
A költségmegszorító intézkedés az idénre beütemezett, évekkel korábban elrendelt béremelésekre is hatással van
Fotó: Gecse Noémi
A költségvetési alkalmazottak béreinek a befagyasztását előíró sürgősségi kormányrendelet miatt tiltakozó akciók sorát indítja el az egészségügyben dolgozókat tömörítő Sanitas szakszervezet. A szabályozás az egészségügyi rendszerben a kisegítőszemélyzetet érinti legérzékenyebben – közölte lapunkkal az érdekvédelmi tömörülés Hargita megyei vezetője.
2021. január 12., 09:452021. január 12., 09:45
Kedd délben országszerte sztrájkőrséget állnak a Sanitas szakszervezet képviselői a megyei prefektusi hivatalok épületei előtt, tiltakozásképpen a december 31-én megjelent 226-os sürgősségi kormányrendelet előírásai ellen, amelyben a döntéshozók a közszférában dolgozók bérének a befagyasztását rendelik el.
– fogalmazott lapunknak Nyulas Emma. A Sanitas szakszervezet Hargita megyei elnöke magyarázatképpen elmondta, az egészségügyi rendszerben 2018-ban elrendelt béremelést a kisegítő-, illetve irodai személyzet számára negyedrészenként évekre felosztva hagyta jóvá a kormány, tehát nem kapták meg akkor a teljes béremelést, ahogyan az az orvosok és asszisztensek esetében megtörtént. Az egészségügyi rendszerben dolgozó kisegítő- és irodai személyzet bére így idén kellett volna emelkedjen, ám ezt a bérek befagyasztását előíró sürgősségi kormányrendelet ellehetetleníti. A szabályozás ugyanakkor a szociális ellátórendszerben dolgozókat is érzékenyen érinti, hiszen ők még a veszélyességi pótlékokat sem kapták meg tavaly.
„Nem lesz lehetőség sem fizetésemelésre, sem a bérpótlékok kiegészítésére. Minden úgy marad, mint ahogyan 2020-ban volt, minden költségvetési intézményben. Ez nem csak az egészségügyet érinti” – foglalta össze a sürgősségi rendelet következményeit Nyulas Emma. A szakszervezet Hargita megyei elnöke elmondta,
A szakszervezet vezetőtanácsának a döntése értelmében az érdekvédelmi tömörülés online petíciót indít a közpénzből fizetett alkalmazottak javadalmazásáról szóló kerettörvény betartását követelve, illetve azt, hogy az egészségügyi, valamint a szociális ellátórendszerben dolgozók mentesüljenek az említett sürgősségi rendelet előírásai alól. Az érdekvédelmi tömörülés nyílt levélben kívánja felhívni az államelnöki hivatal, a hazai és európai parlamenti képviselők figyelmét arra,
A Sanitas a nemzetközi szakszervezeteket is tájékoztatni kívánja az említett kormányrendelet által okozott helyzetről. Ugyanakkor megbeszélésre hívják a helyzet megoldásában illetékes minisztériumok képviselőit. A keddi sztrájkőrség megtartása mellett kérik a szociális párbeszédért felelős szakbizottságok megyei prefektúrák szintjén történő összehívását, továbbá kilátásba helyezte, hogy a szakszervezet képviselői tiltakozni fognak az egészségügyi, a munkaügyi, illetve a pénzügyi tárca, valamint a kormány és a parlament épülete előtt az állami költségvetésről szóló törvény megvitatása idején.
A nyár eddigi legmelegebb napjának bizonyult június 27-e, ugyanis Székelyföldön is 30 Celsius-fok fölé emelkedett a hőmérséklet a délutáni órákra.
A november 19-én megjelenő Grand Theft Auto VI már az előrendelési periódusban nagy hullámokat ver a kiadó megkérdőjelezhető, de egyébként a nagy várakozás miatt érthető döntései miatt. Képbehozó.
A SAFE programból finanszírozott kilenc autópálya-szakasz közül hetet romániai vállalatok építhetnek meg – közölte szombaton közösségi oldalán Radu Miruță ügyvivő közlekedési miniszter.
Testvérvárosi szerződést írt alá a Maros megyei város szombati dísztanácsülésén Nyárádszereda és Zalaegerszeg vezetősége az évek óta tartó hosszú és tartalmas kapcsolatuk eredményeként.
Ilie Bolojan ügyvivő miniszterelnök szerint az idei év első öt hónapjának költségvetési adatai azt mutatják, hogy a múlt év ugyanezen időszakához képest több mint 40 százalékkal, 64 milliárd lejről 36 milliárd lejre csökkent a deficit.
A szélsőséges hőmérséklet okozta egészségügyi kockázatok csökkentését célzó intézkedési tervek aktiválását kérte szombaton az egészségügyi minisztérium.
Lia Olguța Vasilescu craiovai polgármester szombaton azt nyilatkozta, hogy a PSD alapvetően azokra a szavazatokra támaszkodna a Sorin Grindeanu vezette kormány esetleges parlamenti beiktatásához, amelyeket Adrian Veștea miniszterelnök-jelölt kapott.
Hargita megye címeréről fogadott el határozatot pénteki ülésén a kormány a Romániai Magyar Demokrata Szövetség javaslatára. A jelkép a székelyföldi megye történelmére, önazonosságára és örökségére utal.
Egy üzletben csaptak fel a lángok szombaton délben Erdőszentgyörgy főutcáján; már zajlik az oltás a helyszínen – közli a Maros megyei tűzoltóság.
Több mint 1600 gazdasági szereplőnél végzett ellenőrzéseket június 22. és 26. között az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC).
szóljon hozzá!