Rekordszinten az arany ára

Egyfelől a politika tehetetlensége, másfelől a bankrendszer alkonya adják együttesen azt a robbanásveszélyes elegyet, amely a megszokott pénzügyi rendszer fejtetőre állításával fenyeget. Ezért a befektetők a bizonytalan kimenetelű transzatlanti adósságválság miatt megvonják bizalmukat a dollártól és az eurótól, és az aranyba menekülnek. A válság valutájaként elhíresült sárga nemesfém iránti kereslet ily módon az egekbe szökik – közölte az aranypiac.hu.

Létai Tibor

2011. július 25., 16:362011. július 25., 16:36

2011. július 26., 19:222011. július 26., 19:22

A szakportál szerint Európát és az Egyesült Államokat is egyre veszélyesebb adósságválságok sújtják, ezért a befektetők a bizonytalanság elől menekülve megvonják bizalmukat a dollártól és az eurótól, kiútként pedig az aranyba fektetik pénzüket, Magyarországon is egyre többen veszik a sárga nemesfémet fizikai formában.

Az euróövezet döntéshozói már hónapok óta keresik a megoldást az adósságproblémára, de az eddigi mentőprogramok nem vezettek átütő sikerre. Európa azonban nem az egyedüli „tűzfészek”, az Egyesült Államokban továbbra sincs egyezség a republikánusok és a demokraták között a törvényben szabályozott állami adósságplafon megemelését illetően. Kompromisszum hiányában viszont augusztus elején a világ legnagyobb gazdaságára is a fizetésképtelenség várhat. A hitelminősítőknek nem marad más, mint nyíltan azzal fenyegetni, ha hamarosan nincs előrelépés, akkor leronthatják az Egyesült Államok adósbesorolását – vélik az aranypiac.hu szakértői.

Az internetes lap szerint azonban valójában nem is az Egyesült Államok államcsődje lenne a legaggasztóbb, hiszen a két párt az utolsó pillanatban meg fog egyezni egymással, sokkal nagyobb veszélyt jelent a dollár stabilitására a megemelt adósságplafon által adott felhatalmazás a további korlátlan pénzkibocsátásra. A biztonság iránti igény mindezek fényében elsöprő lendülettel érkezik a nemesfémek piacára. A befektetőkön kívül számtalan egyedi vásárló is megjelent, a legújabb „nemesfémpiaci rally” pedig az elmúlt héten is folytatódott. Az arany árfolyamának technikai elemzéséből kiolvasható, hogy az elmúlt néhány napban az árfolyam stabilan beállt egy 1586 és 1600 dollár környéki szint közötti szűk sávba. Fontos megemlíteni, hogy bár a csütörtökön megrendezett brüsszeli válságtanácskozás kissé oldotta a piaci feszültségeket, de a jegyzéseket megingatni egyáltalán nem volt képes – olvasható az aranypiac.hu elemzésében.

Mindeközben az ezüst is tempósan az arany után eredt, miután ismét magához tért a tavasz végi kijózanító pofont követő két hónapos letargiájából – hívják fel a figyelmet a közleményben. Hozáfűzik: a 33 dollár környékén kiépült új bázisról az elmúlt héten már ismét 40 dollár fölé kapaszkodott a szürkésfehér nemesfém jegyzése Londonban. Megfelelő hátszél, azaz kitartó vásárlói érdeklődés mellett, folytatódhat is a menetelés akár még tovább, a 45 dollár/uncia érték felé. Az ezüstárfolyam technikai elemzése az aranyéhoz nagyon hasonló képet fest. A szűk árfolyamszalagot, amelyben a kurzus az utóbbi napokban haladt előre, egy alig 40 dollár felett húzódó ellenállás és egy 39 dollárnál található támaszvonal zárja közre. Az ezüstár rövidtávú felfelé irányuló trendje abszolút sértetlen, így a kurzus hezitálásának a közeljövőben szintén emelkedő irányba szakadhat vége.

szóljon hozzá! Hozzászólások

A rovat további cikkei

2026. január 22., csütörtök

Bolojan szerint nem lesz szükség további adóemelésekre

A kormány dolgozik a 2026-os állami költségvetésen, amely reális alapokra fog támaszkodni – jelentette ki szerda este Ilie Bolojan miniszterelnök.

Bolojan szerint nem lesz szükség további adóemelésekre
Hirdetés
2026. január 22., csütörtök

Beszorult a hideg: Csíkban és Gyergyóban volt a leghidegebb az országban

Országszerte jóval enyhébb volt a csütörtökre virradó éjszaka az előzőekhez képest, a Csíki- és a Gyergyói-medencében azonban továbbra is a fagy az úr: csak itt mértek mínusz 15 fok alatti hőmérsékletet az országban.

Beszorult a hideg: Csíkban és Gyergyóban volt a leghidegebb az országban
2026. január 22., csütörtök

Vizsgaidőszak – Mutasd meg, vagy írd le a bevált tanulási módszered, és nyerj!

Itt a vizsgaidőszak. Kávé, jegyzetek, éjszakázás – ismerős? Most megéri megállni egy pillanatra, mert a Székelyhon játékra hív, ahol nemcsak a tanulási szokásaidat oszthatod meg, hanem értékes nyereményeket is bezsebelhetsz.

Vizsgaidőszak – Mutasd meg, vagy írd le a bevált tanulási módszered, és nyerj!
2026. január 22., csütörtök

Két szakaszban készül el a Harvíz óriásberuházása

Többéves előkészületek után nemsokára elkezdődhetnek az első munkálatok a Harvíz Rt. regionális víz- és csatornaszolgáltató tervezett közműfejlesztési óriásberuházása során. Tavaly kiderült, a projekt két részre oszlik a pénzügyi korlátok miatt.

Két szakaszban készül el a Harvíz óriásberuházása
Hirdetés
2026. január 21., szerda

Itt dől el, hogy mennyi jön vissza Bukarestből

Megtartotta szerdán első ülését a Victoria-palotában a jövedelemadó és az áfabevételek visszaosztási rendszerének kidolgozásával megbízott munkacsoport.

Itt dől el, hogy mennyi jön vissza Bukarestből
2026. január 21., szerda

Előálltak a szuperválasztási év „hiperköltségeivel”

A 2024-es helyhatósági és EP-választások megszervezése 250 millió euróba került, a parlamenti választások költségei 120 millió eurót, a 2024-es és a 2025-ös elnökválasztás megszervezésének költségei pedig több mint 300 millió eurót tettek ki.

Előálltak a szuperválasztási év „hiperköltségeivel”
2026. január 21., szerda

Megölhették és a kertben eláshatták a fiatalok az eltűnt 15 éves fiút

Egy 15 éves Temes megyei fiú meggyilkolásával gyanúsítanak egy 21 éves fiatalembert és két kiskorút.

Megölhették és a kertben eláshatták a fiatalok az eltűnt 15 éves fiút
Hirdetés
2026. január 21., szerda

Tűzvédelmi szabálysértés miatt négy kereskedelmi egységet zárattak be

Mintegy 819 ezer lej értékben szabott ki bírságot a Hargita megyei tűzoltóság a tűzvédelmi előírások megszegéséért, továbbá három kereskedelmi egységet be is zárattak múlt év végén, idén pedig egy hargitafürdői panzió esetében is így jártak el.

Tűzvédelmi szabálysértés miatt négy kereskedelmi egységet zárattak be
2026. január 21., szerda

Újabb dermesztő éjszaka jön a székelyföldi megyékben

Az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) szerdán újabb elsőfokú figyelmeztetést adott ki az ország 13 megyéjében a fagyos idő miatt.

Újabb dermesztő éjszaka jön a székelyföldi megyékben
2026. január 21., szerda

Elhunyt Antal István, volt parlamenti képviselő

Hetvennyolc éves korában elhunyt Antal István, volt parlamenti képviselő, a Székelyudvarhelyi városi RMDSZ szervezet alapító tagja.

Elhunyt Antal István, volt parlamenti képviselő
Hirdetés