
Amikor egy termékre túl sok panasz érkezett, a csoport tagjai átnevezték és újra piacra bocsátották azt. Képünk illusztráció
Fotó: Orbán Orsolya
Hamis gyógyszerekkel és táplálékkiegészítőkkel kereskedett az a bűnözői csoport, amelyet nemzetközi összefogással számoltak fel – közölte az Európai Unió hágai székhelyű rendőrségi együttműködési szervezete, az Europol csütörtökön.
2026. május 14., 17:462026. május 14., 17:46
A hágai közlemény szerint tizenöt ország, köztük Magyarország és Románia bűnüldöző hatóságai együttműködésével számolták fel azt bűnszervezetet, amelynek tagjai Európában és azon kívül számos beteget károsítottak meg hamisított forgalomba hozatali engedéllyel árusított táplálékkiegészítőkkel és gyógyszerekkel.
– írja az MTI az Europol közlésére hivatkozva.
A csoport 2019-től működött. Tagjai számos hivatalosan bejegyezett cégen keresztül virtuális eladók hálózatát építették fel. Call centereket, több száz weboldalt és közösségimédia-oldalt működtetek a több mint 400 forgalmazási engedély nélküli termék értékesítésére.
A bűnözők által forgalmazott gyógyszerek és táplálékkiegészítők nem voltak hatással az emberi szervezetre, és mindegyik hasonló összetevőket tartalmazott, annak ellenére, hogy különböző betegségek kezelésére ajánlották őket. Amikor egy termékre túl sok panasz érkezett, a csoport tagjai átnevezték és újra piacra bocsátották azt.
A román, a magyar, a lengyel, a bolgár és moldovai hatóságok vezetésével május 12-én tartott összehangolt akciónap során fontos bizonyítékokat gyűjtöttek, őrizetbe vették a csoport több tagját, és nagy mennyiségű táplálékkiegészítőt és gyógyszert foglaltak le.
A hatóságok 113 helyszínt kutattak át Bulgáriában, Görögországban, Magyarországon, Lengyelországban, Romániában és a Moldovai Köztársaságban. Nyolc országban gyűjtöttek bizonyítékokat vállalatoktól, és eddig 23 tanút hallgattak meg.
A magyarországi és romániai házkutatások során nagy mennyiségű táplálékkiegészítőt foglaltak le. Bulgáriában fedezték fel a bűnözői csoport központi raktárát, ahol szintén nagy mennyiségű táplálékkiegészítőt találtak. Lengyelországban 1,8 millió euró értékű vagyont zároltak.
A bűnözői csoporttal kapcsolatos nyomozás és információgyűjtés folytatódik, miközben további tanúkat és gyanúsítottakat hallgatnak ki – tájékoztattak.
A román külügyminisztérium tájékoztatása szerint az edinburgh-i román konzuli hivatal képviselői kapcsolatban állnak három román állampolgárságú családdal, amelyek otthonát megrongálták az éjszakai események közben.
Az Európai Bizottság frissítette a légiközlekedés biztonságával összefüggésben azon légitársaságokat felsoroló listáját, amelyekre működési tilalom vagy működési korlátozás vonatkozik az Európai Unió légterében.
További 16,5 millió eurós uniós támogatást jelentett be az afrikai ebolajárvány megfékezésére Hadja Lahbib, az Európai Bizottság válságkezelésért felelős tagja Brüsszelben kedden.
Oroszország semmi jelét nem mutatja annak, hogy le akarná állítani agresszióját; ezt bizonyítják a Kijev és más ukrán városok elleni orosz támadások is – jelentette ki Mark Rutte, a NATO főtitkára szerdán Kijevben.
Székelyföldről a világ másik pontjára jutott családokat is tartalmaz egy érdekes térkép. Az ausztráliai Melbourne-ből érkezett hír szerkesztőségünkhöz egy különleges diaszpórakezdeményezésről, amely a Nemzeti Összetartozás Napjához kapcsolódik.
Románia válaszlépésre számíthat, miután a konstancai orosz főkonzulátus bezárásáról döntött – nyilatkozta hétfőn az orosz külügyminisztérium sajtószóvivője, Marija Zaharova.
Középiskolai ballagó diákok magyar zászlót égettek Szabadka központjában pénteken – közölte az egyik szemtanú vallomását a Szabad Magyar Szó vajdasági hírportál.
Kiemelték a németországi Görlitzben összedőlt épület romjai alól egy 25 éves román lány holttestét – nyilatkozták a dpa hírügynökségnek csütörtök reggel a német rendőrség képviselői. A rendőrségi szóvivő szerint a holttestet szerda este találták meg.
A katasztrófaelhárító csapatok továbbra is dolgoznak Görlitz városában, és mindent megtesznek, hogy kimentsék azokat az embereket, akik az összedőlt épület romjai alatt rekedhettek – közölte szerdán a román külügy.
Három embert kerestek még tegnap a romok alatt, közülük ketten román állampolgárok, miután előző nap összedőlt egy többlakásos épület a kelet-németországi Görlitz városában – adta hírül kedden este az Agerpres hírügynökség.
szóljon hozzá!