Ének és varázslat a Táncműhelynél

•  Fotó: Kovács Eszter

Fotó: Kovács Eszter

Egyedi találkozásban volt részük a székelyudvarhelyi sajtó képviselőinek hétfőn az Udvarhely Táncműhely székhelyén: Furik Rita rendező-koreográfus, az „elanyátlanodott társulat” pótmamája számolt be a közelgő Varázsének folklórszínházi darabról, a próbafolyamatról.

Kovács Eszter

2011. április 04., 18:372011. április 04., 18:37

2011. április 04., 18:522011. április 04., 18:52

A Furik Ritával, Magyarországon élő, felvidéki származású koreográfussal való találkozás „szinte elkerülhetetlen volt”, számolt be a Táncműhely művészeti referense, Kosztolányi Kata. „Rita nemcsak a darab rendezője és koreográfusa, de zenei szerkesztője, viselet- és díszlettervezője is, ő az előadás lelke, motorja” – mutatta be a vendégművészt a Táncműhely munkatársa. „Teljesen meghatároz a zene, az ének, a dallamok. Ez az én világom, nagyon érzelmi és női” – mondta el a koreográfusnő a készülődő darab címének margójára. A szakrális világ rituáléiba bevezető Varázsének az élet fő mozzanatain – születés, házasság, halál – vezet át az évszakok ciklikusságába öltözve. „Meglehetősen férfias világban élünk, ahol nem divat az érzelem, így én pontosan ezt céloztam meg a darabbal” – mondta el Furik.

A nagyszabású produkcióhoz Orbán Ferenc közreműködésével egyedi zene, valamint a sepsiszentgyörgyi Guzsalyas Alapítvány munkatársa, Benkő Éva munkája révén különleges díszletek születtek. „A ruházat szempontjából fontosnak tartottam az öltözködés szakrális oldalát is bemutatni, továbbá szempont volt az is, hogy a darabok színesek és gyorsan válthatók legyenek” – avatott be Furik. Megtudtuk, a viseletek a mezőségi alapruházatra épülnek, ehhez adódnak jelenetenként különféle kötények, mellények stb.

„Manapság rettentően sekélyesedik az emberek érzelmi élete. A produkció révén a nézők és a táncosok jobb oldalát próbálom felszínre hozni” – fejtette ki a rendezőnő. A Varázséneket István Ildikó majd Erős Judit jóvoltából élő ének kíséri. „Érdekes zenei szövet ez, sok ének lesz benne, szépen, lassan, jól hallhatóan elmondva, mert mindig úgy sietünk, és nem is figyelünk a szövegekre” – jegyezte meg Furik. A különböző tájegység táncait egybeolvasztó folklórszínházi előadás néptáncoktatói Mátéfi Csaba (mezőkölpényi táncok) és Richtarcsik Mihály (gömböri táncok), továbbá közreműködnek: Albert Éva, Antal József, Boros Béla, Faluvégi Erzsébet, Gáll Kata, Györfi Csaba, Oláh Hilda, Osváth Ildikó, Pál Levente, Sipos Réka és Varga Hajnalka. Az Udvarhely Táncműhely új produkciójának bemutatójára április 7-én, csütörtökön este 7 órától várják a Művelődési Ház nagytermébe az érdeklőket. A Varázsének legközelebb jövő hétfőn, tehát április 11-én lesz megtekinthető.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2025. június 08., vasárnap

Nem találták meg a Nagy-Küküllőbe esett kislányt

Ismét nem jártak sikerrel a tűzoltók, akik vasárnap is keresték a hároméves kislányt, aki csütörtökön vélhetően a Nagy-Küküllőbe esett – közölte a Hargita megyei tűzoltóság.

Nem találták meg a Nagy-Küküllőbe esett kislányt
2025. június 08., vasárnap

Csend, ima, szeretet – útravalóval értek haza a zarándokok Székelyudvarhelyre

Több mint háromszáz zarándok indult vissza gyalog Székelyudvarhelyre vasárnap hajnalban. A hálaadó szentmisére több százan várták őket, hogy közösen zárják az idei pünkösdi zarándoklatot.

Csend, ima, szeretet – útravalóval értek haza a zarándokok Székelyudvarhelyre
2025. június 08., vasárnap

Parajdi bányakatasztrófa: megtették javaslataikat a hazai és külföldi szakemberek

Miután felmérte a parajdi bányakatasztrófa után kialakult helyzetet, a hazai és külföldi szakemberekből álló bizottság két gát építését javasolta a Korond-patak vízsebességének csökkentésére.

Parajdi bányakatasztrófa: megtették javaslataikat a hazai és külföldi szakemberek
2025. június 08., vasárnap

Rangos címet szerzett a székelyudvarhelyi kórház sebésze

Sikeres vizsgájának köszönhetően az Európai Hasfalsebészeti Tanács szakértőjévé vált Kántor Tibor, a székelyudvarhelyi városi kórház sebésze.

Rangos címet szerzett a székelyudvarhelyi kórház sebésze
2025. június 08., vasárnap

Fechet: már az 1700-as években szivárgott víz a sóbányába

Közel 300 éve is voltak vízszivárgások a parajdi bányában – közli Mircea Fechet környezetvédelmi miniszter egy általa olvasott tanulmányra alapozva. Óvatosságra int a természeti kincsek kiaknázására vonatkozóan.

Fechet: már az 1700-as években szivárgott víz a sóbányába
2025. június 08., vasárnap

A magyar nemzet szolidaritását fejezte ki a parajdiaknak Sulyok Tamás

Számíthatnak a parajdiak Magyarországra a bajban – fogalmazta meg legfontosabb üzenetét a vasárnap Parajdra látogató Sulyok Tamás, Magyarország köztársasági elnöke.

A magyar nemzet szolidaritását fejezte ki a parajdiaknak Sulyok Tamás
2025. június 07., szombat

Máris hosszabbították a bányakatasztrófa miatti vészhelyzetet Parajdon

Harminc nappal meghosszabbították a bányakatasztrófa miatti vészhelyzetet Parajdon – jelentette be szombaton a Hargita megyei prefektúra.

Máris hosszabbították a bányakatasztrófa miatti vészhelyzetet Parajdon
2025. június 06., péntek

Parajdi helyzetjelentés: egyre kisebb a régi bánya gyors beomlásának veszélye – videóval

Maradnak a biztonsági intézkedések, a bánya állapota lassan romlik, a nemzetközi szakértők megkezdték a munkát, és egyelőre csak napi hatórás vízszolgáltatást tudnak biztosítani a Kis-Küküllő menti településeken, ahol megnőtt a víz sótartalma.

Parajdi helyzetjelentés: egyre kisebb a régi bánya gyors beomlásának veszélye – videóval
2025. június 06., péntek

Hétszáz fős székelyudvarhelyi keresztalja tart a csíksomlyói búcsúba

Szép idő, jó ütem és közösségi élmény jellemzi az idei székelyudvarhelyi zarándoklatot, amely péntek reggel indult útnak a csíksomlyói pünkösdi búcsúba.

Hétszáz fős székelyudvarhelyi keresztalja tart a csíksomlyói búcsúba
2025. június 06., péntek

Tovább terjedtek a talajsüllyedések a parajdi régi sóbányánál, de nincsenek újabb kráterek

A régi parajdi sóbánya fölötti területen észlelt talajsüllyedések tovább terjedtek, de nem veszélyeztetik a térségben zajló munkálatokat – számolt be pénteken a Hargita megyei prefektúra.

Tovább terjedtek a talajsüllyedések a parajdi régi sóbányánál, de nincsenek újabb kráterek