
Fotó: Veres Nándor
Az elkövetkezőkben nem az épületek felújításával, az utcák aszfaltozásával, hanem az emberekkel, családokkal, az intézményekkel, a neveléssel szeretne foglalkozni Ráduly Róbert Kálmán, Csíkszereda frissen beiktatott polgármestere, aki ünnepélyes keretek között dísztanácsülésen tette le hivatali esküjét pénteken a Csíki Moziban.
2016. augusztus 05., 16:052016. augusztus 05., 16:05
2016. augusztus 05., 16:402016. augusztus 05., 16:40
A Csíkszeredai Városnapok részeként összehívott dísztanácsülést megelőzően először vetítettek le filmet a Csíki Moziban, Csíkszereda városról készült kisfilmet tekinthettek meg a jelenlévők. Ezt követően Hippach Cristian, a csíkszeredai városháza jegyzője olvasta fel Ráduly Róbert Kálmán mandátumát érvényesítő bírósági végzést.
Az eskütétel előtt egyszerű polgárként kívánt szólni Ráduly a résztvevőkhöz. Mint fogalmazott, kemény éve volt Csíkszeredának, még sohasem volt ilyen hosszú ideig megbízott vezetője. Felidézte a 2015. április 29-ei eseményeket, amikor a korrupcióellenes ügyészség (DNA) eljárásának következtében Bukarestbe szállították, és „választott vezetőhöz nem méltó módon jártak el velük szemben”. Visszagondolva azt a tanulságot vonta le, hogy egyedül kell képesnek lennie megvédeni magát, és nehéz helyzetben derül ki, hogy kire lehet számítani. Majd úgy fogalmazott, lezártnak tekinti ezt a történetet. „Olyanok kell álljanak az élre, akiknek van bátorságuk, kitartásuk és tudások, hogy helyt tudjanak állni” – jelentette ki. Később arról is beszélt, nem biztos, hogy hagyják végigvinni a mandátumát, de addig is folytatni fogja a munkát.
Néhány szó a tervekről
„A vetített filmen láthatóak voltak a szép épületek, amelyek felújítása mögött kemény munka állt, és amelyeknek ezután a külcsín után a belbecset is javítani kell. Szépen néznek ki az épületek, de ez nem elég” – mondta az elöljáró. Hozzáfűzte, az elkövetkezőkben nem az épületekkel, az utcák aszfaltozásával, hanem az emberekkel, családokkal, az intézményekkel, a neveléssel szeretne foglalkozni. Például általános műveltség-képzést tenne kötelezővé: a Csíki Moziban ismeretterjesztő filmeket vetítenének, előadássorozatokat tartanának az iskolásoknak, hasonlóan a kori-úszás programhoz, „hiszen a tudást nem veheti el senki”. Továbbá kifogásolta, hogy még mindig nem készült el a csíkszeredai sürgősségi kórház melletti teniszpálya helyén a helikopter-leszálló, holott korábban szó volt erről, így még mindig a futballpályára kell leszállnia a mentőhelikoptereknek.
Ugyanakkor szeretne javítani a városháza urbanisztikai osztályának működésén, hogy egy hét alatt ki tudják adni a szükséges engedélyeket, amennyiben teljes dokumentációval érkezik a kérvényező. „Van elképzelésem, mit kell másképp csináljunk, (…) és nem akarok semmit tanulni Bukaresttől, mert kevés jó, és annál több nem jó érkezett onnan” – adott hangot véleményének Ráduly.
Végül Antal Árpádot, Sepsiszentgyörgy polgármesterét kérte fel, hogy álljon mellette, amíg leteszi az esküt. Csíkszereda polgármestere végezetül a jegyző, Füleki Zoltán és Szőke Domokos alpolgármesterek, illetve Petres Sándor Hargita megyei alprefektus mellett, a Csíki Moziban egybegyűltek jelenlétében letette hivatali esküjét. Az eseményt a Csíki Kamarazenekar három zenészének műsora tette még ünnepélyesebbé.
A tervekkel ellentétben nem fog bővülni Csíkszeredában a digitális hulladékgyűjtő szigetek száma. Nem az elképzelések változtak meg, csak a pénz hiányzik ezekre – az Országos Helyreállítási Program (PNRR) erre vonatkozó finanszírozását leállították.
              Poklondfalván az ideiglenes elektromos orgonát felváltotta egy Németországból vásárolt sípos orgona. A hangszert már beszerelték és behangolták, ünnepélyes megáldását november 15-én, a búcsú napján tartják, Kovács Gergely érsek is jelen lesz.
              Építik a büdösfürdői kápolnát: jelenleg a tetőszerkezeten dolgoznak. Még idén be szeretnék födni, leszigetelni és a harangot felhelyezni. A tervek szerint jövőben készülne el a fürdőtelep új szakrális épülete.
              Utólagosan bár, de megszerezte az ortodox egyház a temető építéséhez szükséges engedélyeket, így folytatják az építkezést Erdőalján. A csíkszeredai önkormányzati képviselők októberi ülésén érdeklődött erről Tőke Ervin EMSZ-es tanácsos.
              Késsel sebesítettek meg egy fiatal férfit egy csíkszeredai vendéglátóegységben a közelmúltban, a támadót rövid időn belül azonosította a rendőrség.
              Megkapták a töltőállomás működtetetéséhez az engedélyt, így célegyenesben vannak az előkészületek a csíkszeredai tömegközlekedést kiszolgálni hivatott gázüzemű buszok beüzemelésére. A buszok telephelye is nemsokára teljesen elkészül.
              Külső forrásokat keres a csíkszeredai önkormányzat a szociális rendeltetésű ingatlanjai, azaz a Gyermeksétány 9. szám alatti, részlegesen a Suta sétány 11. szám alatti tömbház, valamint az Akác utcai 1. szám alatti épület felújítására.
              Több hónapja tart a vízhálózat korszerűsítése Csíkszentkirály egyik részén, és ennek hatását az áthaladó autósok is érzik, mert gyakran kell várakozniuk az útlezárások miatt. A munkálatokat jövő nyár elejére kell befejezni, de a kifizetések késnek.
              A romániai demokrácia jelenlegi állapotát, működését, valamint a jövő kihívásait elemzi Smaranda Enache a Honfoglalás előttől az Európai Unió utánig című előadássorozat következő eseményén.
              Tegyünk együtt a karácsonyi csodáért! mottóval szervez adománygyűjtést a Jó Arcok Egyesület a Csíkszeredai Megyei Sürgősségi Kórház gyermekosztálya számára. A felajánlásokat december 23-ig várják.
              
szóljon hozzá!