
Dalforgás címmel első alkalommal tartanak karvezetői és kórustalálkozót Székelyudvarhelyen a Partiumi Egyetemi Énekkar egykori tagjai számára. A 40 zenepedagógus, valamint a 11 vendég énekkar közös gyökere a főiskolai évek alatt a karéneklés során megélt élménysor és Berkesi Sándor Liszt-díjas karnagy személyes ügyszeretete.
2010. november 11., 17:242010. november 11., 17:24
2010. november 11., 17:322010. november 11., 17:32
A Székelyudvarhelyen és környékén tevékenykedő zenetanárok, karvezetők meghívásának nagyon szívesen tesznek eleget. Berkesi karnagy úr azt írta legutóbb: „A visszaszámlálás lázában égek”.
A szervezők nevében Simó Zsuzsa elmondta portálunknak: bárkihez fordultak segítségért, mindenki jó szívvel támogatta őket – kiemelten Hargita megye tanácsa. A tevékenységek zömmel a Baczkamadarasi Kis Gergely Református Kollégiumban és a szombatfalvi Szent György Egyházközség Közösségi Házában zajlanak. Azt is megtudtuk: a közelebb lakó egykori kórustársakkal tartják a kapcsolatot, de vannak, akikkel a főiskola befejezése után most találkoznak először. Mindenki örült a meghívásnak, és aki csak teheti, eljön. A tanév első napjaiban kezdték szervezni, és megszólították mindazokat, akik az ország különböző területein élnek, dolgoznak.
Meghívták az egyetemi tanárokat is. Drd. Hausmann Aliz előadást is tart egykori diákjainak szombat délután a Baczkamadarasi Kis Gergely Református Kollégiumban. Elmondta: szeretnék, ha tanítványaik között kialakulna egy állandó kapcsolati háló, és különböző helyszíneken tudnának hasonló találkozókat szervezni. A főiskola dédelgetett tervét most először a székelyudvarhelyi karvezetők valósítják meg. Ugyanakkor egy fellépésnyire összeáll az Öreg Diákok Kórusa is Berkesi Sándor Liszt-díjas karnagy vezényletével. Az Öreg Diákok Kórusa elénekli koncertjeik egyik legkedveltebb, Kodály Zoltán: Szép könyörgés című művét, de előadásukban felhangzik Pachelbel Magnificat, Kersh Ferenc Dextera Domini, Bárdos Lajos Csillagvirág, valamint Kodály Zoltán 50. zsoltára is.
A Partiumi Egyetemi Énekkar
A „katapult énekegyüttes” egyidős a Sulyok István Református Főiskola 1996 októberében indított egyházzene-zenepedagógia szakával. Célja mindenkor a magyar zenei anyanyelv megismertetése, ápolása. A kórusépítés, a repertoár kialakítása is a zenei anyanyelv munkálásának jegyében történik.
Kezdetben az alig 22 fős kórussal Kristófi János tanár úr kezdte el a művészi munkát. 1998 őszén Berkesi Sándor debreceni, Liszt-díjas karnagy vette át a kórus vezetését, aki rövid időn belül nemzetközi sikerekhez jutatta a kórust. Az énekkar azóta is működik. Énekelnek az Egyetemi Napokon, a karácsonyi, újévi koncerten, tanévnyitón, megemlékezéseken, jótékonysági hangversenyek alkalmával, a Varadinum rendezvénysorozaton, avatóünnepségeken, illetve a végzős hallgatók diplomakoncertjein és a Zene- és Képzőművészeti Napokon.
A Partiumi Keresztény Egyetem Kórusát vasárnap Berkesi Sándor karnagy és Márkus Zoltán vezényli. Meghallgathatjuk Joseph Haydn 26 Zsoltár, Gárdonyi Zoltán Szelíd szemed és Szívemnek kősziklája, valamint Kocsár Miklós Exsurge cor meum című kórusműveket. A gálakoncertre minden, a kórusmuzsika iránt érdeklődőt szeretettel várnak vasárnap fél egytől a Szent Miklós-plébániatemplomba.
A találkozó és tapasztalatcsere pénteken délután kezdődik az egykori kórustagok, mostani karvezetők számára. Szombaton érkeznek a fellépő kórusok: Berkesi Sándor karvezetői kurzust tart, és műhelymunkákat vezet. A gálakoncerten fellép a gyergyóalfalvi Sövér Elek Iskolaközpont 58 tagú Gyerekkórusa, a székelyszentléleki Benedek Fidél Általános Iskola Gyermekkara, a székelyudvarhelyi 2-es számú Református Gyülekezet Kórusa, a Siménfalvi Vegyeskórus, a székelyudvarhelyi-szombatfalvi Szent György Plébánia Psallite Vegyeskara, a hidegségi Szent István-plébánia kórusa, a Kaplonyi Pater Szabó Dömjén Vegyeskar, a kovásznai Pastorala Kamarakórus, a nagykárolyi Canticum Novum Kamarakórus, valamint a Partiumi Keresztény Egyetem Kórusa, illetve az Öreg Diákok Kórusa.
A szervezők várakozásait is felülmúló érdeklődés övezi a Bagossy Brothers Company péntek esti koncertjét az Udvarhely Napokon, ezért kiterjedt forgalomkorlátozásokat és ideiglenes közlekedési intézkedéseket vezetnek be a biztonság érdekében.
Komplex urológiai-onkológiai műtétet végeztek nemrég a Székelyudvarhelyi Városi Kórházban laparoszkópos eljárással. A beavatkozás mérfőldkő nemcsak a helyi kórház, hanem az egész térség számára.
Heves zápor csapott le kedden Székelyudvarhelyre és az udvarhelyszéki településekre. A rövid ideig tartó, de rendkívül intenzív esőzés miatt több utcán megállt a víz, pincéket öntött el a csapadék, a falvakban pedig kisebb áradásokat okozott.
Polgári védelmi gyakorlatot tartanak kedden délelőtt Székelyudvarhelyen, a Cserehát-negyedben. A gyakorlat részeként légi riadó jelzés is hallható lesz.
Szinte biztosan egy régi beázás következménye, hogy leomlott a székelyudvarhelyi Baczkamadarasi Kis Gergely Református Kollégium egyik osztálytermében a mennyezeti vakolat egy része, de a tanintézetvezetés nem éri be az elsődleges magyarázattal.
Részeg sofőröket füleltek le Udvarhelyszéken: egyik férfi rutinellenőrzés során bukott le, a másik pedig balesetezett.
Csapadékmentes idő esetén rovarirtást végeznek Székelyudvarhely közterein, hétfőn este – hívja fel a figyelmet a helyi polgármesteri hivatal.
Kő és sár borította be vasárnap délután a Parajdot a Bucsin-tetővel összekötő országút egy szakaszát, miután a heves esőzések nyomán egy patak kilépett a medréből. Az úttestet összefogással sikerült megtisztítani.
Stratégiailag is fontos betonhidak épültek Fenyéden az Átjáró, a Tanórok és a Szejke utcákban, amelyek elősegítik a gazdák területeinek, valamint a növekvő település új portáinak megközelíthetőségét. A beruházás ötmillió lejbe került.
Meghódították a Pamír-fennsík legendás útjait, több mint 4600 méteres magasságba kapaszkodtak fel, jurtában is megszálltak, és már Kína felé készülnek a Mongóliába tartó erdélyi kalandorok, akik egy hónap alatt közel tízezer kilométert tettek meg.
szóljon hozzá!