Képünk illusztráció
Fotó: Borbély Fanni
Tavaly az előző évhez képest 13,9 százalékkal 2113 lejre nőtt az átlagnyugdíj Romániában – tájékoztatott pénteken az Országos Statisztikai Intézet (INS).
2024. március 29., 10:502024. március 29., 10:50
A közlemény szerint 2023-ban a nyugdíjasok átlagos száma 4,980 millió volt, 24 ezerrel kevesebb, mint egy évvel korábban. Az állami társadalombiztosítási rendszerben nyilvántartott nyugdíjasok átlagos száma 4,601 millió volt, 6 ezerrel kevesebb, mint 2022-ben.
– ismerteti az Agerpres.
Az állami társadalombiztosítási átlagnyugdíj Botoşani (1588 lej), Vrancea (1600 lej) és Giurgiu (1603 lej) megyében volt a legkisebb, Hunyad megyében (2667 lej), Bukarestben (2545 lej), Gorj (2360 lej) és Brassó (2351 lej) megyében pedig a legnagyobb.
Az INS adatai szerint tavaly a romániai nyugdíjasok 92,39 százalékát az állami társadalombiztosítási rendszerben tartották nyilván. A juttatások típusa szerint az öregségi nyugdíjra jogosultak voltak túlsúlyban (79,96 százalék). A korhatár előtt nyugdíjazottak aránya 2,19 százalék volt.
Országos szinten tavaly nyolc nyugdíjas jutott tíz munkavállalóra, ez az arány azonban régiós bontásban nagy eltéréseket mutat: míg Bukarestben és Ilfov megyében mindössze 4 nyugdíjas jutott 10 alkalmazottra, addig Botoşani és Giurgiu megyében 13, Vaslui megyében 14, Teleorman megyében pedig 15.
Egy emberként mozdult meg Róma városa, és indult el gyalogosan a Szent Péter tér felé Ferenc pápa halálhírének hétfő délelőtti bejelentését követően. A Szent Péter-bazilika harangjai délben majdnem egy órán át kongtak.
Este tartják a szertartást, amelyen a Vatikán hivatalosan is megállapítja Ferenc pápa halálát – közölte a Szentszék hétfőn.
Elhunyt Ferenc pápa, a római katolikus egyház első latin-amerikai vezetője – jelentette be a Vatikán hétfőn egy videóközleményben.
Semmilyen béke nem lehetséges igazi fegyvermentesítés nélkül, a népek védelem iránti igénye ne változzon általános fegyverkezési versennyé – fogalmazott Ferenc pápa húsvétvasárnapi üzenetében.
Oroszország egyoldalúan ideiglenes tűzszünetet hirdetett Ukrajnában április 19-től április 21-ig, a döntést Vlagyimir Putyin orosz elnök jelentette be. A Kreml bízik benne, hogy Kijev is betartja a megállapodást.
Mesebeli tájon mesebeli kastély: a Holt-Tisza partján épült tiszadobi Andrássy-kastély a magyarországi historizáló építészet egyik legimpozánsabb műemlék épülete.
Két hét leforgása alatt két fiatal rezidens orvos halt meg Moldvában; mindketten a gasztroenterológiai osztályon teljesítettek ügyeletet, egyikük a iași -i Sf. Spiridon kórházban, a másik Bârladon.
89 éves korában, limai családi házában elhunyt korunk egyik legnagyobb írója, a Nobel-díjas Mario Vargas Llosa. A halálhírt fia, Álvaro Vargas Llosa tette közzé.
Ferenc pápa megjelent a Szent Péter téren bemutatott virágvasárnapi mise végén, és áldott nagyhetet kívánt a jelen lévő több mint húszezres tömegnek.
A spanyol hatóságok állítása szerint Romániában hoztak létre egy olyan emberkereskedelemmel foglalkozó „logisztikai központot”, ahol elrejtették a marokkóiakat, mielőtt Spanyolországba vitték volna őket.
szóljon hozzá!