
A székelyudvarhelyi művelődési házban tették közszemélére Csanády mellszobrát
Fotó: Beliczay László
Élettel telt meg szombaton délelőtt a székelyudvarhelyi belvárosi református temető, ahol Csanády György sírját keresték fel a megemlékezők, a székely himnusz bemutatásának századik évfordulója alkalmából. A jeles személyiségről készült szobrot a művelődési házban tették közszemlére.
2022. május 21., 14:382022. május 21., 14:38
2022. május 21., 14:402022. május 21., 14:40
A rendszerváltozásig nem szabadott beszélni Csanády Györgyről, akinek hamvait is szülővárosában, Székelyudvarhelyen helyezték végső nyugalomra végakarata szerint – emlékeztetett beszédében Bíró Edit, az eseményt szervező Balázs Ferenc Vegyeskar vezetője. „Vajon gondolta-e a költő egykoron, hogy az általa írt székely himnuszt a nemzeti imánk után fogjuk elénekelni nemzeti ünnepeinkkor?” – tette fel a költői kérdést, majd Csanády barátjáról, a székely himnusz zenéjének szerzőjéről, Mihalik Kálmánról is megemlékezett.
Bíró Edit felelevenítette a székelység napi küzdelmeit, a szimbólumok üldözését, jogaink megcsorbítását. Kijelentette, nem engedhetjük meg, hogy korlátozzák a székely himnusz eléneklését.
– szögezte le.
Fotó: Beliczay László
Pitó Zsolt, a belvárosi református egyházközség lelkipásztora rámutatott, száz évvel ezelőtt Csanády György úgy emelte fel a székely himnuszt, mint egy zászlót, hiszen össze lehet gyűlni körülötte, egységgé lehet válni, ugyanakkor emlékeztet arra, hogy honnan jövünk és hogy hol az oltalom.
Fotó: Beliczay László
Közölte,
Az azóta eltelt évek során pedig reményt is adott a mű.
Fotó: Beliczay László
Az eseményen részt vettek Csanády György leszármazottjai is, akik Budapestről érkeztek, ugyanakkor Gálfi Árpád helyi polgármester. A temetőben zajló megemlékezés a székely himnusz eléneklésével és a szerző sírjának megkoszorúzásával zárult. Utána a részvevők a Bethlen Gábor utcába mentek, ahol a Csanádyról készült plakettet is megkoszorúzták.
Fotó: Beliczay László
Lőrincz József Szava sorsunkba belenőtt. Sorok Csanády György költészetéről című kötetét mutatják be a művelődési házban szombat délután hat órától, amelyet adományokból készítettek el. Bíró Edit megjegyezte, céljuk a jeles személyiség munkásságának és életének megismertetése az emberekkel. Arra is kitért, hogy ugyanezen a helyszínen tették közszemélére Csanády mellszobrát, amely szintén egy széleskörű adományozás eredménye.
Fotó: Beliczay László
Az emlékmű megalkotását kezdeményező vegyeskar célja továbbra is az, hogy méltó helyen, köztéren állíthassák ki a szobrot, Bíró Edit reméli, hogy ez mihamarabb meg is történik.
Fotó: Beliczay László
Gálfi Árpád polgármesterhez fordulva megjegyezte, ez nem az elöljáró hibájából nem történt meg eddig. Hozzátette, vasárnap délután öt órától az egyesített kórus énekli el a székely himnuszt a művelődési házban, majd utána levetítik a Csillagösvényen című dokumentumfilmet. Az esemény a Balázs Ferenc Vegyeskar és Székelyudvarhely Polgármesteri Hivatala szervezésében valósul meg.
Folytatódik az üzemanyagárak emelkedése: szombaton újabb 15 banival drágult a gázolaj, így literenkénti ára már minden székelyföldi töltőállomáson meghaladja a 10 lejt, míg a prémium gázolaj ára már csak pár banira van a 11 lejes lélektani határtól.
Március 28-tól, szombattól adhatják le levélszavazatukat a magyarországi lakcímmel nem rendelkező választópolgárok az április 12-i országgyűlési választásra – hívja fel a figyelmet Nacsa Lőrinc nemzetpolitikáért felelős államtitkár.
Lefoglalták a hatóságok a belügyminisztériumi katasztrófavédelmi főosztály (DSU) több munkatársának mobiltelefonját.
Hatvan napra hatósági felügyelet alá helyezték a januárban a Temes megyei Csene községben megölt 15 éves fiú nagyapját, aki a gyanú szerint arcon ütötte a gyilkosság egyik vádlottjának anyját.
Nem mindenki tudja, hogy az ökölvívó Papp László rugonfalvi gyökerekkel bírt, ahol ünnepséget terveznek születése századik évfordulója apropóján. Erről meg a sepsiszentgyörgyi kosárlabda őskoráról is beszélgettünk Oláh István egri fertálymesterrel.
A dédai hivatásos és önkéntes tűzoltókat is riasztották egy tarlótűzhöz péntek este. A Maros megyei Ratosnya egyik falujában nehezen megközelíthető területen csaptak fel a lángok.
Szombaton 20:30 és 21:30 között lekapcsolják a parlament épületének belső és külső világítását a Föld órája kezdeményezéshez való csatlakozás részeként – közölte a képviselőház.
Idén is megrendezik Marosvásárhelyen a Virágvasárnapi passió előadást, amelyen a résztvevők együtt élhetik át Jézus Krisztus szenvedéstörténetét. Az érdeklődőket vasárnap 17 órára várják a Nyári Színpadhoz.
A legfelsőbb bíróság perelni készül a kormányt a bírák és ügyészek számára bírósági döntéssel megítélt bértartozások kifizetésének elhalasztása miatt, és első lépésként előzetes panaszt nyújtott be a kormányhoz és a pénzügyminisztériumhoz.
Nicușor Dan államelnök pénteken kihirdette a 2026-os állami költségvetésről és a társadalombiztosítási költségvetésről szóló törvényeket.
szóljon hozzá!