
Fotó: Gergely Imre
Új emléktábla került az áramszolgáltató vállalat gyergyószentmiklósi székhelyének falára, amely arra emlékeztet, hogy 120 éve gyúlt fel először a villanyvilágítás a városban. Az ünnepség keretében a további fejlesztések fontosságáról is szó esett.
2024. március 20., 18:572024. március 20., 18:57
Sokan összegyűltek szerdán az áramszolgáltató vállalat gyergyószentmiklósi kirendeltségének udvarán felállított sátorban, jelen volt a Distribuție Energie Electrică Romania vezérigazgatója Mihaela Rodica Suciu mellett a vállalat több vezető tisztségviselője, megyei vezetője és a cég számos alkalmazottja is.
Kicsit megkésve (a múlt évben lett volna a kerek évforduló) így ünnepelték meg azt, hogy
Amint Bíró Árpád, az Electrica Hargita megyei kirendeltségének igazgatója beszédében rámutatott, kis megemlékezést akartak szervezni, ám nagy lett belőle, de megérdemli az a közösség, ahol 120 éve nagy változást hozott a közvilágítás, majd röviddel azután az elektromos áramnak a háztartásokba és a gazdaságba történő bevezetése is.
– hangzott el. Bíró Árpád rámutatott még, hogy Gyergyószentmiklós az elsők között volt több tekintetben is: akár az első 35 kilovoltos hálózatról beszélünk a békási erőmű és a város között, akár a megyét kelet-nyugat irányban átszelő 220 kilovoltos hálózatról. A város mindig is megbecsült szakembereket adott – tette hozzá.
Fotó: Gergely Imre
Csergő Tibor polgármester a villanyáram-szolgáltatás történetével kapcsolatos beszédében néhány helyi vonatkozású érdekességet is megemlített. Az 1903-ban elindult villanytelep működése jelentősen hozzájárult az akkori nagyközség várossá válásához.
Hozzátette: 1901-ben született meg a település villamosításának gondolata és 1903-ban már el is indult a hálózat működése. „Egyedüli olyan ügy, amit kitalálástól számítva két év alatt meg is valósítottak Gyergyószentmiklóson. Ma a mostani terveket, elképzeléseket biztosan nem tudjuk három év alatt kivitelezni, 5–6, akár 10 évbe is beletelik most, amíg az elképzelésből megvalósítás lesz” – hangzottak a polgármester szavai.
Barti Tihamér, az RMDSZ Gyergyó területi szervezetének elnöke kiemelte, hogy kiváló együttműködés van a helyi és megyei politikai vezetők, illetve a vállalat vezetői, illetékesei között, amelyek az energetikai beruházások folyamatának gördülékenységét teszik lehetővé. Kifejtette, az utóbbi években a Gyergyószék fejlődését célzó stratégiának élén a munkahelyteremtés és a beruházások bevonzása áll. Ehhez elengedhetetlenek az energetikai fejlesztések is.
Így lehet ez a térség versenyképes – mutatott rá Barti.
Bende Sándor parlamenti képviselő kollégáiként üdvözölte a politikusok és a vállalat vezetői mellett a vállalat jelenlegi és korábbi munkatársait. Osztotta Barti véleményét, megerősítve, hogy nem lehet fejleszteni egy térséget energetikai fejlesztések nélkül, és kifejtette, hogy ezért a maga helyén mindenkinek tenni kell.
Fotó: Gergely Imre
A Distribuție Energie Electrică Romania vezérigazgatója, Mihaela Rodica Suciu utolsó felszólalóként beosztottjait, a vállalat szakembereit méltatta, hiszen – mint mondta – a megyében zajló, és a szolgáltatással, hálózattal kapcsolatos fejlesztésekért az övék az érdem, ők végzik ezért a munkát. Elmondta, hogy
és van lehetőség ennek további növelésére is.
Külön kiemelte: szép gesztus, hogy az ünnepségre meghívták az idős volt kollégákat, azokat a szakembereket, akik korábban, nyugdíjba vonulásukig voltak részesei a villanyáram-szolgáltatás biztosításának.
Fotó: Gergely Imre
Az eseményt a Salamon Ernő Gimnázium zenészeinek fellépése tette ünnepélyesebbé, majd pedig Szőcs László helyi, Bíró Árpád megyei és Mihaela Rodica Suciu országos igazgató leplezték le az emléktáblát a gyergyószentmiklósi kirendeltség székházán. Az épület egykor a dízelüzemű áramfejlesztők gépháza volt.
A jelenlévők egy kis brosúrát is kézbe vehettek, amelyet a Tarisznyás Márton Múzeum állított össze az évforduló kapcsán a gyergyószentmiklósi villanyáram-szolgáltatás történetének fontosabb mozzanatait összefoglalva.
Bíróság elé állítja a korrupcióellenes ügyészség (DNA) a külügyminisztérium egyik volt könyvelőnőjét, akit azzal vádolnak, hogy munkabér jogcímen illegálisan folyósított pénzt magának és két másik személynek 15 éven át.
Az elmúlt héten összesen 20 ittas biciklist és autóvezetőt azonosítottak a Hargita megyei rendőrök egy összehangolt akció részeként – öt gépjárművezető leheletében több mint 0,40 mg/l alkoholszintet mutatott a szonda.
Mielőtt a fáradt politikusainkat elengednénk a nyári pihenőszabadságaikra, egy dolgot tisztázzunk: 2026 első fele pont arra volt jó, hogy ismét szembesüljünk a ténnyel. Azzal, hogy újra mi, kisemberek jártunk rosszul.
Új medret vágott magának a vasárnapi felhőszakadás után megáradt patak a Gyimesek egyik kedvelt természeti látványosságánál, a Zúgóként is ismert Jávárdi-vízesésnél. A vízzuhatag eltűnt, de a helyreállítás nem lehetetlen.
A Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnöke, George Simion hétfőn kijelentette, hogy a Veștea-kormány nem kapja meg pártja parlamenti frakcióinak szavazatait a beiktatási szavazáson.
Egy kidőlt fa miatt maradt áram nélkül több mint ezer fogyasztó hétfő délután Udvarhelyszéken és Gyergyószéken – közli a Hargita megyei katasztrófavédelem.
Felborult egy autó hétfőn délután Csíkszentléleken, miután a 18 éves sofőr elvesztette uralmát a jármű felett. A balesetben a vezető és fiatalkorú utasa is megsérült, mindkettőjüket kórházba szállították.
Tovább melegszik az idő a következő két hétben, egyes régiókban 36–37 Celsius-fokos csúcsértékekre is számítani lehet – derül ki az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) június 22. és július 5. közötti időszakra vonatkozó előrejelzéséből.
Kezdeményezzük Sulyok Tamás köztársasági elnök megbíztatásának megszüntetését – jelentette be Magyar Péter miniszterelnök hétfőn az Országgyűlés ülésén napirend előtt mondott beszédében.
A Monturist vezetője rendre semmibe veszi a tulajdonosok akaratát, Gyergyószentmiklós érdekeivel ellentétes lépéseket tesz, valamint kérdéseket felvető személyi összefonódások is kiderültek – jelentette ki Nagy Zoltán, Gyergyószentmiklós polgármestere.
2 hozzászólás