
Fotó: Boda L. Gergely
Nem változtatott álláspontján a marosvásárhelyi polgármesteri hivatal a Föld Napja alkalmából szervezett kerékpáros felvonulással kapcsolatban: tavalyhoz hasonlóan, idén sem engedik be a kerekeseket a főtérre. Az indok: túl nagy zajt csapnak.
2010. április 24., 19:592010. április 24., 19:59
2010. április 24., 20:382010. április 24., 20:38
Fotó: Boda L. Gergely
Hetedszerre szervezik meg Marosvásárhelyen a Critical Mass elnevezésű kerékpáros-felvonulást. A polgármesteri hivatal tavaly már nem engedte be a bringásokat a főtérre, és most sem adtak erre engedélyt. Az indok: sok panasz érkezett a korábbi felvonulások miatt. A szervezők elmondták, a magyarázattal nem értenek egyet, úgy vélik, más oka van a tiltásnak és ez csupán ürügy volt a hivatalnokok kezében, hiszen a korábbi években füttyel, síppal, dobbal és fejük fölé emelt biciklikkel hívták fel a városvezetés figyelmét a kerékpárosok háttérbe szorítására, és a világ minden táján bevált módszerrel kívántak érvényt szerezni az alternatív közlekedési eszközöknek.
Az eddigi felvonulások egyre nagyobb sikernek örvendtek, a rendőrség mindannyiszor biztosította a nemtől, életkortól, tapasztalattól és biciklitípustól függetlenül bárki számára nyitott esemény résztvevőinek a biztonságát, és mindannyiszor különösebb incidens nélkül haladhatott a kritikus tömeg a megszokott útvonalon. Még a sofőrök – némely sietőset, idegesebbet, neveletlenebbet kivéve – is megértéssel fogadták a rendezvényt.
Mikor? Merre?
Idén április 25-én, vasárnap 16 órára várják a résztvevőket a Sportcsarnok előtti térre, ahonnan 16.30-kor indulnak a Cuza Vodă, Liviu Rebreanu, Bodoni út, Kövesdomb, Pandúrok sétánya, December 1 út, Corina, Jeddi út, Merész (Cutezanţei), Testvériség (Înfrăţirii), December 1 út főtér felé, Ştefan cel Mare, Bolyai, Kogălniceanu, Posta utca, Forradalom (Revoluţiei), December 22 utca, Csónakos (Luntraşilor) utca útvonalon. A felvonulás a Maros-parton a Sörpatikánál ér véget, ahol zsíroskenyér várja a résztvevőket.
A szervezőktől megtudtuk, mivel a polgármesteri hivatal nem engedélyezte a behajtást a főtérre, ezért a CM hagyományos jelképe, a kerékpárok fej fölé emelése ismételten elmarad. \"A világ minden táján azon a helyszínen emelik a biciklit a fejük fölé, amelyik intézmény tevékenységével elégedetlenek. Marosvásárhelyen ez a polgármesteri hivatal, de mivel kitiltottak a főtérről, elmaradt a jelképünk. Furcsálljuk, mivel egyenként bárki kerékpározhat a belvárosban, a főteret lezárják a gépkocsiforgalom előtt”– állítják a szervezők. A CM-et évente kétszer, április 22-e, a Föld Napja és szeptember 22-e, az Autómentes Világnap környékén szervezik meg.
A Critical Mass története
Az Amerikából elterjedt angol nyelvű kifejezés eredeti jelentése kritikus tömeg, ami ebben az esetben arra utal, hogy a nagy autóforgalom miatt a nem motorizált közlekedők gyakran csak bizonyos tömeg esetén kísérelhetik meg a keresztirányú átkelést. A Critical Mass (CM) fogalmat közlekedési helyzetre Ted White az 1992-ben készült Return of the Scorcher című dokumentumfilmjében használta. Az első CM-felvonulást 1992. szeptember 25-én szervezték San Franciscóban, ezen 48 résztvevő volt, fél év múlva már 500-an kerekeztek. New Yorkban a hatóságok először támogatták, majd korlátozásokat vezettek be a kerékpáros felvonulás megfékezésére, sőt 2004. augusztus 27-én rendőri akció keretében tömeges letartóztatásokra és kerékpárelkobzásokra került sor. Ezt a Still We Ride című rövidfilm dolgozza fel.
Tűz ütött ki szerdán egy koronkai irodaházban. Az épületből 19 személy időben kijutott, két füstöt belélegzett embert pedig a helyszínen láttak el a mentősök.
Mintegy húsz négyzetméteren égett egy lakóház tetőszerkezete szerda reggel Maroskeresztúron. Az épületben négy ember tartózkodott, köztük egy fogyatékkal élő ember is, akiket a helyszínen lévő lakosok még biztonságban kimenekítettek.
Az A8-as autópálya Marosvásárhely és Nyárádszereda közti szakasza mintegy 50 százalékban elkészült, a 24 kilométeres sztrádát 2027 első felében adhatják át a forgalomnak – jelentette be kedden Horațiu Cosma, a szállításügyi minisztérium államtitkára.
A korábbinál gyorsabban és pontosabban vizsgálhatják a szövetmintákat a Maros Megyei Klinikai Kórház patológiai laboratóriumában. Az intézményben évente már akár negyvenezer mintát is elemezhetnek Maros, Hargita és Beszterce megyei páciensektől is.
Bár a szovátai tanuszodát még tavaly decemberben átadták, a létesítmény azonban csak most nyitja meg kapuit a nagyközönség előtt. A városvezetés bejelentése szerint az első hónapban ingyenesen vehetik birtokba a látogatók az uszodát.
Haszongépjárműre dőlt fa, úttestre esett állványok és két elárasztott pince – viharkárok elhárításán dolgoztak a marosvásárhelyi tűzoltók hétfőn délután.
Ettől a héttől ismét lehet óvodába íratni a gyerekeket a megmaradt férőhelyek számának függvényében, ám Marosvásárhelyen idén még nem indulhat el a katolikus óvoda, ugyanis tavaly túl későn jött létre a líceum, így várni kell még egy évet az óvodára.
Újra kivizsgálják a Maros megyei sérült gyermekeket gondozó központokban történteket, ellenőrizve, hogy valóban megfelelő ellátásban részesültek-e a kiskorúak. Az igazgató szerint a központokban mindenki megfelelően járt el.
Lezárják hétfőtől a Knöpfler Vilmos utcát Marosvásárhelyen, felújítási munkálatokat végeznek a járdákon és az úttesten is.
A magyar és román sztárokon túl nemzetközi előadók is színesítik a rendezvényt a július 2–5. között megszervezett, nyolcadik VIBE Fesztiválon, Marosvásárhelyen. A szervezők újdonságként lehetővé teszik, hogy bankkártyával is fizetni lehessen.