Hirdetés
Hirdetés

A székely kürtőskalács szent és sérthetetlen

•  Fotó: Kürtőskalács/Facebook

Fotó: Kürtőskalács/Facebook

Péntektől vasárnap estig zajlott a VI. Kürtőskalács-fesztivál Sepsiszentgyörgyön, a városközpontból messze vitte a szél a dorongon piruló édesség illatát. Idén 14 csapat nevezett Az év székelyföldi kürtőskalácsa és Az év reform kürtőskalácsa kiválasztását célzó versenybe.

Bodor Tünde

2024. október 06., 21:102024. október 06., 21:10

2024. október 07., 10:002024. október 07., 10:00

A Kürtőskalács-fesztivált idén hatodik alkalommal szervezte meg Kovászna Megye Tanácsa Sepsiszentgyörgy önkormányzatával és a Kónya Ádám Művelődési Házzal és az Agrosic Közösségek Közti Társulással karöltve, a rendezvénysorozatba csak a koronavírus-járvány vert éket két egymást követő évben.

Háromszék egyik legsikeresebb gasztrofesztiváljáról beszélünk, melynek híre már a szomszéd megyékből is sok látogatót vonz. Egyre több kürtőskészítő vállalkozás vállalja be a szigorú szabályok alapján zajló megmérettetést,

Hirdetés

idén a bátrak négy megyéből kerültek ki.

Kovászna megyéből az Oltisz Szuperpaszt, a Nasa Kft., a Melinda Kürtőskalács, a Simon család, az Ozsdolai kürtőskalács és a Bodosi Kürtős szállt versenybe; Maros megyéből az erdőszentgyörgyi Kris&Hen Kürtőskalács, Hargita megyéből a székelyudvarhelyi Árpád Kürtősház, Csíkszeredából a Parázska Kürtőskalács, Farkaslakáról a Klebenlup Kürtőskalács. Legmesszebbről a Saitos Kürtőskalács érkezett, méghozzá Nagybányáról.

Kiválasztották az Év székelyföldi kürtőskalácsát

A szombati nap az Év székelyföldi kürtőskalácsának kiválasztásáról szólt: azaz a klasszikus, modern és fölösleges adalékok nélkül készült kalácsot kereste a zsűri, amelynek elég nehéz dolga akadt.

•  Fotó: Kürtőskalács/Facebook Galéria

Fotó: Kürtőskalács/Facebook

Még akkor is, ha olyan tapasztalt szakemberek vettek részt benne, mint Farkas Ferenc mestercukrász, aki egyúttal évek óta a zsűri elnöke is, továbbá Jánossy Alíz gasztroújságíró, Bocskor István, a Bocskor pékség tulajdonosa, Csiszár Melinda, a Süti Éden cukrászda megálmodója, Kabai János, az Eldi pékség termelési igazgatója és Szőcs Ilona panzióvezető.

Megkóstolták, megtapogatták a nyers tésztát, majd a kész terméket, megnézték, milyen hozzávalókat használnak a versenyző csapatok, hogyan készítik elő és használják az alapanyagokat, mennyire tisztán dolgoznak.

Azért, hogy ne csak a zsűri asztalára kerüljön minőségi termék, hanem a vásárlók is azt kapják, a szervezők beépített emberei vásároltak mindegyik standtól kalácsot, és azt összehasonlították azzal, amit a csapatok elbírálásra beküldtek. A zsűrizés maga vakon zajlott, azaz a zsűri elé csak számozott példányok kerültek.

Vaj vagy margarin?

A meghívott szakértők érdeklődésünkre elmondták, több csapat is fejlődésen ment át az elmúlt évek során, mert meghallgatták a tanácsaikat arra nézve, mire érdemes odafigyelniük: nyilván, minőségi alapanyagból lehet minőségi – azaz „kívül ropogós, belül foszlós” – termék, még ha a közegészségügyi előírások tulajdonképpen szinte lehetetlenné is teszik a hagyományos kürtőskalács-sütést vásári körülmények között. Így például az állati eredetű termékeket külön kis hűtőben kell tartani, tojást nem szabad használni, esetleg pasztőrözöttet.

•  Fotó: Kürtőskalács/Facebook Galéria

Fotó: Kürtőskalács/Facebook

Ezen megkötéseken kívül azonban

szentségtörés margarinhoz folyamodni vaj helyett,

vanillinhez vaníliás cukor helyett, mesterséges aromához citromhéj helyett, vagy sütőporral, szódabikarbóna hozzáadásával serkenteni a kelést; ezt nem is díjazta a zsűri. Mert a margarin nemcsak egészségtelen, de a kész kalács sem olyan, amilyennek kéne lennie, nem olyan foszlós, vagy keserű utóíze marad. Ám akadt csapat, amelyik mégis ezek felhasználására szavazott, mert „az emberek úgyis megveszik”.

A végén az Oltisz örülhetett

A 14 csapatból végül 12 részesült elismerésben, bronz, ezüst, illetve arany fokozatot szerezve.

Az év székelyföldi kürtőskalácsát a sepsiszentgyörgyi Oltisz Szuperpaszt nyerte •  Fotó: Kürtőskalács/Facebook Galéria

Az év székelyföldi kürtőskalácsát a sepsiszentgyörgyi Oltisz Szuperpaszt nyerte

Fotó: Kürtőskalács/Facebook

A Gyermelyi cég által felajánlott 720 kg lisztet az öt arany fokozatú kürtőst sütő csapatból is a legjobb nyerte meg: a Csatószegi, a Saitos, a Simon család, a Parázska és az Oltisz Szuperpaszt közül az utóbbi vehette át az Év Székelyföldi kürtőskalácsának járó elismerést.

Egy 30 éve a kürtőskalács-piacon tevékenykedő cégről van szó, melynek tulajdonosa, Dézsi Márta meghatottan nyugtázta, a rengeteg befektetett munkájáért végre megkapta az elismerést.

A közönség is szavazhatott az általa legjobbnak tartott csapatra, az ő mércéjük szerinti három első helyezettből végül a Simon család jutalma lett a Vincze Lóránt EP-képviselő által felajánlott strasbourgi utazás.

A közönségdíjasra ilyenformán, a hangosító sátorra ragasztott cédulával lehetett szavazni •  Fotó: Kürtőskalács/Facebook Galéria

A közönségdíjasra ilyenformán, a hangosító sátorra ragasztott cédulával lehetett szavazni

Fotó: Kürtőskalács/Facebook

Szombat délután az Oltisz Szuperpasztnak köszönhetően sokan örvendhettek a 2,5 méteres dorongon sülő óriáskürtősbe rejtett nyereménycéduláknak is: szponzorok felajánlásainak köszönhetően színház- és focimeccs-bérletet, ételcsomagokat, kozmetikai kezelést és sok minden mást nyerhettek a szerencsés édesszájúak, akiknek a sors egy-egy különlegesebb darabkáját juttatta a nagy kalácsnak.

Reformkürtős: csak ne legyen édes!

A második versenynapot egy édes reggelivel kezdhették a fesztiválra kilátogatók: a Kézdi tejszövetkezetnek, a Paper Line cégnek és Dávid virágüzletnek köszönhetően a fesztiválszervezők kakaós tejjel és kürtőssel vendégelték meg a nagy közös asztalhoz leülő több mint 500 vendéget.

A nagy édes reggeli: a Kézdi Lacto Coop által biztosított kakaót és kürtőst több mint 500 fő kóstolta meg •  Fotó: Kürtőskalács/Facebook Galéria

A nagy édes reggeli: a Kézdi Lacto Coop által biztosított kakaót és kürtőst több mint 500 fő kóstolta meg

Fotó: Kürtőskalács/Facebook

Vasárnap a reformkürtősök legjobbjának járó elismerésért szállt versenybe a 14 csapat. Nagyon kreatívaknak bizonyultak, nagyon akartak nyerni: így készült raguval töltött kürtős is, meg olyan, aminek a tésztájába került bele a sajt és hagyományos fűszer (kömény). Vagy éppen mediterrán, de volt tonhalas, császárszalonnás, Angus marha füstölt húsával készült, tönkölylisztes, ordás, kapros, pergelt hagymás is, szóval széles skálát töltöttek ki az innovatív kürtősök.

Farkas Ferenc: a reform kürtős versenykategóriát azért vezették be, hogy legyen alternatíva azok számára is, akik az édes terméket nem kedvelik •  Fotó: Kürtőskalács/Facebook Galéria

Farkas Ferenc: a reform kürtős versenykategóriát azért vezették be, hogy legyen alternatíva azok számára is, akik az édes terméket nem kedvelik

Fotó: Kürtőskalács/Facebook

Csakhogy akik egy-két héttel korábban elmulasztottak tesztsütéseket végezni, azok éppen a nagy igyekezetükben hibáztak: nem számoltak azzal, hogy a tésztából nem jön ki a gőz, mert a tetejére ráolvadó sajt ezt ellehetetleníti, vagy a sonka, sajt sótartalmát nem vonták ki a kelt tésztába kerülő mennyiségből, esetleg a tepertővel készülő kalács lett túl zsíros – árulta el érdeklődésünkre a zsűri elnöke, Farkas Ferenc. És

noha korábban maguk a szakértők is úgy gondolták, teljes kiőrlésű lisztből nem sikerülhet a kürtős, ez a bravúr összejött az idei versenyen

– egyébként legalább felerészben kötelező volt az ilyen liszt felhasználása.

A győztes két díjat is bezsebelt

A reformkürtős versenyében bronz fokozatot szerzett Marica, a Klebenlup és a Parázska, ezüst fokozatot az Árpád Kürtősház és az ozsdolaiak, arany fokozatot pedig a nagybányai, bodosi, csatószegi és szentivánlaborfalvi csapat. A nagydíjat, az azzal járó 110 kiló cukrot és 6 kilós ARKÄSE raclette-sajtot a Simon család nyerte, amely leginkább azért tarolhatott a versenyen – a közösségi oldalas népszerűségi vetélkedőt is megnyerve –, mert munkát, energiát nem kímélve és a zsűri javaslatait messzemenően figyelembe véve, ráadásul nagyon kreatívan alkotja termékeit.

A Simon család számos nyereményt bekasszírozott a fesztiválon: sok munkájuk van benne •  Fotó: Kürtőskalács/Facebook Galéria

A Simon család számos nyereményt bekasszírozott a fesztiválon: sok munkájuk van benne

Fotó: Kürtőskalács/Facebook

A kürtősfesztet néptáncelőadások és több koncert kerekítette nagy közösségi eseménnyé, a közönség pedig díjazta a szervezők igyekezetét, még a szombat esti esőben sem hagyta magára a TNT zenekart. Végül is az időjárás is kegyesnek bizonyult a fesztiválhoz, mert nagyrészt meleg volt és jó vagy viszonylag jó idő, így mindenki jó szájízzel zárhatta a hétvégét.

Az Oltisz sütötte a vásár „kincses” kürtősét is: sok nyereményt rejtett a kalácstészta •  Fotó: Kürtőskalács/Facebook Galéria

Az Oltisz sütötte a vásár „kincses” kürtősét is: sok nyereményt rejtett a kalácstészta

Fotó: Kürtőskalács/Facebook

Hirdetés
1 hozzászólás Hozzászólások
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Ezek is érdekelhetik

Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. június 13., szombat

Robbanás történt, majd tűz ütött ki egy temesvári lakásban, 43 embert evakuáltak a tömbházból

Negyvenhárom személyt evakuált a katasztrófavédelem szombat reggel egy temesvári négyemeletes tömbházból, miután az egyik földszinti lakásban robbanás történt, amelyet tűz követett.

Robbanás történt, majd tűz ütött ki egy temesvári lakásban, 43 embert evakuáltak a tömbházból
Hirdetés
2026. június 12., péntek

Elhunyt Nagy Antal, a Márton Áron Főgimnázium egykori matematika- és fizikatanára

Életének 86-ik évében elhunyt Nagy Antal csíkszeredai pedagógus, a csíkszeredai Márton Áron Főgimnázium egykori matematika- és fizikatanára.

Elhunyt Nagy Antal, a Márton Áron Főgimnázium egykori matematika- és fizikatanára
2026. június 12., péntek

Teljesen átszervezik a magyarországi közmédiát

Benyújtották az Országgyűlésnek a közmédia átalakítására vonatkozó törvényjavaslatot pénteken, a javaslat teljesen átszervezné a közmédia intézményrendszerét.

Teljesen átszervezik a magyarországi közmédiát
2026. június 12., péntek

Jelentős árcsökkenés: ismét 9 lej alatt a benzin ára

Ismét 9 lej alá csökkent a standard benzin literenkénti ára a romániai töltőállomásokon, miután az elmúlt napokban mindegyik kúthálózat jelentősen mérsékelte árait. Gázolajat továbbra is 9 lej fölötti áron tankolhatunk.

Jelentős árcsökkenés: ismét 9 lej alatt a benzin ára
Hirdetés
2026. június 12., péntek

Javítani mentek, egy élet megtakarításával távoztak az idős nő lakásából

Négy férfinél tartottak házkutatást a Kovászna megyei rendőrök Maros és Beszterce-Naszód megyében: az illetőket azzal gyanúsítják, hogy ellopták egy 84 éves sepsiszentgyörgyi nő 14 ezer eurós megtakarítását.

Javítani mentek, egy élet megtakarításával távoztak az idős nő lakásából
2026. június 12., péntek

Az USR sem szavazza meg a Tomac-kormányt

A Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) nem szavaz bizalmat a parlamentben Eugen Tomac kijelölt miniszterelnök kormányának – közölte Dominic Fritz pártelnök az alakulat Politikai Bizottságának pénteki ülése után.

Az USR sem szavazza meg a Tomac-kormányt
Az USR sem szavazza meg a Tomac-kormányt
2026. június 12., péntek

Az USR sem szavazza meg a Tomac-kormányt

2026. június 12., péntek

A házban lőtték ki az anyamedvét, bocsait Hargita megyébe hoznák – videóval

Kétszer is behatolt egy buşteni-i házba egy anyamedve bocsaival pénteken, míg végül kilőtték a délután folyamán. A három bocs közül az egyik halálosan megsérült, a másik kettő pedig az erdőbe menekült.

A házban lőtték ki az anyamedvét, bocsait Hargita megyébe hoznák – videóval
Hirdetés
2026. június 12., péntek

Százmillió lejes beruházás: modern eszközökkel gazdagodtak Hargita megye iskolái

Százmillió lej értékű projekt zárult le Hargita megyében, amelynek keretében 83 oktatási intézmény több mint 220 egységének mintegy 1500 tanterme és oktatási tere gazdagodott korszerű felszerelésekkel.

Százmillió lejes beruházás: modern eszközökkel gazdagodtak Hargita megye iskolái
2026. június 12., péntek

Lemondott az erdélyi prefektus, aki érintett az Európai Ügyészségnél tett feljelentésben

Lemondott tisztségéről Elena Micicoi Temes megyei prefektus, miután péntek reggel házkutatást tartott a lakásán az Európai Ügyészség. A Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) politikusa a Facebook-oldalán jelentette be a lemondását.

Lemondott az erdélyi prefektus, aki érintett az Európai Ügyészségnél tett feljelentésben
2026. június 12., péntek

Románia következő elnöke: társadalmi látlelet és személyes vallomás

Egy bukaresti villamoson történteknek két színházi ember is szemtanúja volt – ebből aztán monodráma született, most pedig színházi előadás formálódik belőle. A valós történet mögött azonban aktuális társadalmi jelenségre világítanak rá az alkotók.

Románia következő elnöke: társadalmi látlelet és személyes vallomás
Hirdetés