Hirdetés
Hirdetés

Az egykori csendes Fürdő utcában ma már a félelem és a bezárkózás lett úrrá

A Fürdő utca, Csíkszereda egyik legrégebbi utcája. Régen senki nem zárta a kapuját •  Fotó: Veres Nándor

A Fürdő utca, Csíkszereda egyik legrégebbi utcája. Régen senki nem zárta a kapuját

Fotó: Veres Nándor

Bezárkózni kényszerültek, és felhagytak a veteményeskertek megművelésével is a Fürdő utca lakói, ahogy odalett az ezredforduló után az egykor nyugodt életű, csendes utca közbiztonsága. Ma már térfigyelő kamera van a legtöbb házon és mindenki házőrző kutyát tart. Csíkszereda egyik legrégebbi utcájának történetéről, a változásokról az utca lakói meséltek a Székelyhonnak.

Barabás Hajnal

2022. május 22., 09:592022. május 22., 09:59

Heves tiltakozást váltott ki nemrég a csíkszeredai Fürdő utca lakói részéről az a kezdeményezés, hogy a tűzkárosult roma családokat a szomszédságukban lévő Tavasz utcai roma telep mellé költöztessék.

korábban írtuk

Konténerlakások bajba jutottaknak a Tavasz utcában
Konténerlakások bajba jutottaknak a Tavasz utcában

Máris vita és félreértés lett abból, hogy a csíkszeredai Tavasz utcai romatelep közelében lakhatásra alkalmas, pótkocsira szerelt konténerek jelentek meg.

A tervtől végül elállt a kezdeményező alapítvány,

a lakók azonban az eset kapcsán szerették volna megosztani az utca történetét, és azt, hogy hogyan változtatta meg életüket, mindennapjaikat a közelükben létrejövő telep.

Hirdetés

Sokat változott

Kalamár András 80 éve, amióta megszületett, a Fürdő utca lakója, mindenki Bandi bácsinak szólítja. Mint mesélte, az utca az 1950-es években még nem volt leaszfaltozva, és feleannyi ház állt ott, mint most,

akkoriban az utcát gazdálkodó emberek lakták, mindenkinek volt egy kis földje, és azt megművelte, állatokat is tartottak.

Aztán a kollektív gazdaságok idején a városiak is béreltek a közelben parcellákat, disznópajtákat építettek, és egyéb tárolókat húztak fel, műhelyeket alakítottak ki. A rendszerváltás után ezeket az építményeket lassan kezdték felszámolni, egy részük pedig egy magánszemély kezébe került, akinek rokona később, amint megörökölte, eladta egy másik személynek, az pedig

szintén bérbe adta azokat, többek között olyan romáknak is, akiket más településeken nem tűrtek meg, elzavartak.

•  Fotó: Veres Nándor Galéria

Fotó: Veres Nándor

Az első népes roma családot azonban, még ezelőtt, a 2000-es években, a korábbi városvezetés idejében telepítették a közeli derítőállomás mellé kihelyezett barakkokba. Aztán az említett pajták helyére is egyre többen és többen szivárogtak a különböző településekről. „Amíg nem kerültek ide, addig probléma nem volt az utcában, senki be nem zárta a kapuját, mára azonban bezárkózott mindenki, mielőtt átmennénk a szomszédba, előtte telefonálunk, hogy tudják, és kinyissák a kaput.

Idézet
Már nincs olyan család itt, aki ne lett volna meglopva, átverve.

Az utcát ugyan időközben rendbe tették, leaszfaltozták, járdát építettek, a közerkölcs azonban ezzel párhuzamosan megromlott, zárkózott élet alakult ki” – magyarázta.

•  Fotó: Veres Nándor Galéria

Fotó: Veres Nándor

Hozzátette, nem a cigányok ellen van, hiszen sokat segített rajtuk, ismeri őket, a régi, elsőként betelepülő családokkal nincs is bajuk, csak a jövevényekkel. Úgy véli a vezetés részéről többet kellene tenni azért, hogy változzon ennek a közösségnek a viselkedése.

Idézet
Kétszáznál is többen laknak jelenleg a telepen, a közegészségügy például ellenőrizhetné, hogy van-e vécéjük, mert sajnos ott végzik a dolgukat, ahol érik.

Továbbá fontos lenne, ha erkölcsi nevelésben is részesülhetnének a gyerekek, és megtanulnák a munka fontosságát, mert a segélyezéssel nem lehet változást elérni.

Idézet
Közéjük kell menni és foglalkozni velük

– fogalmazott.

Felhagyott veteményesek

A Fürdő utca egy másik lakója emailben fordult a Székelyhonhoz, hogy megossza a gyermekkori emlékét, összehasonlítva azzal az utcával, amivé vált. Mint írta: régen, a Fürdő utcában olyan csíkszeredai családok laktak, akiknek több generációra visszamenőleg is ott éltek a felmenői. A hátsó kertjeikben zöldségeket, gyümölcsöket termesztettek, háziállatokat neveltek.

Az ott lakók csendes napjait az utca zaja váltotta fel időnként, nyáron sokan mentek a Szeredai-fürdőre strandolni, vagy kirándulni, télen a szánkózás, korcsolyázás, síelés, illetve a símaratonok megrendezése csalogatta ide az embereket. Soha nem volt gond a közbiztonsággal.

•  Fotó: Veres Nándor Galéria

Fotó: Veres Nándor

„A Fürdő utca és mellékutcáinak helyzete azonban elromlott, amikor hozzávetőleg 17 éve a disznópajtáknak használt részt átalakították, és roma családok kerültek oda. Tisztelet a kivételnek, azonban ezeknek a családoknak egy része »megnyomorította« a valamikor békés utcák lakóinak életét.

Idézet
A hátsó udvarokról a kerítések léceit felhasználták tűzifának, a zöldségeket és gyümölcsöket megdézsmálták, és még a kisebb háziállatoknak is lába kelt. Az utcán félő egyedül végigmenni. Volt már példa rablásra, pénztárca, nyaklánc ellopására, és a házak megrongálására is. A közbiztonság mára már nem létezik az utcában. A rendőrségre meg nem nagyon lehet számítani

– ecsetelte a nehéz körülményeket.

Gyakori rongálások

Az utca másik lakója szintén egyetértett abban, hogy akkor változott meg az élet ezen a városrészen, amikor a romák beköltöztek a közelükbe. Mint mesélte, régen veteményest műveltek az emberek, azonban kénytelenek voltak felhagyni vele, főleg azért, mert a cigányok a lovaikat ott legeltették, vagy megdézsmálták a termést. Hozzáfűzte, hogy

estefele félő egyedül végigmenni az utcán, mert volt rá példa többször is, hogy megtámadtak valakit, vagy meglopták.

A szomszédban lakók is elmondták tapasztalataikat, a korábban felsorolt problémák mellett arról is panaszkodtak, hogy a telep lakói gyakran szemetelnek és rongálnak. Legutóbb például az autójukat karcolták össze.

•  Fotó: Veres Nándor Galéria

Fotó: Veres Nándor

Elmesélték azt is, hogy régen a gyerekek csínytevésből folyton nyomták a kapucsengőket, amelyeket aztán a lakók belső, rejtett helyekre szereltek fel.

Idézet
Ellopták a gyermekünk biciklijét, holott, amelyikből kinőtt, nekik adományoztuk. Előfordult, hogy leköpték az ablakokat, vagy összefirkálták a házak oldalát.

A közbiztonság olyan szinten van, hogy az idősek, a gyerekek nem mernek egyedül kimenni az utcára” – sorolta. Feljelentéseket is tettek néhányszor a rendőrségen, azonban nem vezetett hosszútávon eredményre.

Mint megjegyezték, csak akkor tudnak hosszútávon fejleszteni, beruházni, építkezni, földet megművelni, ha a közbiztonság javulni fog az utcában.

•  Fotó: Veres Nándor Galéria

Fotó: Veres Nándor

Hirdetés
2 hozzászólás Hozzászólások
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Ezek is érdekelhetik

Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. június 22., hétfő

Késő este derül ki, hogy bizalmat kap-e a Veștea-kormány

A képviselőház és a szenátus házbizottságának hétfői ülésén hozott döntés szerint hétfőn 21:30-kor kezdődő ülésén szavaz a parlament plénuma Adrian Veștea kormányáról.

Késő este derül ki, hogy bizalmat kap-e a Veștea-kormány
Hirdetés
2026. június 22., hétfő

Öt intézkedés, ami segítené Románia gazdaságát az USR képviselője szerint

A Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) képviselője, Claudiu Năsui öt intézkedést javasol a leendő kormánynak, amelyek szerinte segítenék a román gazdaságot.

Öt intézkedés, ami segítené Románia gazdaságát az USR képviselője szerint
2026. június 22., hétfő

Ketten életüket vesztették, egy kiskorú súlyosan megsérült egy Bihar megyei balesetben

Egy férfi és egy nő meghalt, további három személy pedig megsérült egy vasárnap esti balesetben a Bihar megyei Éradonyban.

Ketten életüket vesztették, egy kiskorú súlyosan megsérült egy Bihar megyei balesetben
2026. június 22., hétfő

Megvannak a csúcsértékek az idei nyár első hőhullámából

Megérkezett a hétvégére az idei nyár első hőhulláma, az országos csúcs vasárnap délután egy tizeddel meghaladta a 36 Celsius-fokot Románia déli részén, Calafatnál.

Megvannak a csúcsértékek az idei nyár első hőhullámából
Hirdetés
2026. június 22., hétfő

760 doboz cigarettát csempésztek volna Bulgáriából Hollandiába, lecsaptak rájuk a magyar hatóságok

Csaknem hárommillió forint bírságot kapott az a sofőr, akinek a kisbuszában 760 doboz csempészcigarettát találtak a pénzügyőrök – közölte a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) hétfőn az MTI-vel.

760 doboz cigarettát csempésztek volna Bulgáriából Hollandiába, lecsaptak rájuk a magyar hatóságok
2026. június 22., hétfő

Tajtékzik Donald Trump, aki trágár kifejezést is használva szólította fel Iránt megállapodásra

Donald Trump amerikai elnök éles és trágár szavakat használva katonai erő alkalmazásával fenyegette meg vasárnap Iránt arra az esetre, ha nem volna hajlandó hosszú távú békemegállapodást kötni és a Hormuzi-szoros ismételt lezárásával próbálkozna.

Tajtékzik Donald Trump, aki trágár kifejezést is használva szólította fel Iránt megállapodásra
2026. június 22., hétfő

Magyar nevek nélkül – megvan a miniszterjelöltek listája

Adrian Veștea kijelölt miniszterelnök vasárnap benyújtotta a parlamentnek kormánya programját és a miniszterjelöltek névsorát.

Magyar nevek nélkül – megvan a miniszterjelöltek listája
Hirdetés
2026. június 22., hétfő

Ma kezdődik a nyolcadikosok országos képességfelmérő vizsgája

Hétfőn kezdődik az országos képességfelmérő vizsga, amelyre több mint 148 ezer nyolcadik osztályt végzett tanuló iratkozott fel. Az oktatási minisztérium tájékoztatása szerint a felmérőt 2956 vizsgaközpontban szervezik meg.

Ma kezdődik a nyolcadikosok országos képességfelmérő vizsgája
2026. június 21., vasárnap

A mélybe zuhant egy autó a Transzfogarason – videóval

Szakadékba zuhant egy autó a Transzfogarasi útról egy interneten terjedő felvétel szerint. A videót megosztók szerint a járművet nem rögzítették kézifékkel. A súlyosan megrongálódott autóban szerencsére nem ült senki.

A mélybe zuhant egy autó a Transzfogarason – videóval
2026. június 21., vasárnap

A PNL fél évre szóló megállapodást javasol a kormányválság feloldására

A Nemzeti Liberális Párt (PNL) nem támogatja a Veștea-kabinetet, és azt javasolja a pártoknak és Nicușor Dan államfőnek, hogy kössenek hat hónapra szóló megállapodást egy kisebbségi kormány támogatásáról – jelentette be vasárnap Ilie Bolojan.

A PNL fél évre szóló megállapodást javasol a kormányválság feloldására
Hirdetés