
Fotó: Gönye Csaba
Két kategóriában hirdetett fotópályázatot idén januárban a Milvus Csoport Madártani és Természetvédelmi Egyesület. A Harmadik nemzetközi Milvus természetfotó pályázatra az első kategóriába szabad témájú természetfotókkal lehetett jelentkezni, a második kategóriába vízi élővilágot ábrázoló fotókat vártak.
2011. július 18., 12:052011. július 18., 12:05
2011. július 18., 16:062011. július 18., 16:06
A tavaszi fototaxis nyerte a fődíjat
A pályamunkák beküldési határideje 2011. június 20-a volt. Idén a világ 15 országából 78 fotós jelentkezett, összesen 503 felvétellel. Az egyesület feltétele az volt, hogy a fényképeknek eredeti üzenete kellett legyen, és természetes körülmények között szülessenek. A pályázóknak nem szabad megzavarniuk az állatokat, vagy tönkretenniük bármilyen védett növényt vagy területet. A Tamás András (AFIAP), Dan Dinu (AFIAP) és Kerekes István (EFIAP/g) alkotta zsűri július 9-én bírálta el a beküldött munkákat.
Magyarországi fotósok a legjobbak
Az idei versenyen magyarországi alkotók taroltak, csupán egy romániai fotósnak sikerült nyernie: Nagy Zoltán harmadik helyezett lett a Vízi élővilág témában. Külön dícséretben részesült Branda Mircea a szabad téma kategóriában. A pályázat fődíját Gönye Csaba, magyarországi fotós nyerte a Tavaszi phototaxis című alkotásával. A szabad kaetgória első helyezettje Garas Attila lett, míg a Vízi élővilág téma első díját Varga István érdemelte ki. A díjazott fotókon kívül további 40, a zsűri által kiválasztott, felvételt mutatnak be a marosvásárhelyi KromArt Galériában (Mures Mall). A hivatalos megnyitóra és a díjak átadására július 23-án, 17 órai kezdettel kerül sor.
Narancssárga hőségriasztás van érvényben Maros megyében, az előrejelzés szerint 33–37 Celsius-fok közötti csúcshőmérsékletek várhatók. A várható kánikula miatt a marosvásárhelyi önkormányzat ivóvízkutakat és párakapukat biztosít a lakosság számára.
A folyók nem biztonságos fürdőhelyek, hanem olyan vizek, amelyek akár néhány másodperc alatt is halálos veszélyt jelenthetnek még a tapasztalt úszók számára is – figyelmeztetnek a szakemberek.
Megszavazta Marosvásárhely önkormányzata az idei díszpolgárok névsorát, noha a Kovászna, Hargita és Maros Megyei Románok Civil Fóruma nyílt levélben tiltakozott a jelöltek – különösen néhai Kincses Előd jogász, közíró – ellen.
Forgalomkorlátozások várhatók Erdőszentgyörgyön és a Bözödújfalusi-tó környékén vasárnap a nemzetközi Transylvania Triathlon Fesztival miatt.
Felvonulást és ünnepséget szervez a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) szombaton Marosvásárhelyen a nemzeti lobogó napja alkalmából. A városnapokkal egy időben zajló eseményre George Simion pártelnököt is várják.
Személyautót sodort el a vonat a Maros megyei Bánffytanya településnél szerda délután. A szerencsés kimenetelű vasúti balesetben senki sem sérült meg.
Tűzesethez vonultak ki a szászrégeni hivatásos tűzoltók csütörtök délután a Maros megyei Görgényoroszfaluba, miután egy faipari vállalkozás fűrészportároló silójában tűz keletkezett.
Tűz ütött ki szerdán egy koronkai irodaházban. Az épületből 19 személy időben kijutott, két füstöt belélegzett embert pedig a helyszínen láttak el a mentősök.
Mintegy húsz négyzetméteren égett egy lakóház tetőszerkezete szerda reggel Maroskeresztúron. Az épületben négy ember tartózkodott, köztük egy fogyatékkal élő ember is, akiket a helyszínen lévő lakosok még biztonságban kimenekítettek.
szóljon hozzá!