Az utcákon kóborló ebeket továbbra is befogják, és a városszéli menhelyre szállítják Csíkszeredában. A menhelyet működtető alapítvány vezetője szerint ez örökös probléma lesz, amíg a tulajdonosokat nem vonják felelősségre.
2012. január 13., 15:212012. január 13., 15:21
2012. január 13., 15:312012. január 13., 15:31
A kutyamenhelyen az állatok először karanténba kerülnek, utána kerülhetnek a többi kutya közé
Több nagy testű gazdátlan kutya tűnt fel az év eleje óta Csíkszereda utcáin – úgy tűnik, ezek nem olyan rég érkezhettek a városba. Bár az állatok nem agresszívek, sok esetben kelthetnek félelmet a járókelőkben. Befogásuk érdekében egyelőre nem szerveztek nagyobb méretű akciót, de a kóbor ebek jelenlétét folyamatosan lehet jelezni a befogással megbízott AVE Huron cégnek – közölte kérdésünkre Szőke Domokos alpolgármester. „Nem érkeztek olyan jelzések a lakosság részéről, amelyek egy nagyobb akciót tennének szükségessé, de a szolgáltatónak kötelessége ezeket az állatokat befogni, ha ilyen bejelentés érkezik. A városi kutyamenhelynek pedig be kell fogadnia az állatokat” – mondta el Szőke Domokos.
A kutyáknak nem az utcákon a helyük
Ezt a véleménye Orendi Évának, a Taplocán kutyamenhelyet működtető Pro Animalia Alapítvány elnökének is. Mint elmondta, a tavalyi évet 384-es létszámmal zárták, most is közel ennyi kutyát gondoznak a telepen, az ideális szám viszont 350 lenne. „Az AVE Huron mintegy 20 állatot hozott be, de a lakosságtól is fogadtunk be kutyákat. A gond az, hogy ezeket karanténba kell tenni, védőoltás, fertőtlenítés következik, és csak egy-két hónap után kerülhetnek a többi kutyák közé. A karantén pedig tele van” – összegezte Orendi Éva.
Az alapítvány vezetője szerint a gazdátlan kutyák helyzete örökös probléma lesz, amíg törvény által nem vonják felelősségre azokat a tulajdonosokat, akik felelőtlenül szaporítják az ebeket. „Az ivartalanítás a legfontosabb, de ha ezt nem teszik meg, akkor ebadót kell fizetni, kötelezni erre. A mikrocsippel való ellátás segítene nyomon követni a kutyákat. Évente kétszer van ivartalanítási akciónk, ha valaki idejön, támogatóknak köszönhetően tudunk segíteni. Nem normális, és nem jó, hogy a kutyák a városban mászkálnak, zavarják vagy megtámadják az embereket” – fejtette ki.
Csíkszeredában 1997 kora nyarától működik a város szélén a Pro Animalia Alapítvány gondozásában a kutyamenhely. A kutyákról mind hazai, mind külföldi támogatók, önkormányzati hozzájárulás segítségével gondoskodnak. Az elmúlt öt év során a menhelyre közel 1650 kutyát fogtak be az utcákról, és közel 1200-at adtak ki hazai, de többnyire külföldi kisebb számban hazai állatbarátoknak. Orendi Éva szerint idén is indul szállítmány külföldi befogadókhoz februárban vagy márciusban. Hozzátette, a telepen létesített állategézségügyi rendelő épületéért fizetett évi 1000 lejes adót soknak tartják, mivel az alapítvány egy nonprofit szervezet.
Jól halad a csíkszentgyörgyi bölcsőde tavaly ősszel elkezdett építése, ezért megalapozottnak tűnik az elképzelés, hogy ősztől már fogadni tudják az intézményben a gyerekeket. A munka télen sem szünetel, a beltérben lehet dolgozni.
Bedobták a labdát – szalagvágás helyett ily módon avatták fel csütörtökön a csíkszeredai Petőfi Sándor Általános Iskola új tornatermét. A sportlétesítményt tizenöt éve álmodták meg, majd hat éve kezdték el építeni, hogy mostanra elkészülhessen.
Az emberi test, az immunrendszer és a lelki egyensúly összefüggéseit állítja középpontba a Honfoglalás előttől az Európai Unió utánig előadás-sorozat következő eseménye január 23-án, Csíkszeredában.
A Csobotfalvát érintő csíkszeredai városi autóbuszjáratok 4-es és 4D-jelzésű vonalain késésekre lehet számítani, a tesztidőszak alatt ugyanis kiderült: tarthatatlan a jelenlegi menetrend. Dolgoznak a kijavításán.
A kászonjakabfalvi szándékos gyújtogatásoknak egyelőre nincs gyanúsítottja – tudtuk meg a csíkszeredai ügyészségtől. Az eset miatt önkéntes alapon működő polgárőrség alakult, amely azóta is rendszeresen járőrözik az érintett falurészben.
Óvodákat és tornatermeket szereltek fel korszerű bútorzattal, illetve eszközökkel Csíkszeredában a helyi önkormányzat erre irányuló európai uniós pályázata révén. A Cimbora Napközi Otthonban mutatták be hétfőn a beruházás eredményeit.
Kiemelkedő volt a műtéti tevékenység a Csíkszeredai Megyei Sürgősségi Kórházban az elmúlt évben: több mint kilencezer alkalommal végeztek operációt.
Fordulatos és eredményekben gazdag évet zárt 2025-ben a Csíkszeredai Megyei Sürgősségi Kórház – értékelte Konrád Judit, az intézmény menedzsere.
Soron kívüli ülésen döntött pénteken a csíkszeredai önkormányzati képviselő-testület a költségvetési többlet felhasználási módjáról, amelyet ebben az évben fejlesztésekre fordítanak. A megtakarítás a működési költségekből származik.
Egy kidőlt fa miatt teljesen megbénult a közúti forgalom egy időre a Hargitafürdő területén áthaladó megyei úton csütörtök délután. A csíkszeredai önkéntes tűzoltók távolították el a fát, azóta újraindult a forgalom mindkét irányban.
szóljon hozzá!