Polgárháborús hangulat Egyiptomban

Noha Mubarak kedd késő este bejelentette, hogy nem indul az ősszel sorra kerülő választásokon, az utcai megmozdulások szerdán sem szűntek meg. A helyzetet bonyolítja, hogy Mubarak-párti tüntetők is megjelentek az utcán – nagy valószínűséggel a nagy létszámú egyiptomi rendőrség civil ruhás tagjai –, és próbálták leverni az elnökellenes tüntetést.

Szőcs Lóránt

2011. február 02., 18:522011. február 02., 18:52

2011. március 04., 13:132011. március 04., 13:13

Civilbe öltözött lovas rendőrök próbálják oszlatni az elnökellenes tüntetést

A kilencedik napja tartó egyiptomi tüntetések során először tegnap szólalt meg az ENSZ főtitkára, Ban Kimun. „Nagyon aggódom az erőszak miatt” – jelentette ki, és visszafogottságra szólított fel „minden oldalt”. „A békés tüntetők elleni bármilyen támadás elfogadhatatlan, szigorúan elítélem” – nyilatkozta a BBC-nek a magas rangú diplomata.

Különben, ahogy az Index részletezi, Jim Muir, a BBC tudósítója elhagyta a Tahrír teret. Beszámolója szerint nagyon megváltozott a helyzet, ugyanis eluralkodott az erőszak. Távozásakor már lövéseket hallhattak a téren, de nem lehetett kideríteni, hogy kik adták le azokat. „A hadsereg meg sem próbál beavatkozni. A katonákat nem képezték ki tömegoszlatásra, nem tudom, hogyan lehetne feloldani a helyzetet” – emelte ki a tudósító.

A New York Times Kairóban tartózkodó publicistájának tweetje szerint machetével felfegyverzett mubarakista tüntetők érkeztek buszokkal a Tahrír térre. Az al-Jazeera közvetítette, hogy a hadsereg könnygázt bevetve kezdte oszlatni az ellenzéki tüntetést, a téren eluralkodott a pánik. Elvileg perceken belül kezdődőtt a kijárási tilalom, amit addig nem tartatott be a rezsim, de ez szerdán változni látszott.

A BBC helyszíni jelentése szerint a Mubarak-pártiak lezárták a Tahrír tér több bejáratát, nem hagyják elmenekülni az ellenzékieket, akiket folyamatosan kövekkel dobálnak. A sokáig tétlen hadsereg teherautókkal zárta le a Tahrír térről a nemzeti múzeumhoz vezető utat, hogy elválassza egymástól az ellenzékieket és a kormánypártiakat. Az összecsapás ennek ellenére folytatódik, a két oldal kövekkel dobálja egymást.

A BBC tudósításával ellentétben a Guardian helyszíni tudósítója azt írta, a hadsereg továbbra is tétlen, a katonai teherautókból a kormánypárti tüntetők építettek barikádot, ahonnan támadják az ellenzéki tüntetőket. Jelentése szerint a katonák nem próbálták megakadályozni a kormánypártiakat a teherautók megszerzésében. A Guardian tudósítója szerint a kormánypárti tüntetők egyértelműen rendőrök. „Nincs kétségem felőle, hogy rendőrök, hogy a központi biztonsági erők tagjai. Ezek ugyanazok az emberek, akik a múlt héten teljes felszerelésben az utcákon voltak, most pedig visszaszivárogtak. Nagyon felismerhetőek, különös embertípust képviselnek” – jelentette audioblogjában. Amikor ezt mondta, a felvétel megszakadt.

Az állami tulajdonú Egyes Csatorna televízió biztonsági forrásokra hivatkozva azt jelentette, hogy egyáltalán nem volt lövöldözés a Tahrír téren. A lövésekről az al-Jazeera számolt be korábban, jelentésük szerint valószínűleg a nemzeti múzeumot védő katonák adtak le figyelmeztető lövéseket. A BBC egyik tudósítója pedig azt jelentette, hogy a térről a múzeumhoz vezető úton felállított barikádok közelében egy katona lőtt folyamatosan a levegőbe.

Megszólalt egyiptom főmuftija, Ali Dzsomá is. A vallási vezető arra szólította az egyiptomiakat, hogy térjenek vissza otthonaikba. „Üdvözlöm Mubarak elnököt, aki párbeszédet ajánlott, és válaszolt a nép követeléseire. A legitimitás elleni lázadás tilos, csak káoszhoz vezethet. Mi a stabilitás pártján állunk. Amit látunk, az vak káosz, ami polgárháborúhoz vezet. Kérjük a szülőket, hívják haza gyermekeiket.”

Az utcai harcok folytatódnak, a Mubarak ellen tüntetők pénteken szeretnének ismét nagyobb megmozdulást szervezni. A tervek szerint az elnöki palota elé vonulnának, és nem a Tahrír térre.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

Hirdetés

A rovat további cikkei

2025. november 07., péntek

Kormányközi nukleáris megállapodást ír alá Magyarország és az USA külügyminisztere

Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter kormányközi nukleáris energetikai együttműködési megállapodást ír alá amerikai kollégájával, Marco Rubióval – közölte a tárcavezető pénteken Washingtonban.

Kormányközi nukleáris megállapodást ír alá Magyarország és az USA külügyminisztere
Hirdetés
2025. november 05., szerda

Öten meghaltak egy vasúti átjárónál történt balesetben Magyarországon

Intercity vonat ütközött személyautóval a Pest vármegyei Szentmártonkátán, a Vasútsoron lévő vasúti átjárónál kedd este romániai idő szerint tíz óra után, a járműben utazó hat ember közül öten életüket vesztették.

Öten meghaltak egy vasúti átjárónál történt balesetben Magyarországon
2025. november 04., kedd

Elhunyt Dick Cheney, az Egyesült Államok korábbi alelnöke

Elhunyt Dick Cheney, az Egyesült Államok korábbi alelnöke, védelmi minisztere és republikánus kongresszusi képviselője – jelentette be családja kedden.

Elhunyt Dick Cheney, az Egyesült Államok korábbi alelnöke
2025. november 04., kedd

Meghalt a kórházban a Rómában hétfőn összeomlott középkori torony romjai alá szorult román munkás

A római belvárosban hétfőn összeomlott középkori torony romjai alá szorult román munkás meghalt a kórházban, miután több mint tíz órával a baleset után élve kiemelték a romok közül.

Meghalt a kórházban a Rómában hétfőn összeomlott középkori torony romjai alá szorult román munkás
Hirdetés
2025. október 30., csütörtök

Donald Trump Washingtonban fogadja Orbán Viktort

A magyar miniszterelnök november 7-én Donald Trump amerikai elnök vendége lesz a Fehér Házban, a találkozón energetikai, gazdasági, pénzügyi együttműködésről és a béke lehetséges kimenetéléről is tárgyalnak majd.

Donald Trump Washingtonban fogadja Orbán Viktort
Donald Trump Washingtonban fogadja Orbán Viktort
2025. október 30., csütörtök

Donald Trump Washingtonban fogadja Orbán Viktort

2025. október 28., kedd

Minden jegy elkelt a magyar–ír vébéselejtezőre, székelyföldi szurkolók is sorra kerültek

Elfogytak a rendelkezésre álló jegyek a magyar labdarúgó-válogatott utolsó világbajnoki selejtezőmérkőzésére, melyet az ír csapattal játszik november 16-án a Puskás Arénában. Székelyföldi szurkolóknak is sikerült jegyet vásárolniuk.

Minden jegy elkelt a magyar–ír vébéselejtezőre, székelyföldi szurkolók is sorra kerültek
2025. október 28., kedd

Kisrepülőgép zuhant le Kenyában, nyolc magyar állampolgár is az áldozatok között van

Nyolc magyar és két német állampolgár, valamint a kenyai kapitány tartózkodott azon a kisrepülőgépen, amely lezuhant kedden Kenya partvidékén, a légikatasztrófának nincsenek túlélői – közölte a gépet üzemeltető Mombasa Air Safari légitársaság.

Kisrepülőgép zuhant le Kenyában, nyolc magyar állampolgár is az áldozatok között van
Hirdetés
2025. október 27., hétfő

Szexuális bűncselekményekért összesen 74 év börtönre ítélték egy román bűnbanda tagjait Skóciában

Súlyos börtönbüntetésekre ítéltek hétfőn Skóciában öt román állampolgárt szexuális bűncselekményekért, embercsempészetért és kelet-európai nők prostitúcióra kényszerítéséért.

Szexuális bűncselekményekért összesen 74 év börtönre ítélték egy román bűnbanda tagjait Skóciában
2025. október 26., vasárnap

Az európai ország, ahol két miniszter is lemondott azonnal egy gyilkossági ügy miatt

Lemondott vasárnap Andreja Katic szlovén igazságügyi miniszter és Bostjan Poklukar belügyminiszter, miután előző nap hajnalban az ország délkeleti részén található Novo Mesto városban meggyilkoltak egy férfit.

Az európai ország, ahol két miniszter is lemondott azonnal egy gyilkossági ügy miatt
2025. október 26., vasárnap

Hiperszonikus nukleáris fegyver tesztelését jelentették be az oroszok

Tesztelték a Burevesztnyik hiperszonikus, pilóta nélkül manőverező repülőgépet október 21-én – jelentette Valerij Geraszimov, az orosz fegyveres erők vezérkari főnöke Vlagyimir Putyin elnöknek vasárnap egy vezetési ponton.

Hiperszonikus nukleáris fegyver tesztelését jelentették be az oroszok
Hirdetés