Sürgős munkálatokat végeznek a székelykeresztúri polgármesteri hivatal bejárata alatt, ugyanis a kapuboltozat mentén lévő fal elmozdult. A műemlék jegyeit hordozó, 1870 előtti városháza legutóbb 15 évvel ezelőtt volt részlegesen felújítva.
2011. december 12., 11:092011. december 12., 11:09
2011. december 20., 19:522011. december 20., 19:52
A városházát legutóbb1996-ban renoválták, melynek során az omladozó tornácot is lebontották
Nagy a sürgés-forgás keresztúri polgármesteri hivatal körül. A bejáratnál állomásozó munkagépek, a felszedett járókövek és a kiásott földkupac azonnali beavatkozás miatt vannak a helyszínen: két méter mélységben egy méter széles és 12 méter hosszú föld alatti betonfal kialakításával próbálják meggátolni az épület jobb oldali falának további süllyedését.
Műemlék épület lehetne
Székelykeresztúron a közintézmények eredeti tervrajzai többnyire a csíkszeredai, kolozsvári vagy marosvásárhelyi levéltárakban lelhetők fel. Mivel a városháza épülete magánkézben volt, egyelőre nem tudunk olyan írásos nyomról, amely annak építészetére vagy tervrajzára kiterjedne – mondta el Sándor-Zsigmond Ibolya muzeológus, a Molnár István Múzeum munkatársa. A jelenlegi városháza épületéről szóló legkorábbi dokumentumok 1870-ből valók. Ezekből arra lehet következtetni, hogy a néhai tulajdonos Jakabházy Zsigmond szentábrahámi földesúr feltehetően még azelőtt építtette, majd eladta. A köztulajdonba került emeletes házban több mint 30 évig polgári leányiskola működött. Az első világháború után, 1920-tól az épület 20 évig zárva volt, majd 1940-ben felújították, és 1956-tól Városi Néptanácsként működött. Sándor-Zsigmond Ibolya szerint a hivatal ajtói eredetiek, az alsó szint kövezete is még a régi, úgyhogy műemlék épületté is lehetne nyilvánítani.
Tizenöt éve újították fel
A városházát legutóbb 1996-ban renoválták, melynek során az omladozó tornácot is lebontották. Tódor Jenő, a polgármesteri hivatal beruházási és közbeszerzési osztályának vezetője a felújítási munkálatokkal kapcsolatosan elmondta: 1996-ban leginkább a hivatal külső, utca felőli részét tették rendbe. Akkor az épület homlokzata volt tatarozva, és a tetőszerkezeten is javítottak.
A jelenlegi munkálatokról beszélve elárulta, hogy az épület jobb oldali fala mentén lévő eredeti alapot kell megerősíteni. A munkálatoknak november végén fogtak neki, körülbelül felével elkészültek, és december közepére be is fejezik. A fal süllyedését a teherszállító autók állandó forgalma okozhatta, hiszen azoktól folyamatosan berezeg az épület – fejtette ki véleményét az osztályvezető.
Tarthatatlan helyzet
Rafai Emil, Székelykeresztúr polgármestere szerint „tarthatatlanná vált a helyzet”, hiszen három éve már a hivatal belső falain is láthatók voltak a repedések. Az udvar felőli fal azóta még jobban elmozdult, és „süllyedő tendenciát mutat”. A jobb oldalon lévő irodák ajtói sem csukódtak most már rendesen, a repedések pedig már három milliméteresek – magyarázta a polgármester. November végén egy szakcég fúrt le a polgármesteri hivatal boltíves bejárata alatti talajba, melynek során geológiai méréseket végeztek. Ennek során derült ki, hogy elmozdult a belső fal, és a már létező alap alá egy méter széles, tizenkét méter hosszú betonfal öntését javasolták a szakemberek. Eredetileg 3–4 napos munkára számítottunk – fejtette ki Rafai Emil, majd hozzátette: ahhoz, hogy a beton megfelelően meg tudjon kötni, fagyállót is használtak a hideg miatt. A fal folyamatos süllyedésének és a repedések legvalószínűbb okaként szintén a városközponton áthaladó teherforgalmat nevezte meg. Elmondása szerint az út menti házak lakói is folyamatosan hasonló panaszokkal fordulnak a hivatalhoz. Keresztúrnak is nagy szüksége lenne egy terelőútra – egészítette ki mondandóját a polgármester.
A szervezők várakozásait is felülmúló érdeklődés övezi a Bagossy Brothers Company péntek esti koncertjét az Udvarhely Napokon, ezért kiterjedt forgalomkorlátozásokat és ideiglenes közlekedési intézkedéseket vezetnek be a biztonság érdekében.
Komplex urológiai-onkológiai műtétet végeztek nemrég a Székelyudvarhelyi Városi Kórházban laparoszkópos eljárással. A beavatkozás mérfőldkő nemcsak a helyi kórház, hanem az egész térség számára.
Heves zápor csapott le kedden Székelyudvarhelyre és az udvarhelyszéki településekre. A rövid ideig tartó, de rendkívül intenzív esőzés miatt több utcán megállt a víz, pincéket öntött el a csapadék, a falvakban pedig kisebb áradásokat okozott.
Polgári védelmi gyakorlatot tartanak kedden délelőtt Székelyudvarhelyen, a Cserehát-negyedben. A gyakorlat részeként légi riadó jelzés is hallható lesz.
Szinte biztosan egy régi beázás következménye, hogy leomlott a székelyudvarhelyi Baczkamadarasi Kis Gergely Református Kollégium egyik osztálytermében a mennyezeti vakolat egy része, de a tanintézetvezetés nem éri be az elsődleges magyarázattal.
Részeg sofőröket füleltek le Udvarhelyszéken: egyik férfi rutinellenőrzés során bukott le, a másik pedig balesetezett.
Csapadékmentes idő esetén rovarirtást végeznek Székelyudvarhely közterein, hétfőn este – hívja fel a figyelmet a helyi polgármesteri hivatal.
Kő és sár borította be vasárnap délután a Parajdot a Bucsin-tetővel összekötő országút egy szakaszát, miután a heves esőzések nyomán egy patak kilépett a medréből. Az úttestet összefogással sikerült megtisztítani.
Stratégiailag is fontos betonhidak épültek Fenyéden az Átjáró, a Tanórok és a Szejke utcákban, amelyek elősegítik a gazdák területeinek, valamint a növekvő település új portáinak megközelíthetőségét. A beruházás ötmillió lejbe került.
Meghódították a Pamír-fennsík legendás útjait, több mint 4600 méteres magasságba kapaszkodtak fel, jurtában is megszálltak, és már Kína felé készülnek a Mongóliába tartó erdélyi kalandorok, akik egy hónap alatt közel tízezer kilométert tettek meg.
szóljon hozzá!