
Fotó: Kocsis B. János
A Székely himnusz keletkezéstörténete és folklorizációs folyamata volt a szombaton Sepsiszentgyörgyön tartott tudományos konferencia témája. Kovászna Megye Tanácsa és a Kovászna Megyei Kulturális Központ a Székely himnusz száz éves évfordulójára időzítette a rendezvényt.
2022. május 22., 13:342022. május 22., 13:34
Az eredetileg Kántáté címet viselő szöveg 1921-ben született, szerzője az erdélyi származású Csanády György, zenéjét dr. Mihalik Kálmán szerezte, először 1922 május 22-én csendült fel.

Élettel telt meg szombaton délelőtt a székelyudvarhelyi belvárosi református temető, ahol Csanády György sírját keresték fel a megemlékezők.
A konferencia azzal kezdődött, hogy a Vox Humana kórus előadta a Székely himnusz eredeti, valamint a hivatalosan elfogadott, Werner Gábor karmester által hangszerelt változatát.
– fogalmazott a konferencia megnyitóján Tamás Sándor, Kovászna Megye Tanácsának elnöke. Hangsúlyozta, társnemzeti státus elismerésért küzdünk, közben száz éve tapasztaljuk a mélyállami törekvést, amely az alá-fölé rendeltséget erőlteti, még vizuálisan is erre próbálnak ráerősíteni, például, amikor magyar felirat csak a román alatt lehet, mondta a politikus.
Az előadások előtt levetítették Száva Enikő Csillagösvényen cím dokumentumfilmjét, Csanády György életéről. A konferencián Szekeres Attila heraldikus a székely jelképekről, Szebeni Zsuzsa, a Liszt Intézet Sepsiszentgyörgy vezetője a misztériumjátékok sajátosságairól tartott előadást. Sófalvi Emese muzikológus, egyetemi adjunktus a székely himnusz dallamának sajátosságairól szólva megfogalmazta, mögöttes tartalmat ad, egy rituálét mutat be. Lőrincz József irodalomtörténész online csatlakozott, rámutatott,
Hermann Gusztáv Mihály, székelyudvarhelyi történész előadásában a székelység múltképének forrásait vette számba, 1848-ig. Pál Judit egyetemi tanár a 19. századi székely identitásról és önképről beszélt. Orbán Zsolt, a csíkszeredai Márton Áron Főgimnázium történelem szakos tanára a diskurzív identitásteremtést vizsgálta a székelyeknél, kivetítve a 1867-1940 közötti időszakra.
Bárdi Nándor történész arra a kérdésre kereste a választ, hogy a székely azonosságtudatot milyen szerkezetek közvetítik, ezen belül pedig, hogy mit generál a helyi társadalom szintjén a székely toposz Székelyföld lakosságának. Patakfalvi Czirják Ágnes, a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem posztdoktori kutatója a székely zászló kapcsán a regionális identitásteremtésről értekezett, megfogalmazta, hogy napjainkban a közösségi identitás egyfajta újrafogalmazása történik. A konferencia végén bemutatták Hermann Gusztáv Mihály és Orbán Zsolt: Csillagösvény és göröngyös út című kötetét.
Kelemen Hunor RMDSZ-elnök a Nicușor Dan államfővel folytatott keddi egyeztetések után kijelentette, hogy két kisebbségikormány-változat képzelhető el, harmadik lehetőségként pedig egy „nagyon szűk többségű” kormány.
Jóváhagyta a Versenytanács a Carrefour Románia Pavăl Holding általi felvásárlását.
Tóvá alakult a marosvásárhelyi sürgősségi kórház mögötti parkoló a hétfő esti felhőszakadás után. A területre több környező telekről és a Molter Károly utcából is odafolyik az esővíz, ezért a leparkolt autók között nehéz bejutni a kórházba.
Az Európai Bizottság (EB) 2,25 milliárd eurót folyósított kedden Romániának az országos helyreállítási tervhez (PNRR) kapcsolódó negyedik kifizetési kérelem alapján.
A Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnöke, George Simion a keddi cotroceni-i konzultációk után kijelentette, hogy pártja nélkül nem lehet kormányt alakítani.
A Szociáldemokrata Párt (PSD) tájékoztatta kedden az államfőt, hogy készen áll vállalni a kormányzást – nyilatkozta Sorin Grindeanu pártelnök a Nicușor Dannal a Cotroceni-palotában folytatott keddi egyeztetés után.
Nicușor Dan államfő kedden közölte, hogy a Cotroceni-palotában tartandó egyeztetéseken arra fogja kérni a pártokat, hogy térjenek vissza a párbeszédhez.
Több millió eurót kap az Európai Unió Szolidaritási Alapjából Parajd – számolt be kedden Vincze Loránt RMDSZ-es európai parlamenti képviselő.
Teljesen átalakul a közmédia intézményrendszere, miután az Országgyűlés kedden elfogadta a médiaszolgáltatásokról és a tömegkommunikációról szóló törvényt.
Kedd délutánra és estére hőségre, illetve zivatarokra figyelmeztető sárga jelzésű riasztásokat adott ki az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM).
szóljon hozzá!