
Különadó kivetésével fenyegette meg Victor Ponta miniszterelnök az országban működő áruházláncokat, amennyiben bebizonyosodik, hogy hasznot próbálnak húzni az élelmiszerek általános forgalmi adójának (áfa/TVA) 9 százalékra történő csökkentéséből.
2015. április 29., 20:032015. április 29., 20:03
2015. április 30., 08:502015. április 30., 08:50
A kormányfő a szerdai kormányülés elején reagált azokra a sajtóhírekre, melyek szerint egyes kereskedők elkezdték fokozatosan emelni az árakat, hogy maguk húzzanak hasznot a június elsejétől esedékes áfacsökkentésből.
Ponta rámutatott: egy piacgazdaságban a kormány nem fagyaszthatja be az árakat, de alkotmányos és az európai uniós előírásoknak is megfelelő intézkedéseket tehet, például akkora különadót vethet ki a spekulánsokra, hogy mindazt, amit az egyik oldalon nyerészkedésből megszereznek, vissza kelljen fizetniük a másik oldalon. A miniszterelnök leszögezte: nem habozik fellépni azok ellen, akik ki akarják használni a helyzetet, de nem pontosította, milyen különadóra gondol.
A miniszterelnök felszólította az országos fogyasztóvédelmi hatóságot, a Versenytanácsot és a mezőgazdasági minisztériumot: részletesen ellenőrizzék az üzletek által megadott árakat, hogy kiderüljön, a kereskedők valóban „nyerészkedni akarnak-e a valaha hozott legjobb intézkedésből, amely a fogyasztók és a mezőgazdaság javát is szolgálja”.
Kulturális téren is adót csökkentene Ponta
A kulturális jellegű előadásokra szóló belépők ára után fizetendő általános forgalmi adó (áfa/TVA) is csökkenhet annak a rendelettervezetnek a nyomán, miszerint mérsékelnék a könyvek áfáját – nyilatkozta a szerdai kormányülésen Victor Ponta miniszterelnök. Rámutatott: üdvözli Ionuţ Vulpescu művelődésügyi miniszternek a könyvekre kivetett illeték csökkentésére tett javaslatát, amely a kormányfő szerint más kulturális termékekre is vonatkozhat. Vulpescu múlt héten jelentette be, hogy a könyvek után fizetendő áfa jövő évtől 9 százalékról 5 százalékra mérséklődik.
A nagy élelmiszeráruházak az elmúlt két hétben akár 30 százalékkal is drágították termékeiket, hogy ne csökkenjen nyereségük júniustól, amikor az áfa 24-ről 9 százalékra mérséklődik.
A szupermarketek képviselői ezzel szemben a parlament mezőgazdasági szakbizottságának ülésén cáfolták, hogy drágították volna termékeiket annak ellenére, hogy Nini Săpunaru, a bizottság elnöke rámutatott: egyértelmű jelek bizonyítják, hogy áremelés történt.
Florin Căpăţână, a kereskedelmi láncokat tömörítő egyesület alelnöke, a Carrefour képviselője kifejtette: az árbeli eltérések azzal magyarázhatók, hogy a kedvezményes akciók ideje alatt olcsóbban kínálnak bizonyos élelmiszereket, vagy több terméket árulnak kisebb áron, az akció lejárta után azonban ezek javak eredeti áron kerülnek ismét a polcokra. Căpăţână arról biztosította a fogyasztókat, hogy az áfa 15 százalékpontos csökkentése „egyértelműen érződni fog a zsebekben”, az árcsökkentés becslése szerint körülbelül 12 százalékos lesz.
Hasonlóan nyilatkoztak az Auchan, a Cora és a Kaufland illetékesei is, akik hangsúlyozták: nem spekuláltak az árakkal, a vásárlók azonban júniustól „ne számítsanak azonnali árcsökkentésre, hiszen az üzleteknek több százezer árcímkét kell kicserélniük, és ez nem megy egyik napról a másikra”.
A bizottsági ülés végén Nini Săpunaru úgy fogalmazott: parlamenti testületként nincs jogi lehetőségük arra, hogy ellenőrizzék az áruházláncok könyvelését, ezt a kormánynak alárendelt hatóságok – a fogyasztóvédelem vagy az adóhatóság (ANAF) – teheti meg.
Daniel Constantin mezőgazdasági miniszter még kedden, a bukaresti Danone-gyárban tett látogatása végén úgy nyilatkozott: „az illetékes hatóságokkal együtt minden jogi kiskaput megvizsgálnak annak érdekében, hogy megbizonyosodjanak: egyetlen szupermarket sem emeli árait az áfacsökkentés előtt”.
Óriási Mária-szobrot avattak fel a közép-lengyelországi Torun városához közeli Konotopie faluban. A lengyel milliárdos házaspár adományából megvalósult, 55,6 méter magas emlékmű Európa legnagyobb ilyen jellegű emlékművének számít.
Az USA energiaügyi hivatala jelentősen, hordónként átlagosan 86,81 dollárra emelte a Brent nyersolaj 2026-os világpiaci átlagárára vonatkozó előrejelzését a korábbi 82 dollárról a Hormuzi-szoroson keresztüli szállítások tartós fennakadása miatt.
Történelmi mélypontra csökkent a Lake Mead, az Egyesült Államok legnagyobb víztározójának vízszintje szombaton – derül ki a vízügyi hatóságok adataiból.
Andrew és Tristan Tate influenszerek ügyvédei pénteken azt kérték egy amerikai bírótól, hogy óvadék ellenében helyezze szabadlábra ügyfeleiket a miami börtönből.
Megerősítették a biztonsági intézkedéseket a ceutai határ mindkét oldalán péntekre virradó éjjel, miután Marokkó felől tömegesen, a hatóságok első becslései szerint mintegy 40 ezren jutottak be az észak-afrikai autonóm spanyol városba.
Megrongálták a medjugorjei Mária-szobrot és felgyújtották a helyi Szent Jakab-templom szabadtéri oltárát néhány nappal a Mladifest nemzetközi katolikus ifjúsági találkozó kezdete előtt.
Őrizetbe vették Miamiban a férfiak felsőbbrendűségét hirdető amerikai-brit influencert, Andrew Tate-et és testvérét, Tristant. Az intézkedésre az Egyesült Királyság kérésére került sor, amely nemi erőszak vádja miatt kezdeményezte a kiadatásukat.
Izraelben a környezetvédelmi miniszter megszelídített vadállattá minősítette át a nílusi krokodilokat, hogy a természetvédelmi hatóságok tiltakozása ellenére börtönök őrzésére is alkalmazhassák őket – jelentette az izraeli média pénteken.
Ukrajna jelenleg évente 10 millió drónt gyárt, és ezt a mennyiséget 20 millióra tervezi növelni – közölte Volodimir Zelenszkij ukrán elnök kedden Kijevben, az ukrán államiság napja alkalmából rendezett ünnepségen.
Lemond parlamenti mandátumáról Szijjártó Péter, és a BYD-nél vállal munkát. Ezt a fideszes képviselő közölte Facebook-oldalán szerdán.
szóljon hozzá!