Hirdetés
Hirdetés

Nemzetközi szinten mutatták be, hogyan verték át hamis gyógyszerekkel a fogyasztókat nálunk is

Amikor egy termékre túl sok panasz érkezett, a csoport tagjai átnevezték és újra piacra bocsátották azt. Képünk illusztráció •  Fotó: Orbán Orsolya

Amikor egy termékre túl sok panasz érkezett, a csoport tagjai átnevezték és újra piacra bocsátották azt. Képünk illusztráció

Fotó: Orbán Orsolya

Hamis gyógyszerekkel és táplálékkiegészítőkkel kereskedett az a bűnözői csoport, amelyet nemzetközi összefogással számoltak fel – közölte az Európai Unió hágai székhelyű rendőrségi együttműködési szervezete, az Europol csütörtökön.

Székelyhon

2026. május 14., 17:462026. május 14., 17:46

A hágai közlemény szerint tizenöt ország, köztük Magyarország és Románia bűnüldöző hatóságai együttműködésével számolták fel azt bűnszervezetet, amelynek tagjai Európában és azon kívül számos beteget károsítottak meg hamisított forgalomba hozatali engedéllyel árusított táplálékkiegészítőkkel és gyógyszerekkel.

Az illegális tevékenység legkevesebb 240 millió eurós bevételt hozott.

– írja az MTI az Europol közlésére hivatkozva.

A csoport 2019-től működött. Tagjai számos hivatalosan bejegyezett cégen keresztül virtuális eladók hálózatát építették fel. Call centereket, több száz weboldalt és közösségimédia-oldalt működtetek a több mint 400 forgalmazási engedély nélküli termék értékesítésére.

Reklámozásukhoz gyakran híres vagy orvosnak mondott emberek nevét és képét használták a betegek megtévesztésére.

A bűnözők által forgalmazott gyógyszerek és táplálékkiegészítők nem voltak hatással az emberi szervezetre, és mindegyik hasonló összetevőket tartalmazott, annak ellenére, hogy különböző betegségek kezelésére ajánlották őket. Amikor egy termékre túl sok panasz érkezett, a csoport tagjai átnevezték és újra piacra bocsátották azt.

Hirdetés

A román, a magyar, a lengyel, a bolgár és moldovai hatóságok vezetésével május 12-én tartott összehangolt akciónap során fontos bizonyítékokat gyűjtöttek, őrizetbe vették a csoport több tagját, és nagy mennyiségű táplálékkiegészítőt és gyógyszert foglaltak le.

A hatóságok 113 helyszínt kutattak át Bulgáriában, Görögországban, Magyarországon, Lengyelországban, Romániában és a Moldovai Köztársaságban. Nyolc országban gyűjtöttek bizonyítékokat vállalatoktól, és eddig 23 tanút hallgattak meg.

Romániában 196, a táplálékkiegészítők népszerűsítésére és értékesítésére használt weboldalt zároltak.

A magyarországi és romániai házkutatások során nagy mennyiségű táplálékkiegészítőt foglaltak le. Bulgáriában fedezték fel a bűnözői csoport központi raktárát, ahol szintén nagy mennyiségű táplálékkiegészítőt találtak. Lengyelországban 1,8 millió euró értékű vagyont zároltak.

A bűnözői csoporttal kapcsolatos nyomozás és információgyűjtés folytatódik, miközben további tanúkat és gyanúsítottakat hallgatnak ki – tájékoztattak.

Hirdetés
szóljon hozzá! Hozzászólások
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. június 10., szerda

Román állampolgárok is kárt szenvedtek a Belfastban kitört erőszakos zavargások nyomán

A román külügyminisztérium tájékoztatása szerint az edinburgh-i román konzuli hivatal képviselői kapcsolatban állnak három román állampolgárságú családdal, amelyek otthonát megrongálták az éjszakai események közben.

Román állampolgárok is kárt szenvedtek a Belfastban kitört erőszakos zavargások nyomán
Hirdetés
2026. június 09., kedd

Új légitársaság került fel az uniós tiltólistára

Az Európai Bizottság frissítette a légiközlekedés biztonságával összefüggésben azon légitársaságokat felsoroló listáját, amelyekre működési tilalom vagy működési korlátozás vonatkozik az Európai Unió légterében.

Új légitársaság került fel az uniós tiltólistára
2026. június 09., kedd

A csapat kijutott a vébére, az ország viszont súlyos ebolajárvánnyal küzd

További 16,5 millió eurós uniós támogatást jelentett be az afrikai ebolajárvány megfékezésére Hadja Lahbib, az Európai Bizottság válságkezelésért felelős tagja Brüsszelben kedden.

A csapat kijutott a vébére, az ország viszont súlyos ebolajárvánnyal küzd
2026. június 03., szerda

NATO-főtitkár Kijevben: Oroszország semmi jelét nem adja annak, hogy le akarná állítani a háborút

Oroszország semmi jelét nem mutatja annak, hogy le akarná állítani agresszióját; ezt bizonyítják a Kijev és más ukrán városok elleni orosz támadások is – jelentette ki Mark Rutte, a NATO főtitkára szerdán Kijevben.

NATO-főtitkár Kijevben: Oroszország semmi jelét nem adja annak, hogy le akarná állítani a háborút
Hirdetés
2026. június 02., kedd

Kárpát-medencétől Ausztráliáig – ezt a térképet érdemes megnézni

Székelyföldről a világ másik pontjára jutott családokat is tartalmaz egy érdekes térkép. Az ausztráliai Melbourne-ből érkezett hír szerkesztőségünkhöz egy különleges diaszpórakezdeményezésről, amely a Nemzeti Összetartozás Napjához kapcsolódik.

Kárpát-medencétől Ausztráliáig – ezt a térképet érdemes megnézni
2026. június 02., kedd

Választ ígér Oroszország Románia „barátságtalan lépésére”

Románia válaszlépésre számíthat, miután a konstancai orosz főkonzulátus bezárásáról döntött – nyilatkozta hétfőn az orosz külügyminisztérium sajtószóvivője, Marija Zaharova.

Választ ígér Oroszország Románia „barátságtalan lépésére”
2026. május 30., szombat

„Lerángatták a nyakamból a zászlót, majd fel is gyújtották azt mindenki szeme láttára”

Középiskolai ballagó diákok magyar zászlót égettek Szabadka központjában pénteken – közölte az egyik szemtanú vallomását a Szabad Magyar Szó vajdasági hírportál.

„Lerángatták a nyakamból a zászlót, majd fel is gyújtották azt mindenki szeme láttára”
Hirdetés
2026. május 21., csütörtök

Kiemelték a 25 éves román lány holttestét a Németországban összedőlt épület romjai alól

Kiemelték a németországi Görlitzben összedőlt épület romjai alól egy 25 éves román lány holttestét – nyilatkozták a dpa hírügynökségnek csütörtök reggel a német rendőrség képviselői. A rendőrségi szóvivő szerint a holttestet szerda este találták meg.

Kiemelték a 25 éves román lány holttestét a Németországban összedőlt épület romjai alól
2026. május 21., csütörtök

A román sajtónak is üzentek a Németországban romok alá szorult román állampolgárok ügyében

A katasztrófaelhárító csapatok továbbra is dolgoznak Görlitz városában, és mindent megtesznek, hogy kimentsék azokat az embereket, akik az összedőlt épület romjai alatt rekedhettek – közölte szerdán a román külügy.

A román sajtónak is üzentek a Németországban romok alá szorult román állampolgárok ügyében
2026. május 20., szerda

Összedőlt egy épület Németországban, román állampolgárok is érintettek

Három embert kerestek még tegnap a romok alatt, közülük ketten román állampolgárok, miután előző nap összedőlt egy többlakásos épület a kelet-németországi Görlitz városában – adta hírül kedden este az Agerpres hírügynökség.

Összedőlt egy épület Németországban, román állampolgárok is érintettek
Hirdetés