéssel szemben, akár oltás általi, akár egy előző fertőzés által megszerzett immunitás.
A rizikótényezők szempontjából kivételt képeznek azok, akiknek sérülékenyebb az immunrendszere, például egy más légzőszervi megbetegedés, vagy egy súlyos krónikus megbetegedés miatt, illetve az idős emberek – náluk a Covid-19 is súlyosabb lefolyású lehet. „Őket fokozottan kímélni kell,
fontos a kézmosás, kerülni a zsúfolt helyeket, főleg azokat, ahol sok beteg ember fordul elő, mint például a rendelők, kórházak várótermei. Tehát minél rövidebbre fogni lehetőség szerint azt az időt, amit ilyen helyen kénytelenek tölteni” – tanácsolta Tar Gyöngyi.
Az új Covid-variáns a tüneteket és a betegség lefolyását tekintve nem igazán különbözik az előzőktől, egy dolgot kivéve. A szaglás és az ízlelés képességének az átmeneti elvesztése az utóbbi variánsoknál háttérbe szorult, nem igazán jellemző az előfordulása, most sokkal inkább a légúti jelenségek a gyakoribbak.
– magyarázta a megyei tisztifőorvos.
A Nimbus-variánsra még nem készült oltóanyag, a korábbi oltóanyagok pedig már elfogytak, és arra vonatkozó értesítést sem kaptak, hogy a központi oltóanyagraktárakban lenne. De az európai járványtani ajánlások is arról szólnak, hogy
– tájékoztatott Tar Gyöngyi. „Ebből is láthatják az emberek, hogy nem feltétlenül gyúrjuk mindig az oltóanyagot, csak akkor, amikor tényleg járványról vagy járványveszélyről van szó” – jegyezte meg az oltásokkal kapcsolatban a megyei népegészségügyi igazgatóság vezetője.

Az augusztus 25-31. közötti héten 3982 új koronavírusos megbetegedést igazoltak Romániában, 3,4 százalékkal többet, mint az előző héten – közölte kedden az Országos Közegészségügyi Intézet (INSP).

Augusztus 18. és 24. között 3850 új koronavírusos megbetegedést igazoltak Romániában, 87,2 százalékkal többet, mint az előző héten – közölte szerdán az Országos Közegészségügyi Intézet (INSP).
Mezőgazdasági munkát végző emberekre támadt rá a medve hétfőn a Kászonaltíz községhez tartozó Kászonújfaluban, mindkét személyt kórházba kellett szállítani. Az áldozatok állapota stabil.
Megtiltja a brit kormány a közösségi média használatát a 16 évnél fiatalabb gyerekek számára.
Hetek óta üzenget Hargita Megye Tanácsának korábbi elnöke utódjának, hétfőn azonban látványosan egymásnak esett Hargita Megye Tanácsának ülésén Bíró Barna Botond és Borboly Csaba a homoródfürdői ifjúsági tábor ügyében.
Közzétette az Országos Meteorológiai Szolgálat a következő két hétre, a június 15–28. közötti időszakra vonatkozó időjárás-előrejelzését. Jöhet a nyár.
A bukaresti katonai törvényszék a csendőrségi vezetőket a vádak alól felmentő ítéletet hozott hétfőn a 2018. augusztus 10-i fővárosi tüntetés ügyében.
A munkaképes korú, azaz a 15 és 64 év közötti lakosság foglalkoztatási aránya 62,6 százalékon stagnált az idei első negyedévben, míg a munkanélküliségi ráta 0,2 százalékponttal 6,5 százalékra nőtt 2025 utolsó három hónapjához képest.
Országos akcióhoz csatlakozva június 15. és 21. között fokozott közúti ellenőrzéseket végeznek a rendőrök, elsősorban az ittas vagy tudatmódosító szer alatt álló sofőrök kiszűrésére.
Egy 56 éves férfi fulladt vasárnap a Fekete-tengerbe, Mamaia üdülőhelyen. Kiemelték a vízből és megpróbálták újraéleszteni, de eredménytelenül.
Adrian Veștea kijelölt miniszterelnök mindenekelőtt párttársainak támogatására számít az új kormány megalakításakor, és nem abból indul ki, hogy két táborra szakad a Nemzeti Liberális Párt (PNL).
szóljon hozzá!