
Fotó: Pixabay
Székelyföldről a világ másik pontjára jutott családokat is tartalmaz egy érdekes térkép. Az ausztráliai Melbourne-ből érkezett hír szerkesztőségünkhöz egy különleges diaszpórakezdeményezésről, amely a Nemzeti Összetartozás Napjához kapcsolódik.
2026. június 02., 12:352026. június 02., 12:35
2026. június 02., 13:222026. június 02., 13:22
Várdai Levente történész, közösségszervező és a projekt kezdeményezője szerint az ausztráliai Victoria állam magyarjai egy közös térképen jelölték meg családjuk Kárpát-medencei gyökereit, így téve láthatóvá a helyi magyar közösség sokszínű eredetét és történelmi kötődéseit.
A Kárpát-medencétől Victoriáig című kezdeményezés részeként Melbourne és Victoria állam magyar közösségének tagjai egy
A kezdeményezés a Viktóriai Magyar Tanács és a Magyar Központ támogatásával valósult meg, a projektet pedig Várdai Levente történész és közösségszervező készítette és koordinálta.
A rövid, anonim kérdőívet több mint 250-en töltötték ki. A résztvevők megadták családjuk származási települését, annak mai országát, az Ausztráliába érkezés időszakát, valamint jelenlegi lakóhelyüket Melbourne-ben vagy Victoria államban.
A szervezők hangsúlyozzák: a kezdeményezés nem hivatalos statisztikai felmérés, hanem közösségi részvételen alapuló adatgyűjtés, amelynek
A kitöltőket online felületeken, közösségi oldalakon és személyes megkereséseken keresztül érték el. Magyar rendezvényeken is lehetőség nyílt a kérdőív kitöltésére, az idősebb generáció tagjainak pedig személyes segítséget nyújtottak. Ennek köszönhetően a felmérésben nemcsak a fiatalabb, digitálisan aktív közösségi tagok vettek részt, hanem
A térkép jól szemlélteti, hogy a victoriai magyar közösség gyökerei nem kizárólag Magyarország mai területéhez kapcsolódnak. Jelentős számban jelennek meg erdélyi, partiumi, felvidéki és vajdasági kötődések is. A válaszok alapján Budapest mellett többek között Szeged, Pécs és Győr környéke is erősen reprezentált, míg a határon túli magyar közösségek közül Arad, Nagyvárad, Kolozsvár, Marosvásárhely, Brassó, Szabadka, Óbecse és Nagybecskerek neve is gyakran feltűnik.
– emelte ki Várdai Levente a szerkesztőségünknek küldött közleményben. Mint fogalmazott, a térképen kirajzolódnak a trianoni békeszerződés következményei, a második világháború utáni kivándorlási hullámok, az 1956-os forradalom után Ausztráliába érkezők történetei, valamint a későbbi romániai, jugoszláviai és más közép-európai változások nyomán kivándorolt családok útjai is.
A victoriai magyar közösség gyökereit szemléltető térkép
Fotó: Várdai Levente / A Kárpát-medencétől Victoriáig kezdeményezés
A kezdeményezés két különálló térképet foglal magába: az egyik a Kárpát-medencei családi kötődéseket mutatja be, érzékeltetve a történelmi magyar régiók és a mai országhatárok kapcsolatát. A másik Melbourne és Victoria állam mai magyar jelenlétét ábrázolja, rávilágítva arra, hogy
A gyűjtés eredményeit a Nemzeti Összetartozás Napja alkalmából rendezett megemlékezésen mutatják be a melbourne-i Magyar Központban. A szervezők szerint a kezdeményezésük célja, hogy
A térkép üzenete egyszerű: bár a családi történetek különböző településeken, országokban és történelmi korszakokban kezdődtek, Melbourne-ben és Victoria államban ma is egy közösségben találkoznak.
A Nemzeti Összetartozás Napja az 1920-as trianoni békeszerződés aláírásának évfordulójára emlékező hivatalos nemzeti emléknap Magyarországon, amelyet minden év június 4-én tartanak. Az Országgyűlés 2010-ben nyilvánította emléknappá a 2010. évi XLV. törvény elfogadásával, hogy megerősítse a határokon átívelő nemzeti egységet és a magyarság összetartozását. Történelmi háttér: 1920. június 4-én írták alá a versailles-i Trianon-palotában azt a békediktátumot, amelynek következtében Magyarország elveszítette területének kétharmadát és lakosságának több mint felét. Az emléknap célja a gyász és a tragédia felidézése mellett a hangsúly a magyarság kulturális, nyelvi és szellemi egységén, valamint a Nemzeti Archívum által is közvetített összetartozás megélésén van. Ezen a napon országszerte és a határon túli magyar lakta településeken is ünnepségeket, iskolai megemlékezéseket, koszorúzásokat és kulturális programokat szerveznek.
Eddig huszonegy Észak-Írországban élő ember kért konzuli segítséget a román hatóságoktól utazási okmányok kiállításához a belfasti zavargások miatt – közölték csütörtökön külügyminisztériumi források.
A román külügyminisztérium tájékoztatása szerint az edinburgh-i román konzuli hivatal képviselői kapcsolatban állnak három román állampolgárságú családdal, amelyek otthonát megrongálták az éjszakai események közben.
Az Európai Bizottság frissítette a légiközlekedés biztonságával összefüggésben azon légitársaságokat felsoroló listáját, amelyekre működési tilalom vagy működési korlátozás vonatkozik az Európai Unió légterében.
További 16,5 millió eurós uniós támogatást jelentett be az afrikai ebolajárvány megfékezésére Hadja Lahbib, az Európai Bizottság válságkezelésért felelős tagja Brüsszelben kedden.
Oroszország semmi jelét nem mutatja annak, hogy le akarná állítani agresszióját; ezt bizonyítják a Kijev és más ukrán városok elleni orosz támadások is – jelentette ki Mark Rutte, a NATO főtitkára szerdán Kijevben.
Románia válaszlépésre számíthat, miután a konstancai orosz főkonzulátus bezárásáról döntött – nyilatkozta hétfőn az orosz külügyminisztérium sajtószóvivője, Marija Zaharova.
Középiskolai ballagó diákok magyar zászlót égettek Szabadka központjában pénteken – közölte az egyik szemtanú vallomását a Szabad Magyar Szó vajdasági hírportál.
Kiemelték a németországi Görlitzben összedőlt épület romjai alól egy 25 éves román lány holttestét – nyilatkozták a dpa hírügynökségnek csütörtök reggel a német rendőrség képviselői. A rendőrségi szóvivő szerint a holttestet szerda este találták meg.
A katasztrófaelhárító csapatok továbbra is dolgoznak Görlitz városában, és mindent megtesznek, hogy kimentsék azokat az embereket, akik az összedőlt épület romjai alatt rekedhettek – közölte szerdán a román külügy.
Három embert kerestek még tegnap a romok alatt, közülük ketten román állampolgárok, miután előző nap összedőlt egy többlakásos épület a kelet-németországi Görlitz városában – adta hírül kedden este az Agerpres hírügynökség.
szóljon hozzá!