
Önkormányzati együttműködés szempontjából többen is rossznak ítélték az elmúlt négy évet
Fotó: Barabás Ákos
Politikai szócsatákkal tűzdelt ülést tartott Székelyudvarhely önkormányzati képviselő-testülete csütörtökön, amikor a városatyáknak még abban sem sikerült megegyezniük, hogy mandátumuk utolsó vagy utolsó előtti tanácskozását ülték.
2020. augusztus 13., 17:312020. augusztus 13., 17:31
Tizennégy napirendi pontról tárgyalt augusztusi soros ülésén Székelyudvarhely önkormányzati képviselő-testülete: a technikai jellegű kérdések mellett az ülés sarkalatos pontja volt a város költségvetésének újabb módosítása.
Székelyudvarhely 63 ezer lej értékű kormánytámogatást kapott az árvízkárok megtérítésére, a helyi rendőrséget udvarhelyi vállalkozók támogatták összesen 127 ezer lejjel (ezt az összeget a térfigyelőkamera-rendszer további bővítésére fordítják), az APIA-tól 207 ezer lejes pályázati támogatásban részesült a város, valamint többrendbeli átcsoportosítást is javasolt a polgármesteri hivatal szakosztálya. Az előterjesztésben ismét bizonyos beruházási tételek értékének csökkentése szerepelt: a Kőkereszt-Szentimre-Iskola, a Mihai Eminescu-Dózsa György és a Sósfürdő-Budvár-Borsairét utcák felújításáról van szó, amelyet a februárban elfogadott 200-200 ezer lejből egyébként sem lehetne megvalósítani, illetve további mintegy negyven százalékos csökkentést javasoltak elvenni a Bethlenfalvi és Fások utca közötti kereszteződés rendezésének összköltségéből.
Fotó: Barabás Ákos
Az így felszabaduló összeget, több mint 500 ezer lejt, utcaaszfaltozásra csoportosították volna át, valamint az Eötvös József Szakközépiskolának, illetve a Baczkamadarasi Kiss Gergely Református Kollégiumnak szántak volna egy-egy kisebb összeget épülettatarozásra.
Fotó: Barabás Ákos
Napirendre került az Urbana Rt. 2019-es pénzügyi jelentésének jóváhagyása is; Németi Zoltán gazdasági igazgató beszámolójából kiderült: tavaly októberben megtörtént a hőenergia árának kiigazítása, valamint a részvénytársaság ingatlanjainak a felértékelése, így az Urbana saját tőkéje 2 millió lejjel emelkedett. Egyébként
Egyebek mellett a testület elfogadta a városi könyvtár szolgáltatásainak ármódosítását, átalakítottak egy tisztséget a helyi rendőrségnél, illetve egy évvel hosszabbították meg a Bálint Trans Kft.-vel kötött, a városi közszállításra vonatkozó szerződést. Elfogadták több Csereháti telek áruba bocsátását: a város tulajdonában lévő ingatlanokra nyilvános árverést írnak ki. A Romániai Magyar Pedagógusok Szövetsége már jelezte, hogy napköziépítési szándékkal vásárolna ingatlant a lakónegyedben, ám a majdani árverésen bárki részt vehet.
Fotó: Barabás Ákos
Vita alakult ki a városközponton áthaladó 13A jelzésű országút kapcsán: az állam jelezte, hogy a város jogtalanul telekkönyveztette be a központi útszakaszokat, ezeket – országútról lévén szó – át kellene adni az államnak. A testület nem fogadta el a határozattervezetet, holott elhangzott: amennyiben megépül a terelőút, lehet módosítani az országút vonalán.
A kezdeti árbecslések ugyanis nem voltak reálisak: az 5,5 millió lej értékű beruházás valós ára 8,4 millió lej lenne. A pályázati forrásokból támogatandó fejlesztés önrésze így 12 százalékról 52 százalékra emelkedik. Az RMDSZ-frakció véleménye szerint ez elfogadhatatlan emelkedés, azonban Gálfi Árpád polgármester replikájában kifejtette: a beruházási és fejlesztési osztály korábbi vezetésének szakszerűtlen döntésén múlott ez az ügy is.
Fotó: Barabás Ákos
Az ülés utolsó pontjaként Gálfi Árpád ismét, immár ötödször napirendre tűzte az ügyvédfogadás ügyét: mint ismert, a szejkei vízhálózat-bővítés kapcsán hívta perbe a város a kivitelező, a beruházás használatba adása pedig csak a bírósági ügy lejárta után történhet meg. Venczel Attila városi jegyző ismételten arra kérte az önkormányzati testületet, hogy ne akadályozzák a per előrehaladását, a város érdekében fogadják el a jogi szolgáltatások beszerzését, ám a határozattervezet elfogadásához szükséges szavazatszám (fele plusz egy) ismét nem jött össze.
majd Benedek Árpád Csaba RMDSZ-es tanácsos megjegyezte: amennyiben a hatékony működést szorgalmazza a városvezetés, a szeptember 27-ére kitűzött helyhatósági választás előtt még egy, utolsó tanácsülést kellene tartani.
Fotó: Barabás Ákos
Ismét medveriasztás érkezett a székelyudvarhelyiek telefonjára szombaton hajnalban, ezúttal a szombatfalvi részen látták a nagyvadat.
Kilencven, egyenként 500 kilogrammos szénabála, tíz kisebb lucernabála és egy mezőgazdasági melléképület is lángra kapott szombaton éjfél után nem sokkal Mezőzáhon – közli a Maros megyei tűzoltóság.
A Maros megyei rendőrség hat ingatlanban tartott házkutatást pénteken orvvadászattal és illegális fegyvertartással gyanúsítható személyeknél.
A Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnöke, George Simion péntek este azt követelte, hogy pártja kerüljön kormányra, és bejelentette: ha Nicușor Dan államfő „nem tesz eleget ennek a felszólításnak”, fel kell függeszteni tisztségéből.
Mivel a következő napokban sárga, narancssárga és vörös kódra okot adó nappali hőség várható, június 28-án, vasárnap forgalmi korlátozásokat vezet be a rendőrség az ország 16 megyéjében. A Székelyföld is érintett.
Hatalmas érdeklődés övezte a Bagossy Brothers Company koncertjét az Udvarhely Napokon, ahol szinte egy emberként énekelte a közönség a zenekar legismertebb dalait.
Félmillió lejt szánnak idén Maros megyében a köves utak karbantartására, több milliót sáncok rendbetételére, aszfaltozásra, de a műszaki tervek elkészítésére is. A Maros megyei tanács idén 41,3 millió lejt költ az úthálózatra.
Az oktatási minisztérium pénteken kérte a tanfelügyelőségeket, hogy a magas hőmérséklet és a fokozott hőterhelés miatt gondoskodjanak az érettségiző diákok és a tanárok egészségének védelméről.
Nem tétlenkedett a gyimesközéploki önkormányzat: mindössze három nappal azt követően, hogy egy áradás miatt megszűnt a Jávárdi-vízesés, sikerült visszaterelni a zuhatagot tápláló patakot a régi medrébe.
A kézdivásárhelyi Sokadalom legfennköltebb mozzanata immáron évek óra a Pro Urbe díj átadása. A rangos elismerésben ez alkalommal, sorban tizenötödikként Gábor Rezső pedagógus, a Gábor Áron Szakképző Líceum korábbi igazgatója részesült.
szóljon hozzá!