
Vissza mindent: Valentin Popa volt oktatási miniszter szerint tarthatatlan a jelenlegi állapot, ő ezen akart változtatni
Fotó: Gecse Noémi
Okafogyottá vált az elhíresült kilences kormányrendelet azon pontja, amely szaktanárokra bízta a román nyelv oktatását az elemi iskolákban. A fejlemények tükrében a Hargita Megyei Tanfelügyelőség érvénytelenítette az általuk közzétett közel 170 román szaktanári álláshirdetést. Közben Valentin Popa volt oktatási miniszter a lemondását követően állásfoglalást küldött szét a sajtónak.
2018. október 02., 09:052018. október 02., 09:05
2018. október 02., 09:212018. október 02., 09:21
Ezekre október 4-éig jelentkezhettek volna a pedagógusok, így tehát eddig egy szaktanárt sem nevezett ki a tanfelügyelőség az elemikbe – nyilatkozta lapunknak Görbe Péter főtanfelügyelő. Hozzátette, amíg hatályban volt a szóban forgó rendelet, addig is a román órákat a magyar tanítok tartották meg a Hargita megyei iskolákban, annak ellenére, hogy ezért nem fizették meg őket.
– fogalmazott a főtanfelügyelő. Rámutatott, Hargita megyén kívül az intézkedést számos más erdélyi megyében gyakorlatba ültették, azaz kinevezték a román szaktanárokat az elemikbe, így
A románoktatást „helyreállító” sürgősségi rendelet a hétvégén jelent meg Hivatalos Közlönyben, amelyben ízekre szedte a románoktatással kapcsolatos botrányba belebukott Valentin Popa volt oktatási miniszter „érveit” a román kormány. A dokumentum megerősítette, hogy
Az ezt felülíró sürgősségi rendelet tulajdonképpen úgy módosítja a 2011-ből származó 1-es számú oktatási törvényt, hogy újra magyar tanítók oktathatják a román nyelvet a magyar elemi osztályokban. A kormány által elfogadott, érintett új bekezdés úgy szól, hogy a nemzeti kisebbségekhez tartozó diákok elemi osztályaiban tanító tanárok oktatják a román kommunikáció, valamint román nyelv és irodalom tantárgyat az elemi valamennyi osztályában.
A Hivatalos Közlönyben megjelent dokumentum arról is rendelkezik, hogy a sürgősségi kormányrendelet hatályba lépésének időpontjától (amelyet azonban nem rögzítenek) hatályukat vesztik a korábbi rendelet alapján kötött egyéni munkaszerződések. Mindez azt jelenti, hogy elveszítik állásukat azok a román szaktanárok, akiket tanévkezdéskor a megyei tanfelügyelőségek osztottak be a kisebbségi osztályokhoz a tisztségéből lemondott Valentin Popa oktatási miniszter által kidolgozott, de ugyancsak a Dăncila-kormány által elfogadott eredeti rendelet alapján.
Valentin Popa volt oktatási miniszter a lemondását követően hivatalos állásfoglalást küldött szét a sajtónak. Az Adevărul hírportál tájékoztatása szerint ebben a volt tárcavezető leszögezte, a gyerekeknek csak akkor van esélyük a Romániában való boldogulásra, ha ismerik az ország nyelvét,
Emlékeztetett, részt vett idén egy Hargita megyei magyar tannyelvű iskola tanévnyitó ünnepségén, ahol beszélgetni próbált V. és VI. osztályos tanulókkal, viszont nem járt sikerrel. Olyannyira, hogy állítása szerint még elköszönni sem tudtak tőle a tanulók.

Miközben számos magyar oktatási intézmény japánsztrájkkal fejezte ki tiltakozását a tanévnyitón a román nyelv magyar elemi osztályokban történő oktatására vonatkozó kormányrendelet ellen, a tanügyminiszter két Hargita megyei iskolában köszöntötte a tanévet.
Mielőtt a fáradt politikusainkat elengednénk a nyári pihenőszabadságaikra, egy dolgot tisztázzunk: 2026 első fele pont arra volt jó, hogy ismét szembesüljünk a ténnyel. Azzal, hogy újra mi, kisemberek jártunk rosszul.
Új medret vágott magának a vasárnapi felhőszakadás után megáradt patak a Gyimesek egyik kedvelt természeti látványosságánál, a Zúgóként is ismert Jávárdi-vízesésnél. A vízzuhatag eltűnt, de a helyreállítás nem lehetetlen.
A Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnöke, George Simion hétfőn kijelentette, hogy a Veștea-kormány nem kapja meg pártja parlamenti frakcióinak szavazatait a beiktatási szavazáson.
Egy kidőlt fa miatt maradt áram nélkül több mint ezer fogyasztó hétfő délután Udvarhelyszéken és Gyergyószéken – közli a Hargita megyei katasztrófavédelem.
Felborult egy autó hétfőn délután Csíkszentléleken, miután a 18 éves sofőr elvesztette uralmát a jármű felett. A balesetben a vezető és fiatalkorú utasa is megsérült, mindkettőjüket kórházba szállították.
Tovább melegszik az idő a következő két hétben, egyes régiókban 36–37 Celsius-fokos csúcsértékekre is számítani lehet – derül ki az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) június 22. és július 5. közötti időszakra vonatkozó előrejelzéséből.
Kezdeményezzük Sulyok Tamás köztársasági elnök megbíztatásának megszüntetését – jelentette be Magyar Péter miniszterelnök hétfőn az Országgyűlés ülésén napirend előtt mondott beszédében.
A Monturist vezetője rendre semmibe veszi a tulajdonosok akaratát, Gyergyószentmiklós érdekeivel ellentétes lépéseket tesz, valamint kérdéseket felvető személyi összefonódások is kiderültek – jelentette ki Nagy Zoltán, Gyergyószentmiklós polgármestere.
Az Európai Unióban 20,7 százalékkal drágultak májusban éves összevetésben a személyes közlekedéshez használt üzemanyagok és kenőanyagok, miután áprilisban 20,8 százalékos, márciusban pedig 12,9 százalékos növekedést mértek.
Zivatarokra figyelmeztető előrejelzést adott ki hétfőn az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) a hegyvidéki térségekre, valamint Bánság, Körösvidék, Olténia, Erdély nagy része és Munténia északnyugati részének több megyéjére.
1 hozzászólás