
A címben szereplő elnevezést Orbán Balázsnak köszönhetjük, a ma már mintegy nyolcszáz lakost számláló Alsóboldogfalvát nevezte így leírásában. Az Újszékely községhez tartozó faluból érkező, belépésre invitáló felkérés ezúttal Gálfalvi Gábor nyugalmazott igazgató-tanítótól érkezett, amit örömmel el is fogadtunk.
2011. január 26., 17:402011. január 26., 17:40
2011. január 26., 17:412011. január 26., 17:41
Vaskos boríték várt az elmúlt napok egyikén a szerkesztőségben, benne a 2006-ban alapított alsóboldogfalvi Székelyföld Kapuja Egyesület Székelykapu című havi kiadványának legutóbbi lapszámai. Gálfalvi Gábor nyugalmazott tanító, népművelő, író juttatta el hozzánk a folyóiratokat, akinek ezúton is köszönöm ezt a kedves gesztust.
„Az egyesület célja felrázni a lakosságot abból a fásultságból, közömbösségből, amely az utóbbi években tapasztalható.” Ez a mondat öt évet repít vissza az időben, ezt a nem éppen könnyű terhet vállalta magára 2006-os évi megalakulásakor a Székelyföld Kapuja Egyesület. „A megnevezés nem véletlen, hiszen A Székelyföld leírása című művében Orbán Balázs nevezte így falunkat, és ez a kapu nyitja meg a délről érkezőknek a kultúrájában gazdag, hagyományőrző és -teremtő Székelyföldet. Épp ezért éreztük szükségét annak, hogy falunkban is létezzen egy mozgatóerő, egy minden területet összefogó kapocs, mely azon munkálkodjon, hogy faluközösségünk méltán Székelyföld Kapuja legyen” – vallja Gálfalvi Gábor.
A szervezet elnöki tisztségét már a kezdetek óta Rezi Erika-Gabriella tanítónő, kultúrigazgató tölti be, a kulturális, oktatási, hagyományápoló, egyházi, településfejlesztési stb. célokat kitűző alapító okirat feladatkörét 16 pontban foglalták össze, ezek egyike a Székelykapu folyóirat létrehozása.
Saját erőből, díjmentesen
Az első lapszám 2006 márciusában látott napvilágot, azóta folyamatosan, havonta megjelenik. Amint megtudtuk, a falu lakói igénylik és szeretik a lapot, a munkát amúgy díjmentesen vállaló szerkesztők pedig úgy érzik, ez garancia arra, hogy életképes és hosszú életű lesz. Emiatt is vállalták fel a politikamentességet. „Saját erőből éltetjük a lapot, Újszékely helyi tanácsa egyáltalán nem támogat. Fő célunk: egyházaink, iskoláink, sportegyesületünk, kulturális életünk, közösségi tevékenységeink, kihalófélben lévő vagy már kihalt mesterségeink bemutatása, gazdag múltunk átmentése érdekében” – árulja el Gálfalvi Gábor, aki egyben főszerkesztője is a havilapnak.
A Székelyföld Kapuja Egyesület
Az egyesület megalakítása Kányádi György református lelkész ötlete volt 1995-ben, de eltávozása a faluból megakadályozta kivitelezését. A helyébe kinevezett új lelkész, Barabási Endre az egyház irattárában az egyesületre vonatkozó iratokat megtalálva kezdeményezte az egyesület újjászervezésének és törvényes bejegyeztetésének ügyét. Ez utóbbi 2005 decemberében meg is történt, az első közös gyűlést a következő év februárjában tartották, az elnöki tisztséget azóta is Rezi Erika-Gabriella tanítónő, kultúrigazgató tölti be.
A barátság erejéről szól a Barátságunk története című új mesejáték, amelyet a Tomcsa Sándor Színház és az Udvarhely Néptáncműhely közösen visz színpadra Székelyudvarhelyen. Az összművészeti előadás bemutatóját szombaton tartják.
Távolságtartásra intenek a Sóskúton tanyázó medvecsalád miatt. A két bocsával pihenő anyamedve ugyan közel, mintegy 30–40 méterre húzódott meg a diákszállótól, de eddigi viselkedése alapján nem keresi az emberek társaságát és nem mutat agressziót.
Kápolnási Zsolt történész Székelyudvarhely és Budapest a millenniumi ünnepségek hevében (1896) címmel tart előadást február 26-án Székelyudvarhelyen.
A város egyik legnagyobb tudományos rendezvényévé nőtte ki magát a Székelyudvarhelyi Kórház Napok: a harmadik kiadást március 4–7. között tartják. Idén is külön napot szentelnek a prevenciós, lakosságnak szóló programoknak.
Szigorú figyelmeztetést adott ki a Maros Megyei Közegészségügyi Igazgatóság: a bevizsgált közkutak és források kevesebb mint 10 százaléka rendelkezik mindenki számára iható vízzel. Nitráttartalom vagy a bakteriális fertőzöttség miatt tilos a fogyasztás.
Korszerű, négykerék-meghajtású mentőautóval bővült Korond és a környező települések sürgősségi egészségügyi ellátása, ami jelentősen javítja a beavatkozások gyorsaságát, különösen a hegyvidéki térségben.
Újra megszervezik a Játék a jégen! programsorozatot Székelyudvarhelyen, amely szombaton reggel 9 órától várja a gyerekeket és családjaikat a korcsolyapályán.
A kormány jóváhagyta a Korond-patakon épülő árvízvédelmi rendszer gazdasági és műszaki tervét csütörtöki ülésén. A települést védő gát- és záportározó-rendszer 332 millió lejből fog megépülni, amelyet állami forrásból biztosítanak.
Elakadt kamionok nehezítik a közlekedést a 13A jelzésű országút Máréfalva és Kápolnásfalu közötti szakaszán, a Cekend-tető közelében.
Anyamedve tartózkodik két boccsal a Sóskúton, a Diákszálló mögötti erdős területen, mindenkit figyelmeztetnek, hogy ne közelítsék meg a területet kíváncsiskodva.
szóljon hozzá!