
Sok érdekes helyszínről, és azok átalakulásáról mesélnek a fényképek
Fotó: Rab Zoltán
Egész strandidényben látogatható az a rendhagyó szabadtéri kiállítás, amely a marosvásárhelyi Víkendtelepet mutatja be, 1930-tól 1991-ig. A fekete-fehér fotókhoz a magyar mellett román és angol nyelvű magyarázó szöveg is van.
A kiállítás kurátora, Szőcs Edgár elmondta, detektívmunka során kerültek elő a fényképek, és úgy érzi, sikerült egy átfogó bemutatót készíteni a közkedvelt szabadidőközpont múltjáról.
Mint kifejtette, az Azopan fotóarchívumában – amelynek célja átmenteni és elérhetővé tenni a romániai analóg fotózás értékeit az utókor számára – több fénykép van a Víkendtelepről. Már 2019-ben felmerült az ötlet, hogy a régi fényképek segítségével mutassák be a szabadidőközpont kialakulását, de a járványidőszak miatt ezt elhalasztották.
Bálint Zsigmond sok fényképet készített a Víkendtelepről
Fotó: Rab Zoltán
A első fényképek az 1930-as évekből vannak, olyanok, amelyekről pontosan tudják, hogy mikor készültek, de olyanok is, amelyeket csak hozzávetőlegesen. Megtudtuk, hogy vannak jól felismerhető helyszínek, de olyanok is, amelyeket a közösségi oldalakon böngésző vásárhelyiek segítségével „fejtettek meg”. Mivel a vásárhelyi Víkendtelepet nyaranként több tízezren keresik fel, reméli, hogy sokan megnézik az alkotásokat, és kedvüket lelik felfedezni, hogy milyen volt és milyen lett a Víkendtelep.
Szőcs Edgár, a kiállítás kurátora és Portik Vilmos alpolgármester
Fotó: Rab Zoltán
A kiállítás megnyitóján jelen volt Marosvásárhely alpolgármestere, Portik Vilmos is, aki arról beszélt, hogy a közösség életében fontosak az örömteli pillanatok, mint ennek a kiállításnak a megnyitója, de fontosak az olyan emberek is, akik a közösségért tevékenykednek, mint Szőcs Edgár.
Fotó: Rab Zoltán
Erdély legnagyobb és leglátogatottabb strandját a múlt század első felében létesítették. A nádasokkal, tavirózsákkal, vízinövényekkel benőtt holtágat az 1930-as évek elején kezdték fürdésre, csónakázásra használni. Előbb egy csónakház épült, majd kis, hétvégi faházikók jelentek meg a parton.
Akkor öntötték ki az első betonmedencéket, megnyitották a sokáig egyetlennek számító vendéglőt, kialakították a sportpályákat. A csónakázó medence partján gombamód jelentek meg a szocialista munkavállalatok közmunkával épített nyaralói.
Fotó: Rab Zoltán
A 70-es évek elején került a vízre a népszerű hajóvendéglő, amelyet pillérek tartottak. A kommunista rendszer utolsó éveiben itt is, mint sok más helyen az országban, csak halfasírttal társítva szolgáltak fel sört. Ennek dacára a nyári vasárnapokon a szabadidőközpontot ezrek népesítették be. Mindemellett a vásárhelyi elit kedvenc fürdőhelyének nem a Víkendtelep számított, hanem a 20. század első felében a Ritz meg a Hétfák, később a Cementlapok, a Komp és a Május 1. strand. A rendszerváltást követő első években a telep lepusztult, hosszú ideig használhatatlanná vált. A korszerűsítési munkálatok Nagy Győző polgármestersége idején kezdődtek el, Fodor Imre polgármester folytatta, de az újjáavatás – mint ahogyan a jelenlegi arculat is – Dorin Florea nevéhez fűződik.
Fotó: Rab Zoltán
A kiállított fotók némelyikén Bálint Zsigmond fotóművész és családja is szerepel. Mint a szomszédban található bútorgyár alkalmazottja, maga is sokat fotózta az itteni pezsgő életet. Elmesélte, csak két kerítést kellett „átlépnie” ahhoz, hogy a Víkenden lehessen, amit gyakran meg is tett. Fényképezőgépét szinte minden esetben kötelező módon magával vitte.
Amint a kiállítás egyik látogatója fogalmazott: örvendetes, hogy a képek segítségével bármikor el lehet nosztalgiázni.
A nyár eddigi legmelegebb napjának bizonyult június 27-e, ugyanis Székelyföldön is 30 Celsius-fok fölé emelkedett a hőmérséklet a délutáni órákra.
A november 19-én megjelenő Grand Theft Auto VI már az előrendelési periódusban nagy hullámokat ver a kiadó megkérdőjelezhető, de egyébként a nagy várakozás miatt érthető döntései miatt. Képbehozó.
A SAFE programból finanszírozott kilenc autópálya-szakasz közül hetet romániai vállalatok építhetnek meg – közölte szombaton közösségi oldalán Radu Miruță ügyvivő közlekedési miniszter.
Testvérvárosi szerződést írt alá a Maros megyei város szombati dísztanácsülésén Nyárádszereda és Zalaegerszeg vezetősége az évek óta tartó hosszú és tartalmas kapcsolatuk eredményeként.
Ilie Bolojan ügyvivő miniszterelnök szerint az idei év első öt hónapjának költségvetési adatai azt mutatják, hogy a múlt év ugyanezen időszakához képest több mint 40 százalékkal, 64 milliárd lejről 36 milliárd lejre csökkent a deficit.
A szélsőséges hőmérséklet okozta egészségügyi kockázatok csökkentését célzó intézkedési tervek aktiválását kérte szombaton az egészségügyi minisztérium.
Lia Olguța Vasilescu craiovai polgármester szombaton azt nyilatkozta, hogy a PSD alapvetően azokra a szavazatokra támaszkodna a Sorin Grindeanu vezette kormány esetleges parlamenti beiktatásához, amelyeket Adrian Veștea miniszterelnök-jelölt kapott.
Hargita megye címeréről fogadott el határozatot pénteki ülésén a kormány a Romániai Magyar Demokrata Szövetség javaslatára. A jelkép a székelyföldi megye történelmére, önazonosságára és örökségére utal.
Egy üzletben csaptak fel a lángok szombaton délben Erdőszentgyörgy főutcáján; már zajlik az oltás a helyszínen – közli a Maros megyei tűzoltóság.
Több mint 1600 gazdasági szereplőnél végzett ellenőrzéseket június 22. és 26. között az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC).
szóljon hozzá!