Figyelmeztető felirat az egyik csíkszeredai tömbháznál
Fotó: Gecse Noémi
Bár a tömbháztetőkről lezúduló jég és hó folyamatos veszélyt jelent a tömbházak alatt állomásozó járművekre, illetve az ott elhaladó személyekre, megfelelő biztosítás hiányában semmilyen segítségre vagy kártérítésre nem számíthatnak azok, akiknek a lezúduló hó miatt rongálódik meg az autójuk, vagy személyi sérülést szenvednek.
Az elmúlt években több gépkocsit is megrongált a csíkszeredai tömbháztetőkről lezúduló jég, sőt arra is volt példa, hogy
A hófogók – bár nem nyújtanak száz százalékos biztonságot – sokat segíthetnek a probléma megoldásában, hiszen felfogják a tömbházak tetején összegyűlt havat, meggátolva annak lezúdulását a járdákra, parkolókra. Ennek ellenére
– tudtuk meg Veres Csabától, a csíkszeredai önkormányzat város-ellenőrzési és kényszervégrehajtó irodájának vezetőjétől. Mint mondta, az említett eszközök felszerelését egyetlen tanácshatározat, polgármesteri rendelet vagy egyéb szabályzó sem írja elő.
Fotó: Gecse Noémi
A lakószövetségeket tehát semmi sem kötelezi arra, hogy hófogókkal lássák el a tömbházakat, ennek ellenére a biztonság érdekében mégis több csíkszeredai tömbháztetőre kihelyezték ezeket. Bene József, a Vega lakószövetség elnöke érdeklődésünkre elmondta, a hozzájuk tartozó tömbházak bejáratai fölé helyeztek ki hófogókat a tetőre.
– magyarázta a Müller László utca 3-11-es számú tömbházakat ügykezelő lakószövetség elnöke. Kiderült azonban az is, hogy nem minden megyeszékhelyi tömbház rendelkezik hófogókkal. „Ilyen esetekben figyelmeztető feliratokat helyezünk ki, hogy ne parkoljanak autóikkal a tömbházak előtt, illetve
– magyarázta egy másik, több Tudor lakótelepi lakószövetséget ügykezelő, neve mellőzését kérő ügyintéző. Mint mesélte,
Hozzátette, a tömbházak többségénél vannak hófogók, felszerelésük néhány száz lejbe került. „Akad olyan tömbház is, ahol házilag készítettek hófogókat, és azok is megfelelően működnek” – jegyezte meg.
Fotó: Gecse Noémi
György Vidort, a csíkszeredai Safety Broker biztosítóiroda munkatársát arról kérdeztük, milyen esetben számíthat kártérítésre egy olyan személy, akinek a tömbházakról lezúduló hó okozott anyagi vagy személyes kárt. Mint mondta,
„A kötelező gépjármű-biztosítás (RCA) csak a másnak okozott kárt fedezi, a saját kárt nem, így ha a tömbházakról leeső hó megrongálja valakinek az autóját, a kártérítéshez CASCO-ra van szükség, ami egy úgynevezett felülbiztosítás a járműre.
Ezt egy évre lehet megkötni, és évente újítható, illetve ha egy adott évben a kedvezményezett nem használta fel, a következő évben olcsóbb lesz biztosítás. Az ára a biztosított érték szerint változik, de egy ötezer lej értékű személyi biztosítást nálunk már 30 lejért is meg lehet kötni. Tehát ha valakit az említett módon ér kár, és nincs CASCO-ja vagy személyi biztosításra, semmilyen kártérítésre nem számíthat. Ez egyébként azért van így, mert
– emelte ki György.
Több óráig volt lezárva a forgalom, több, mint tíz kilométeres autósor alakult ki a Maros megyei Nagyernye községben, Sáromberkénél pénteken délután a súlyos baleset miatt. A rendőrség egyelőre nem közölte a baleset okait.
Több mint ötezer cég és egyéni vállalkozó jelentett fizetésképtelenséget az országban. Ez a mennyiség 11,82 százalékkal több, mint 2023 azonos időszakában, az év első kilenc napjában. Akkor alig több mint 4500 esetet regisztráltak.
A Meseszó Egyesület mesemondói idén is bejárják az országot, és mesélnek kis és nagyobb közösségekben. Akik szeretnének gyerek- vagy felnőtt közösség számára mesét kérni, november 8-ig tehetik ezt meg.
Nyolcan sérültek meg, miután két gépjármű összeütközött péntek délután Sáromberkénél – tájékoztat a Maros tűzoltóság sajtóosztálya.
Több mint hatvan rendőr és csendőr részvételével tartottak összehangolt akciót Nyárádkarácson községben péntek reggel a közrend biztosítása érdekében.
Munkálatok miatt forgalomkorlátozásra kell számítani hétfőtől több sepsiszentgyörgyi utcában.
Alkoholos befolyás alatt, jogosítvány nélkül vezetett egy férfi Tusnádon, ráadásul egy balesetben is érintett volt csütörtökön – adja hírül a Hargita Megyei Rendőr-főkapitányság sajtóosztálya.
Klaus Iohannis államfő pénteken kihirdette a törvényt, amely szerint a román állam a hozzátartozók kérésére 5000 euróig terjedően köteles fedezni a külföldön elhunyt román állampolgárok hazaszállításának költségeit.
Életmentő műtétre szorul egy dupla szárnytörést szenvedett gyöngybagoly, segítséget kérnek a szállításában.
Vasárnap véget ér az egyhetes vakáció, hétfőn elkezdődik a 2024-2025-ös tanév második modulja, amely december 20-áig tart.
szóljon hozzá!