Egy régi szövetkezeti épületet alakítanának inkubátorházzá
Fotó: Csató Andrea
Bár korábban már kapott támogatást Hargita Megye Tanácsa és Székelykeresztúr önkormányzata egy inkubátorház létrehozására, a pályázat nem valósult meg, így egyik érintett sem mondhatja azt, hogy „sikeres volt”. A tervről azonban nem mondtak le.
2025. február 27., 07:442025. február 27., 07:44
2025. február 27., 08:432025. február 27., 08:43
Évek óta szeretnének létrehozni egy textil- és bőrfeldolgozásban érdekelt kisiparosokat, illetve kreatív munkát végző kisvállalkozókat segítő inkubátorházat Székelykeresztúron, amelyre Hargita Megye Tanácsa és a város vezetősége szerint is nagy szükség lenne.
Az elképzelések alapján az érdekeltek terveket készítettek arra, hogy egy régi szövetkezeti épületet alakítsanak át a célnak megfelelően.
A megyei tanács és Székelykeresztúr vezetősége közösen nyújtott be pályázatot európai uniós pénzekért a Központi Regionális Fejlesztési Ügynökséghez (ADR Centru), 2021 végén pedig bejelentették, hogy 3,4 millió lejes támogatást kaptak. E mellé még több millió lejes önrészt kellett biztosítani, aminek kétharmadát a megyei tanács, a többit a helyi önkormányzat vállalta fel.
Fotó: Csató Andrea
Időközben azonban számos probléma következett, hiszen több közbeszerzési eljárásra is szükség volt, amire 2023-ban sikerült kivitelezőt találni. A nyertes cégnek az említett év végéig be kellett volna fejeznie a beruházást (amiből csak némi belső munkálathoz láttak hozzá), ám már akkor látszott, hogy arra nem sok esély van.
Bíró Barna Botond, Hargita Megye Tanácsának elnöke a Székelyhonnak elmondta: a problémákat az okozta, hogy egy 2020 előtti terv és az annak megfelelő árak alapján nyertek támogatást az inkubátorház létrehozására. Azonban
Fotó: Csató Andrea
A nagy mértékű infláció pedig nem szűnt meg az elkövetkező években sem. Éppen ezért többször is aktualizálniuk kellett a beruházás gazdasági mutatóit, eközben pedig
Így már szinte jobban megérte volna, ha saját költségvetését hasznosítva építkezik a megyei tanács és Székelykeresztúr, hiszen úgy nem kell annyi feltételnek megfelelni, mint egy pályázat esetén – jegyezte meg a tanácselnök.
Emlékeztetett, hogy 2023-ban tudtak végre kivitelezőt nevesíteni a munkálatok elvégzésére. Tisztában voltak vele, hogy
Ez azonban végül nem sikerült, hiszen nem hagyta jóvá az finanszírozó.
Fotó: Csató Andrea
Bíró hangsúlyozta, hogy nem tettek le az inkubátorházzal kapcsolatos elképzeléseikről, sőt,
Céljuk, hogy ismét támogatásért pályázzanak.
Koncz Hunor János, Székelykeresztúr polgármestere is megerősítette az elmondottakat, ugyanakkor határozottan kijelentette, hogy
Rámutatott, számos kézműves-képzés volt az elmúlt időszakban náluk, ugyanakkor többen folytatnak hagyományos mesterségeket is, így biztosan igény lenne az intézményre.
Fotó: Csató Andrea
Az elöljáró arról is beszélt, hogy hamarosan meg fog jelenni egy a témába illő pályázati lehetőség, amelyen ugyancsak a megyei önkormányzattal együttműködve szeretnének részt venni – erről egyébként már volt is egyeztetés a felek között. Abban bíznak, hogy
Szerinte egyébként jó esély van arra, hogy belátható időn belül létrehozhassák az inkubátorházat.
A romániai politikai vezetők a béke és igazságosság iránti elkötelezettség jelképének nevezték Ferenc pápát, a római katolikus egyház húsvéthétfőn elhunyt vezetőjét.
Az teljesen egyértelmű, hogy anyák napján legalább egy csokor virággal megleped anyukádat, de képzeld el, ha a Rádió GaGa játékában megnyerné a fődíjat! Hogyan nyerheted meg? Mutatjuk!
A húsvétitojás-díszítés napjainkban újra reneszánszát éli, igaz, a legtöbben bolti festékanyagot használnak. A kézdivásárhelyi Opra Etelka azonban kizárólag növényi alapanyagból, hagyományos módon nyeri ki a Háromszékre leginkább jellemző színeket.
A nyárádszeredai önkéntes tűzoltók immár hatodik éve szerveznek csoportos locsolást. Húsvéthétfőn tűzoltóautóval vonulnak végig a kisváros utcáin és mindenkit alaposan meglocsolnak, ha kiáll a háza elé.
Szombaton elment otthonról, és nem tért vissza az a 16 éves marosvásárhelyi fiú, akit vasárnap már a rendőrséggel kerestetnek.
Amit tudtunk megmutattunk: közvetítettük élőben, beszámoltunk róla, képtörténetben meséltük el, most pedig videóban foglaljuk össze. Idén ilyen volt a szabadtéri ételszentelés Csíkszeredában. Jövőre ugyanitt, ugyanennyien?
Virágvasárnapi olajágszenteléssel és Szent Péter téri pápai áldással kísérve beszélgettünk a római Német–Magyar Kollégium spirituálisával, a csíkdánfalvi születésű Vízi Elemér atyával.
Sepsiszentgyörgyön is szabadtéren szentelték meg a húsvéti eledeleket vasárnap reggel. Az ünnepi pillanatokon több mint ezren vettek részt, köztük román ajkú hívek is.
A már jól bevált forgatókönyv szerint, békésen, fegyelmezetten zajlott le a magyar nyelvterület legnagyobb létszámú húsvéti eledelszentelése Csíkszeredában.
Ezrek részvételével tartották meg idén is a Kárpát-medence legnagyobb ételszentelését Csíkszereda főterén. Tamás József, nyugalmazott segédpüspök kiemelte: úgy üljünk asztalhoz, hogy ott magával Jézus Krisztussal találkozunk.
szóljon hozzá!