Hirdetés
Hirdetés

A rendőrség vizsgálja a zaklatással vádolt tanár esetét

•  Fotó: Veres Nándor

Fotó: Veres Nándor

Ügyész irányításával kezdett a rendőrség nyomozást, miután súlyos vádak merültek fel egy csíkszeredai középiskola tanárával szemben. A gyanú szerint a pedagógus visszaélt a diákok bizalmával, helytelen magatartásával súlyos lelki traumákat okozott és néhányukat szexuálisan bántalmazta.

Székelyhon

2023. november 28., 14:362023. november 28., 14:36

2023. november 28., 15:082023. november 28., 15:08

A közbeszédben megjelent információk miatt

a rendőrség ügyészi irányítás alatt kezdett vizsgálatot

– jelentette be közleményben a Hargita Megyei Rendőr-főkapitányság. Mint a hatóság írja, miután olyan információk jelentek meg, amelyek szerint egy férfi, egy csíkszeredai középiskola tanára a múltban több személyt, illetve az iskola diákjait szexuálisan zaklatta, a Hargita Megyei Rendőr-főkapitányság a következő pontosítást teszi:

bűnügyi rendőrök ügyészi irányítással nyomozást folytatnak az ügy teljes tényállásának megállapítása érdekében,

az információgyűjtést követően a döntést az ügyészség fogja meghozni a folytatásról.

Hirdetés

Amint arról korábban beszámoltunk, terjedelmes írásokban vádolta az Átlátszó Erdély (az első rész itt, a második itt olvasható) a csíkszeredai Márton Áron Főgimnázium történelemtanárát, Orbán Zsoltot, hogy diáklányokkal létesített elfogadhatatlan kapcsolatokat, megszegve minden írott és íratlan szabályt.

Az állításokra, vádakra az iskola is reagált, a tanintézetben is elkezdték kivizsgálni az ügyet.

korábban írtuk

Súlyos vádak egy tanár ellen, az iskola megvizsgálja az állításokat
Súlyos vádak egy tanár ellen, az iskola megvizsgálja az állításokat

Egykori lány diákjai állítják, hogy a csíkszeredai Márton Áron Főgimnázium egyik tanára visszaélt a bizalmukkal, helytelen magatartásával súlyos lelki traumákat okozott, néhányukat szexuálisan bántalmazott.

Látni szeretnék, hogy most vannak-e hasonló problémák

A Márton Áron Főgimnázium nem kapott hivatalos értesítést arról, hogy a rendőrség eljárást indított a zaklatással vádolt tanár, Orbán Zsolt ügyében – jelezte a Székelyhon megkeresésére Markó Ilona, a csíkszeredai tanintézet igazgatója. Tőle tudjuk ugyanakkor, hogy a botrány kirobbanása után nem sokkal, szombaton négyórás gyűlést tartottak a kollégáival, és elkezdték feltérképezni, hogy mi a teendőjük.

Idézet
Mi is arra jutottunk, hogy hivatalos kivizsgálást kérünk, én ezt tegnap (hétfőn, szerk.megj.) meg is szövegeztem. Szeretnénk, ha erről a főállású tanárokat tömörítő úgynevezett tanári tanács döntene, amelynek kedden délután lesz gyűlése. Persze mindezt az iskola vezetőtanácsa is eldöntheti, de mi szerettük volna ebben az esetben a többi kolléga véleményét is kikérni

– jegyezte meg az intézményvezető, hozzátéve, ez azért is lényeges, mert olyan súlyos ügyről van szó, amelyben „bárkit meghurcolhatnak”.

Mindemellett a tanári tanács azt is megszavazza, hogy ismét létrehozzák az iskola etikai bizottságát, és kizárnak belőle minden olyan személyt, akinek akár érintőlegesen is köze lehet az ügyhöz, vagy akinek egyáltalán felmerült az ügy kapcsán a neve.

Az etikai bizottság a diáktanáccsal együtt egy módszertant fog kidolgozni. Az a lényeg, hogy a hasonló esetek elkerülhetőek legyenek.

Idézet
Elsősorban arra szeretnénk rávilágítani, hogy a húsz évvel ezelőtti ügyeket nem tudjuk felgöngyölíteni. Nincs ugyanis rálátásunk az ügyre. Azt azonban szeretnénk látni, hogy most vannak-e ilyen problémák

– hangsúlyozta. Mint fogalmazott, egy módszert keresnek, amely lehetőséget teremt a személyiségi jogok védelme mellett arra, hogy anonim módon tudjanak őszintén nyilatkozni a diákok, tanárok, ha ilyen esetekről tudnak.

Egy másik tanár neve is felmerült

Megkérdeztük az igazgatótól azt is, hogy milyen lépést tettek annak a tanárnak az esetében, akinek a zaklatással vádolt Orbán Zsolt történelemtanár mellett megjelent a neve a botrányt elindító újságcikkben.

„Eljárást egyelőre nem tudunk indítani újságcikk alapján, ezt majd az etikai bizottság fogja megtárgyalni. Egyetlen dolog, amit tettünk – és ez meg is történt –, hogy az említett tanárt megkértük, mondjon le a vezetőtanácsban betöltött funkciójáról – ez az én személyes kérésem is volt. Mindezt azért, mert úgy gondolom, hogy ha ilyen sokszor előfordul egy név, akkor ebből bármi lehet. Nem feltételezem, hogy igaza van az újságíróknak, de sose lehet tudni. Tehát, akik maradtak a vezetőtanácsban, azoknak a neve nem szerepel az újságban sem” – magyarázta. A szóban forgó tanár eleget tett ennek a kérésnek.

Orbán Zsolt ettől a tanévtől már nem tanít a Márton Áron Főgimnáziumban, Markó Ilona pedig ősztől látja el az igazgatói teendőket.

Hirdetés
3 hozzászólás Hozzászólások
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Ezek is érdekelhetik

Hirdetés

A rovat további cikkei

2025. december 31., szerda

Fokozott rendőri jelenlét a szabadnapok idején Kovászna megyében is

Az év végi és újévi szabadnapok biztonsága érdekében fokozott rendőri jelenlét lesz tapasztalható a Kovászna megyében. A hatóságok arra kérik a lakosságot, hogy felelősségteljes magatartással járuljanak hozzá a közrend és a közbiztonság fenntartásához.

Fokozott rendőri jelenlét a szabadnapok idején Kovászna megyében is
Hirdetés
2025. december 31., szerda

Sokan elveszítik az adókedvezményeiket 2026-ban

Erdővidék központjában is jóváhagyták a 2026-os helyi adók és illetékek emelését. A baróti tanács idei utolsó ülésén azonban nemcsak a kényszerű terhekről volt szó, hanem azokról a pozitív változásokról is, amelyeket a 2025-ös esztendő hozott.

Sokan elveszítik az adókedvezményeiket 2026-ban
2025. december 31., szerda

Hét körözött bűnözőt hoztak vissza Romániába az év utolsó napján

A Román Rendőrség szerdán bejelentette, hogy a hatóságok az elmúlt napokban hét nemzetközileg körözött személyt hoztak vissza Romániába, akik ellen jogerős ítélet vagy letartóztatási parancs van érvényben.

Hét körözött bűnözőt hoztak vissza Romániába az év utolsó napján
2025. december 31., szerda

Robbanás a konstancai kikötő egyik terminálján, két személy életét vesztette

Felrobbant egy munkagép abroncsa szerda reggel a konstancai kikötő egyik terminálján. A balesetben két személy életét vesztette, ketten megsérültek – közölték a Konstanca megyei hatóságok.

Robbanás a konstancai kikötő egyik terminálján, két személy életét vesztette
Hirdetés
2025. december 31., szerda

Januártól tovább nő a sör, a bor, az etil-alkohol és üzemanyagok jövedéki adója Romániában

Az adótörvénykönyv előírásainak megfelelően január elsejétől ismét emelkedik a sör, bor, alkohol és üzemanyagok jövedéki adója Romániában, immár másodszor az elmúlt hat hónapban.

Januártól tovább nő a sör, a bor, az etil-alkohol és üzemanyagok jövedéki adója Romániában
2025. december 31., szerda

Románia 50 millió eurót különít el Ukrajna katonai támogatására

Románia csatlakozik az Egyesült Államok által kezdeményezett PURL (Priority Ukraine Requirements List) programhoz, és 50 millió euróval járul hozzá Ukrajna katonai védelmének támogatásához – jelentette be szerdán a külügyminisztérium.

Románia 50 millió eurót különít el Ukrajna katonai támogatására
2025. december 31., szerda

Új kormányrendelet segíti a fogyatékossággal élő felnőttek közösségi életbe való átmenetét

A fogyatékossággal élő felnőtteknek az intézményi ellátásból a közösségi életbe való átmenetét segítő intézkedéseket vezet be a kormány egy kedden elfogadott sürgősségi rendelettel.

Új kormányrendelet segíti a fogyatékossággal élő felnőttek közösségi életbe való átmenetét
Hirdetés
2025. december 31., szerda

Hidegzuhany a dolgozóknak: februártól nem fizetik a betegszabadság első napját

Szigorúbb ellenőrzési és finanszírozási szabályokat vezet be a kormány a betegszabadságok területén egy kedden elfogadott sürgősségi rendelettel.

Hidegzuhany a dolgozóknak: februártól nem fizetik a betegszabadság első napját
2025. december 30., kedd

Bolojan: 2026 sem lesz könnyű, de ha a kijelölt pályán marad Románia, akkor jobb év lesz az ideinél

A keddi kormányülés utáni sajtótájékoztatóján Ilie Bolojan kijelentette, hogy a koalícióban politikai megállapodás született a reformok folytatásáról 2026-ban.

Bolojan: 2026 sem lesz könnyű, de ha a kijelölt pályán marad Románia, akkor jobb év lesz az ideinél
2025. december 30., kedd

Az Európai Bizottság több, mint 586 millió eurót folyósított Romániának nagy infrastrukturális projektekre

Az Európai Bizottság több mint 586 millió eurót utalt át Romániának a 2021-2027-es Közlekedési Program keretében a Kohéziós Alap és az Európai Regionális Fejlesztési Alap (ERFA) forrásaiból – jelentette be kedden Alexandru Nazare pénzügyminiszter.

Az Európai Bizottság több, mint 586 millió eurót folyósított Romániának nagy infrastrukturális projektekre
Hirdetés