Újranyílik a Pro Art Galéria

A képek a helyükre kerültek, a művészet ismét otthonra lelt, a gyergyószentmiklósi Pro Art Galéria már csak a nézőkre vár, hogy életre keljen.

Gergely Imre

2015. október 15., 14:592015. október 15., 14:59

Ez péntek este több mint egy év után történik meg. A Békény-parti képzőművészeti galéria régi helyszínen, de új termekben fogadja a művészetpártolókat, az épület padlásán alakították ki a kiállítóhelyet.

Márton Áron-emlékkiállítással nyílik meg az új Pro Art Galéria pénteken 17 órakor. Az ünnepi megnyitón az idei, XI. Vadárvácska Nemzetközi Alkotótáborban Márton Áron püspök emlékére készített alkotásokból összeállított kiállítás lesz látható, valamint itt kerül elsőként a közönség elé az Emberkatedrális című művészalbum, a Sövér Elek Alapítvány negyedik művészalbuma.

A padlástérben újjászületett kiállítóterem fontos része lesz a Gyergyószentmiklóson valóban újszerűnek álmodott kulturális térnek. A nyitás, az Emberkatedrális önmagában is rangos, színvonalas tárlatot jelent, de a Pro Art szempontjából ennél is tovább mutat. Mivel egy alkotótábor alkotásairól van szó, ahol számos művész alkotása kap helyet, ez nyitásként, kapcsolatfelvételként is szolgál a művészek felé – mondta el Jeszenszky Melinda, a kiállítóterem újjáteremtője.

A cél, hogy a Pro Art kulturális gyűjtőhellyé váljon, amely olyan érdeklődésű személyeket is vonz, akik eddig hírből sem ismerték Gyergyószentmiklóst, és valamilyen formában összekösse a világ élvonalához tartozó kortárs művészeti élettel. Különböző kapcsolatok révén már történt is érdeklődés ebbe az irányba. Az új Pro Art koncepciója is szokatlan. Fiatal alkotóknak adna bemutatkozási teret, olyanoknak, akiket máshová még nem fogadtak be, de akik később ismert és elismert művészek lehetnek. Ugyanakkor amatőr alkotóknak is nyitott az ajtó, olyanoknak, akik hobbiból hoznak létre színvonalas művészeti alkotásokat. Az ilyen jellegű kiállítások, művészeti események hívhatják fel a figyelmet a Pro Artra és Gyergyószentmiklósra – vázolta elképzelését Jeszenszky Melinda.

Azonban ez nem jelenti azt, hogy elzárkóznának a már elismert és klasszikusnak is mondható alkotók elől. Sőt. Az Emberkatedrális kiállítást követően Karancsi Sándor-tárlatot terveznek. Ez tisztelgés is lenne a néhai művész előtt, aki Balázs Józseffel és Gaál Andrással együtt alapozta meg a Pro Art Galéria 2001-es létrehozását.

A kiállítóterem kapcsolódik mostantól az épület pincéjében található Retro Bistro szórakozóhelyhez, ahol már eddig is számos zenei, képzőművészeti, irodalmi és más jellegű megmozdulás zajlott. Együtt lesz ez művészeti központ. Sőt jövőre más nyári egyetemet is szerveznének itt.

Az Emberkatedrális című kiállítás alkotásai a nyári Vadárvácska nemzetközi alkotótáborban készültek, tematikájuk középpontjában Márton Áron püspök személye, szellemisége áll. Az esemény védnöke Semjén Zsolt, Magyarország miniszterelnök-helyettese. A kiállításmegnyitón beszédet, köszöntőt mond házigazdaként Jeszenszky Melinda és Tusa Lajos, a Vadárvácska házigazdája Gál Mihály. A tárlatot megnyitja Balázs József festőművész. A rendezvényt Korpos Szabolcs zongoraművész előadása, az Ora Rode gyerekotthon és a Pacsirta együttes dalai, valamint Gál Mihály szavalatai színesítik. A kiállítás október 26-áig tekinthető meg.

szóljon hozzá! Hozzászólások

A rovat további cikkei

2026. június 12., péntek

Nyári Ifjúsági Színpad: a Momentán Társulat és kolozsvári színészhallgatók lépnek színpadra

Folytatódik a Nyári Ifjúsági Színpad programja a gyergyószentmiklósi Tarisznyás Márton Múzeum udvarán: szombaton a budapesti Momentán Társulat interaktív impróshowja és karaoke party, vasárnap társasjáték-maraton, és a színházi előadás várja a közönséget.

Nyári Ifjúsági Színpad: a Momentán Társulat és kolozsvári színészhallgatók lépnek színpadra
Hirdetés
2026. június 10., szerda

Közeleg a hetedik Feltöltő fesztivál

Zenével, közösségi élményekkel és lelki feltöltődéssel várja Gyergyószentmiklós a FeltöltŐ Keresztény Zenefesztivál közönségét. Június 18–21. között a „Boldogok, akik békét teremtenek” mottóval szólalnak meg a dallamok, hangzanak el az előadások.

Közeleg a hetedik Feltöltő fesztivál
Közeleg a hetedik Feltöltő fesztivál
2026. június 10., szerda

Közeleg a hetedik Feltöltő fesztivál

2026. június 10., szerda

Házkutatások Hargita megyében: cigarettát, szeszt és készpénzt foglaltak le

Két házkutatást tartottak szerdán Hargita megyében jövedéki termékek illegális birtoklása és forgalmazása miatt. A rendőrök 4720 szál cigarettát, 56 liter etil-alkoholt, 33,5 liter tömény szeszes italt és 5000 lej készpénzt foglaltak le.

Házkutatások Hargita megyében: cigarettát, szeszt és készpénzt foglaltak le
2026. június 09., kedd

Több gyergyószentmiklósi helyszínen zajlanak egyszerre munkálatok

Gyergyószentmiklóson jelenleg több infrastrukturális beruházás is zajlik párhuzamosan. Egyszerre dolgoznak a szennyvízhálózat bővítésén, a korábban felásott utak helyreállításán, és készülnek az elektromosautó-töltőállomások is.

Több gyergyószentmiklósi helyszínen zajlanak egyszerre munkálatok
Hirdetés
2026. június 08., hétfő

Megszüntették Barti Tihamér hatósági felügyeletét

A Brassói Ítélőtábla helyt adott a Barti Tihamér, a Hargita megyei tanács tisztségéből felfüggesztett alelnöke által benyújtott fellebbezésnek, és jogerős döntéssel megszüntette az ellene korábban elrendelt hatósági felügyeletet.

Megszüntették Barti Tihamér hatósági felügyeletét
2026. június 07., vasárnap

Verekedés Salamáson

Salamási verekedéshez riasztották a maroshévízi rendőrséget június 6-án.

Verekedés Salamáson
Verekedés Salamáson
2026. június 07., vasárnap

Verekedés Salamáson

2026. június 07., vasárnap

Pszichiátriai kórházban csaptak fel a lángok

Szombat éjjel kigyulladt a gyergyótölgyesi pszichiátria. A tűzesetnek nincsenek sérültjei.

Pszichiátriai kórházban csaptak fel a lángok
Hirdetés
2026. június 06., szombat

Óvni azt, ami a bölcsőtől a koporsóig része az életünknek – videó

Az erdő az élet egyik legfontosabb egyensúlyteremtő erejeként tisztítja a levegőt, otthont ad számtalan élőlénynek, védi a talajt, és csendben gondoskodik arról, hogy a természet körforgása fennmaradjon.

Óvni azt, ami a bölcsőtől a koporsóig része az életünknek – videó
2026. június 05., péntek

Ezen a hétvégén is remek élményeket kínál a gyergyószentmiklósi Nyári Ifjúsági Színpad

A hétvégén újra benépesül a Tarisznyás Márton Múzeum udvara: játék, színház és könnyed nyári hangulat várja az érdeklődőket. A szervezők törekvése, hogy minden korosztály találjon magának valami érdekeset.

Ezen a hétvégén is remek élményeket kínál a gyergyószentmiklósi Nyári Ifjúsági Színpad
2026. június 05., péntek

Kilencvenhárom garázst bontottak le határidőre a Virág negyedben

128 engedély nélküli építmény volt a Virág lakónegyed déli részén. Ebből 93-at bontottak le önként a tulajdonosaik május végéig a városháza kérésének eleget téve. A többieket is fel kell számolni, hogy a negyed teljes felújítása megtörténhessen.

Kilencvenhárom garázst bontottak le határidőre a Virág negyedben
Hirdetés