Korlátoznák a tanárok fizetésemelését

A kormánykoalíció felhatalmazta a kormányt, vállaljon felelősséget azért a törvénytervezetért, amely korlátozza a tanárok fizetésemelését.

Szőcs Lóránt

2011. április 04., 16:562011. április 04., 16:56

2011. április 04., 20:192011. április 04., 20:19

A kormány semlegesítené a tanári fizetésekkel kapcsolatos törvényszékeken hozott döntéseket

A kormány a múlt héten jelentette be, hogy a parlament elé terjeszt, valószínű felelősségvállalással egy olyan jogszabályt, amely felső határt szab a pedagógusok fizetésemelésének, mert úgy értékelik, a gazdaság jelen pillanatban nem bírja meg a fizetések 50 százalékos emelését. Akkor hivatalos források a Mediafaxnak elmondták, a kabinet számításba vette, hogy felelősséget vállal egy, a tanügyben dolgozók béreit egységesítő jogszabályért, mert ezeket a béreket nem módosíthatja sürgősségi kormányrendelettel, az Alkotmánybíróság egyszer már alaptörvény-ellenesnek nyilvánította a Tăriceanu-kormány egy hasonló jogszabályát.

„Nem lehet kollektív vagy egyéni munkaszerződéssel, megállapodással a jelenlegitől eltérő fizetésalkukat vagy más pénzügyi juttatásról szóló határozatot hozni” – derül ki a mostani tervezetből.
A dokumentum azt is megállapítja, hogy a pedagógusok és a tanügyben helyettesítőként dolgozók nem kapják meg a 2010-es prémiumokat, vakációs jegyet, ebédjegyet vagy ajándékjegyet, nyugdíjba menés esetén plusz juttatást, és a túlórákat sem fizetik ki, csak szabadnappal pótolhatják.

A Szabad Tanügyi Szakszervezet Szövetsége bejelentette, nemzetközi fórumokhoz fordul, és kéri Emil Boc miniszterelnök és Daniel Funeriu miniszter lemondását „azért a felelőtlenségért, amelyről tanúbizonyságot tettek”.

Az USL vezetősége hétfőn úgy döntött, honatyái nem vesznek részt a kormány felelősségvállalási folyamatában. Nem terjesztenek be bizalmatlansági indítványt se, hogy ezáltal ne törvényesítsék a kabinet eljárását. „Az USL döntése, hogy nem veszünk részt a parlamentben egyetlen olyan procedúrában sem, amely szükséges ehhez a súlyos alkotmánysértéshez, sem az Állandó Bürókban, sem a plénumban, hogy ne törvényesítsük semmilyen formában azt a jogszabályt, amelyet nem fogadhat el a parlament\" – nyilatkozta hétfőn az USL vezetőtanácsi ülése után Victor Ponta, a PSD elnöke.

A szociáldemokrata vezető hozzáfűzte, jogállamban elfogadhatatlan, hogy a kormány egy olyan jogszabályért vállaljon felelősséget, amely megakadályozza bírósági döntések érvényesítését. „Alkotmányellenes egy olyan jogszabály elfogadása, amely akár felelősségvállalással, akár törvényként, akár sürgősségi kormányrendeletként egy bírósági döntés életbe ültetését akadályozza, megkérdőjelezi a jogállamiság működését Romániában és az államhatalmak szétválasztását”, mondotta Ponta. Közölte, az USL az Alkotmánybírósághoz fordul, minden törvényes eszközt felhasznál és kéri a Legfelsőbb Bírói Tanácstól (CSM), tegyen meg mindent, hogy megakadályozza a kormányt egy olyan törvény elfogadásában, amellyel meggátolja a bírói hatalom függetlenségének elvét.

Ponta leszögezte, ha elfogadják felelősségvállalással a törvényt, az USL bűnvádi feljelentést tesz Emil Boc miniszterelnök ellen, de Traian Băsescu államelnök ellen is, ha kihirdeti a jogszabályt.

szóljon hozzá! Hozzászólások

A rovat további cikkei

2026. április 08., szerda

Tűzszünet Iránban: megnyílik a Hormuzi-szoros, leállnak az amerikai csapások

Donald Trump amerikai elnök kéthetes tűzszünetet jelentett be Iránnal kedd este. Erre az időszakra az Egyesült Államok felfüggeszti a bombatámadásokat, míg Irán megnyitja a Hormuzi-szorost.

Tűzszünet Iránban: megnyílik a Hormuzi-szoros, leállnak az amerikai csapások
Hirdetés
2026. április 07., kedd

J.D. Vance Budapesten: az energiaválsággal küzdő európai vezetőknek követniük kellett volna Orbán Viktor példáját

Orbán Viktor élenjárt az energiabiztonság és az energiafüggetlenség terén – jelentette ki kedden budapesti látogatásán J.D. Vance amerikai alelnök a Karmelita kolostorban Orbán Viktor miniszterelnökkel közösen tartott sajtótájékoztatóján.

J.D. Vance Budapesten: az energiaválsággal küzdő európai vezetőknek követniük kellett volna Orbán Viktor példáját
2026. március 20., péntek

Meghalt Chuck Norris

Nyolcvanhat éves korában meghalt Chuck Norris harcművészeti bajnok, ikonikus akciófilm-sztár.

Meghalt Chuck Norris
Meghalt Chuck Norris
2026. március 20., péntek

Meghalt Chuck Norris

2026. március 19., csütörtök

Bolojan: megtaláltuk a megoldást a szolidaritási csomag intézkedéseinek finanszírozására

Ilie Bolojan miniszterelnök bejelentése szerint a koalíciós pártok vezetőinek csütörtök délelőtti ülésén megtalálták a megoldást a Szociáldemokrata Párt (PSD) által kért szolidaritási csomag finanszírozására.

Bolojan: megtaláltuk a megoldást a szolidaritási csomag intézkedéseinek finanszírozására
Hirdetés
2026. március 19., csütörtök

NATO-főtikár: Romániának stratégiai szerepe van a NATO keleti szárnyán

Nicușor Dan elnököt csütörtökön fogadta Mark Rutte, az Észak-atlanti Szerződés Szervezetének főtitkára a NATO brüsszeli székhelyén.

NATO-főtikár: Romániának stratégiai szerepe van a NATO keleti szárnyán
2026. március 14., szombat

Kossuth-díjat kapott Rúzsa Magdi, Lackfi János és Pataky Attila is

A magyar tudomány és kultúra emberei munkájuk és alkotásaik által összefognak minket, erősítenek, építenek és gyarapítanak mindannyiunk javára – mondta Sulyok Tamás köztársasági elnök a Kossuth- és Széchenyi-díjak átadásán szombaton az Országházban.

Kossuth-díjat kapott Rúzsa Magdi, Lackfi János és Pataky Attila is
2026. március 05., csütörtök

Hosszú évekre börtönre ítéltek egy román állampolgárt Oroszországban

A külügyminisztérium csütörtökön megerősítette, hogy börtönbüntetésre ítéltek Oroszországban egy román állampolgárt.

Hosszú évekre börtönre ítéltek egy román állampolgárt Oroszországban
Hirdetés
2026. március 05., csütörtök

Megérkeztek a budapesti reptérre az Oroszországból szabadon engedett magyar hadifoglyok

A legfontosabb feladatunk, hogy Magyarországot soha ne engedjük belerángatni a háborúba – jelentette ki Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter, a kiszabadított hadifoglyokkal való, Budapestre érkezésekor.

Megérkeztek a budapesti reptérre az Oroszországból szabadon engedett magyar hadifoglyok
2026. március 05., csütörtök

Újabb 172 román állampolgár jutott haza Egyiptomból

Egyiptomból Romániába érkezett szerda egy magán légitársaság gépén 172 román állampolgár, akik Izraelből kértek segítséget a hazatéréshez – közölte a külügy.

Újabb 172 román állampolgár jutott haza Egyiptomból
2026. március 03., kedd

Trump az iráni konfliktusról: túl késő tárgyalni

Az iráni légvédelem, a légierő, a haditengerészet és a vezetőség megsemmisítését jelentette be kedden Donald Trump amerikai elnök, aki hozzátette, hogy Teherán tárgyalni akar, ám, mint mondta, ehhez már túl késő.

Trump az iráni konfliktusról: túl késő tárgyalni
Hirdetés