
Fotó: Gergely Imre
Új emléktábla került az áramszolgáltató vállalat gyergyószentmiklósi székhelyének falára, amely arra emlékeztet, hogy 120 éve gyúlt fel először a villanyvilágítás a városban. Az ünnepség keretében a további fejlesztések fontosságáról is szó esett.
2024. március 20., 18:572024. március 20., 18:57
Sokan összegyűltek szerdán az áramszolgáltató vállalat gyergyószentmiklósi kirendeltségének udvarán felállított sátorban, jelen volt a Distribuție Energie Electrică Romania vezérigazgatója Mihaela Rodica Suciu mellett a vállalat több vezető tisztségviselője, megyei vezetője és a cég számos alkalmazottja is.
Kicsit megkésve (a múlt évben lett volna a kerek évforduló) így ünnepelték meg azt, hogy
Amint Bíró Árpád, az Electrica Hargita megyei kirendeltségének igazgatója beszédében rámutatott, kis megemlékezést akartak szervezni, ám nagy lett belőle, de megérdemli az a közösség, ahol 120 éve nagy változást hozott a közvilágítás, majd röviddel azután az elektromos áramnak a háztartásokba és a gazdaságba történő bevezetése is.
– hangzott el. Bíró Árpád rámutatott még, hogy Gyergyószentmiklós az elsők között volt több tekintetben is: akár az első 35 kilovoltos hálózatról beszélünk a békási erőmű és a város között, akár a megyét kelet-nyugat irányban átszelő 220 kilovoltos hálózatról. A város mindig is megbecsült szakembereket adott – tette hozzá.
Fotó: Gergely Imre
Csergő Tibor polgármester a villanyáram-szolgáltatás történetével kapcsolatos beszédében néhány helyi vonatkozású érdekességet is megemlített. Az 1903-ban elindult villanytelep működése jelentősen hozzájárult az akkori nagyközség várossá válásához.
Hozzátette: 1901-ben született meg a település villamosításának gondolata és 1903-ban már el is indult a hálózat működése. „Egyedüli olyan ügy, amit kitalálástól számítva két év alatt meg is valósítottak Gyergyószentmiklóson. Ma a mostani terveket, elképzeléseket biztosan nem tudjuk három év alatt kivitelezni, 5–6, akár 10 évbe is beletelik most, amíg az elképzelésből megvalósítás lesz” – hangzottak a polgármester szavai.
Barti Tihamér, az RMDSZ Gyergyó területi szervezetének elnöke kiemelte, hogy kiváló együttműködés van a helyi és megyei politikai vezetők, illetve a vállalat vezetői, illetékesei között, amelyek az energetikai beruházások folyamatának gördülékenységét teszik lehetővé. Kifejtette, az utóbbi években a Gyergyószék fejlődését célzó stratégiának élén a munkahelyteremtés és a beruházások bevonzása áll. Ehhez elengedhetetlenek az energetikai fejlesztések is.
Így lehet ez a térség versenyképes – mutatott rá Barti.
Bende Sándor parlamenti képviselő kollégáiként üdvözölte a politikusok és a vállalat vezetői mellett a vállalat jelenlegi és korábbi munkatársait. Osztotta Barti véleményét, megerősítve, hogy nem lehet fejleszteni egy térséget energetikai fejlesztések nélkül, és kifejtette, hogy ezért a maga helyén mindenkinek tenni kell.
Fotó: Gergely Imre
A Distribuție Energie Electrică Romania vezérigazgatója, Mihaela Rodica Suciu utolsó felszólalóként beosztottjait, a vállalat szakembereit méltatta, hiszen – mint mondta – a megyében zajló, és a szolgáltatással, hálózattal kapcsolatos fejlesztésekért az övék az érdem, ők végzik ezért a munkát. Elmondta, hogy
és van lehetőség ennek további növelésére is.
Külön kiemelte: szép gesztus, hogy az ünnepségre meghívták az idős volt kollégákat, azokat a szakembereket, akik korábban, nyugdíjba vonulásukig voltak részesei a villanyáram-szolgáltatás biztosításának.
Fotó: Gergely Imre
Az eseményt a Salamon Ernő Gimnázium zenészeinek fellépése tette ünnepélyesebbé, majd pedig Szőcs László helyi, Bíró Árpád megyei és Mihaela Rodica Suciu országos igazgató leplezték le az emléktáblát a gyergyószentmiklósi kirendeltség székházán. Az épület egykor a dízelüzemű áramfejlesztők gépháza volt.
A jelenlévők egy kis brosúrát is kézbe vehettek, amelyet a Tarisznyás Márton Múzeum állított össze az évforduló kapcsán a gyergyószentmiklósi villanyáram-szolgáltatás történetének fontosabb mozzanatait összefoglalva.
A nyár eddigi legmelegebb napjának bizonyult június 27-e, ugyanis Székelyföldön is 30 Celsius-fok fölé emelkedett a hőmérséklet a délutáni órákra.
A november 19-én megjelenő Grand Theft Auto VI már az előrendelési periódusban nagy hullámokat ver a kiadó megkérdőjelezhető, de egyébként a nagy várakozás miatt érthető döntései miatt. Képbehozó.
A SAFE programból finanszírozott kilenc autópálya-szakasz közül hetet romániai vállalatok építhetnek meg – közölte szombaton közösségi oldalán Radu Miruță ügyvivő közlekedési miniszter.
Testvérvárosi szerződést írt alá a Maros megyei város szombati dísztanácsülésén Nyárádszereda és Zalaegerszeg vezetősége az évek óta tartó hosszú és tartalmas kapcsolatuk eredményeként.
Ilie Bolojan ügyvivő miniszterelnök szerint az idei év első öt hónapjának költségvetési adatai azt mutatják, hogy a múlt év ugyanezen időszakához képest több mint 40 százalékkal, 64 milliárd lejről 36 milliárd lejre csökkent a deficit.
A szélsőséges hőmérséklet okozta egészségügyi kockázatok csökkentését célzó intézkedési tervek aktiválását kérte szombaton az egészségügyi minisztérium.
Lia Olguța Vasilescu craiovai polgármester szombaton azt nyilatkozta, hogy a PSD alapvetően azokra a szavazatokra támaszkodna a Sorin Grindeanu vezette kormány esetleges parlamenti beiktatásához, amelyeket Adrian Veștea miniszterelnök-jelölt kapott.
Hargita megye címeréről fogadott el határozatot pénteki ülésén a kormány a Romániai Magyar Demokrata Szövetség javaslatára. A jelkép a székelyföldi megye történelmére, önazonosságára és örökségére utal.
Egy üzletben csaptak fel a lángok szombaton délben Erdőszentgyörgy főutcáján; már zajlik az oltás a helyszínen – közli a Maros megyei tűzoltóság.
Több mint 1600 gazdasági szereplőnél végzett ellenőrzéseket június 22. és 26. között az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC).
2 hozzászólás