
„Szabadságon” a kanyarójárvány – több oka van annak, hogy lassult a fertőzés terjedése az elmúlt hetekben. Képünk illusztráció
Fotó: Kristó Róbert
Csökkent a kanyarós megbetegedések száma Hargita megyében az utóbbi hetekben, e hónapban ugyan már annyi megbetegedést igazoltak, mint az előzőben, de mindössze néhány esetről van szó, amiből nem lehet tendenciákra következtetni.
2024. július 14., 09:112024. július 14., 09:11
2024. július 14., 09:152024. július 14., 09:15
Múlt hónapban összesen négy igazolt kanyarós megbetegedést jegyeztek fel Hargita megyében, ebben a hónapban pedig szintén négy megbetegedés került be a nyilvántartásba. Igaz ugyan, hogy utóbbiak lényegesen rövidebb idő alatt történtek – hiszen még a hónap első felében vagyunk –, mint a júniusiak, de ez olyan kevés esetszám, hogy nem lehet belőlük tendenciákra következtetni – hangsúlyozta Tar Gyöngyi, a Hargita Megyei Népegészségügyi Igazgatóság vezetője. Elmondta ugyanakkor azt is, hogy az utóbbi időszakban csökkent a kanyarós megbetegedések száma, ami várható is volt.
Több oka van annak, hogy lassult a fertőzés terjedése az elmúlt hetekben.
– sorolta az okokat a megyei egészségügyi szakhatóság vezetője.
Fotó: Veres Nándor
A fertőzés jelentős részben a roma közösségekben terjedt korábban, ugyanis ott sok a rendezetlen helyzetben élő család, sokuk vándorló életmódot folytat, gyakori, hogy háziorvosuk sincs és a gyermekek beoltatlanok. A kanyarójárvány bejelentése óta a népegészségügyi igazgatóság munkatársai a háziorvosok, közösségi asszisztensek és romamediátorok együttműködésével próbálták pótolni az elmaradt oltásokat ezekben a közösségekben.
– közölte Tar Gyöngyi.
Szerinte a bepótolt oltások is hozzájárultak ahhoz, hogy csökkent a megbetegedések száma, de az is, hogy az arra fogékonyak közül sokan átestek a betegségen – ezekben a közösségekben nagyjából egymásnak adják át a fertőzést – és így szereztek immunitást.
Fotó: Barabás Ákos
Amint viszont újabb gyerekek születnek ezekben a közösségekben, vagy visszatérnek, ide vándorolnak olyan családok, amelyekben a gyermekek nincsenek beoltva, akkor valószínűleg újra gyakoribbak lesznek a kanyarós megbetegedések – véli Tar Gyöngyi. Most viszont egy jó, csendes, járványügyi szempontból békés időszakban vagyunk – fűzte hozzá.
A kormány dolgozik a 2026-os állami költségvetésen, amely reális alapokra fog támaszkodni – jelentette ki szerda este Ilie Bolojan miniszterelnök.
Országszerte jóval enyhébb volt a csütörtökre virradó éjszaka az előzőekhez képest, a Csíki- és a Gyergyói-medencében azonban továbbra is a fagy az úr: csak itt mértek mínusz 15 fok alatti hőmérsékletet az országban.
Itt a vizsgaidőszak. Kávé, jegyzetek, éjszakázás – ismerős? Most megéri megállni egy pillanatra, mert a Székelyhon játékra hív, ahol nemcsak a tanulási szokásaidat oszthatod meg, hanem értékes nyereményeket is bezsebelhetsz.
Többéves előkészületek után nemsokára elkezdődhetnek az első munkálatok a Harvíz Rt. regionális víz- és csatornaszolgáltató tervezett közműfejlesztési óriásberuházása során. Tavaly kiderült, a projekt két részre oszlik a pénzügyi korlátok miatt.
Megtartotta szerdán első ülését a Victoria-palotában a jövedelemadó és az áfabevételek visszaosztási rendszerének kidolgozásával megbízott munkacsoport.
A 2024-es helyhatósági és EP-választások megszervezése 250 millió euróba került, a parlamenti választások költségei 120 millió eurót, a 2024-es és a 2025-ös elnökválasztás megszervezésének költségei pedig több mint 300 millió eurót tettek ki.
Egy 15 éves Temes megyei fiú meggyilkolásával gyanúsítanak egy 21 éves fiatalembert és két kiskorút.
Mintegy 819 ezer lej értékben szabott ki bírságot a Hargita megyei tűzoltóság a tűzvédelmi előírások megszegéséért, továbbá három kereskedelmi egységet be is zárattak múlt év végén, idén pedig egy hargitafürdői panzió esetében is így jártak el.
Az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) szerdán újabb elsőfokú figyelmeztetést adott ki az ország 13 megyéjében a fagyos idő miatt.
Hetvennyolc éves korában elhunyt Antal István, volt parlamenti képviselő, a Székelyudvarhelyi városi RMDSZ szervezet alapító tagja.
szóljon hozzá!