Testközelben a természettel

•  Fotó: Pethő Melánia

Fotó: Pethő Melánia

Élt valamikor Gyergyó környékén egy csodaszép lány, Fazekas Eszter. Haja kökényfekete volt, szeme szürkészöld, alakja, mint a szélben hajladozó büszke jegenye… – a Gyilkos-tó legendáját bizonyára sokan ismerik, ám olyan előadásban, mint ahogy azt a helyszínen táborozó kis környezetbarátok tették szerdán este, csupán maguk az előadók és a szűk körű nézőközönség. Az Amőba Öko Központ által szervezett táborok a környék, a környezet átfogóbb ismertetése mellett a résztvevő gyerekek kreativitásának fejlesztésére is lehetőséget nyújtanak.

Pethő Melánia

2011. június 23., 16:422011. június 23., 16:42

A gyergyószentmiklósi Amőba Öko Központ immár tizenhetedik éve kínál táborozási lehetőséget az elemi és általános iskolás korú gyerekeknek. Az általuk szervezett táborok mindenikében a természettel való ismerkedésre, a környezetvédelemre fektetik a hangsúlyt, e mellett pedig a gyermekek egyéni készségeinek fejlesztésére is figyelnek a különböző csapatfoglalkozások által.

Jelenleg a Gyilkos-tó és a környék szépségeivel, az itt honos növényekkel, az erdőkkel, turista ösvényekkel, sziklákkal, kilátókkal ismerkedik huszonhét 8-12 éves gyerek. A napi gyalogtúrák ugyan nem kötelezőek, de az egymástól hallott élmények azokat is a bércre csalják, akik esetleg valamelyik felfedező út helyett a tábori élet helyszíni kihívásait választották.

A különböző gyalogtúrákon a környékkel ismerkednek; Bögözi Gábor, a Gyergyói Hegyimentő Szoltálat, és Bajkó József, az Amőba Öko Központ tagja vezetésével jutottak el a Cifra-nyeregbe, a Kis Cohárdra, a Gyilkos-hegyre, a Máriakő Kilátó környékére, és a tó körüli helyeket is bejárták. A gyalogutak alkalmával a turista jelzések jelentésének megismerésével gyarapodott eddigi tudásuk,
védett-, illetve gyógynövényekkel ismerkednek, a beszélgetések és megfigyelések során pedig a környék állatvilágáról szerezhetnek újabb ismereteket.

Élményeiket, tudásukat a tábor végét jelentő szombati napig tovább gyarapíthatják, hisz felfedező utak és sziklamászás is szerepel a programok között. Lehetőségük lesz továbbá elsajátítani a hegymászáshoz szükséges legfontosabb tudnivalókat: hogyan kell öltözködni, viselkedni a hegyen, illetve különböző sérülések esetére elsősegély-nyújtási technikákat is begyakorolhatnak.

A programok között szerepjátékok is helyet kapnak: a csapatokban dolgozó táborozók a Gyilkos-tó legendáját dolgozták fel, amit bővítve saját fantáziájukkal, kreativitásukkal előadás formájában mutatták be egymásnak. Mint egyik programszámból sem, Fazekas Eszter tragikus történetének bemutatásából sem maradt ki a gyermeki frissesség, a móka, a kacagás; a csapatok szinte mindegyike humoros formában vitte színre a Gyilkos-tó keletkezésének legendáját. A társaik által a legnagyobb elismerést a Világvége nevű csapat legendaparódiája nyerte el.

„A szerepjátékok által különböző készségek fejlesztésére is törekszünk. Azon túl, hogy fejlődik a gyerekek kommunikációs készsége, kreativitása, megtanulnak együtt dolgozni. Egyes játékok pedig arra hasznosak, hogy rávezessük őket, hogy bátran vállalják véleményüket és vegyenek részt a döntéshozatalban” – mondta el lapunknak Bajkó Ildikó tanárnő, az Amőba Öko Központ vezetője, aki Laczkó Ildikó Zsuzsánna biológia szakos tanár és Bajkó Erika „veterán” táborozóval együtt koordonálják a tábori élet mozzanatait.

A hét-kilencedik osztályos gyermekek környezetvédő táborát július 4-ei kezdéssel szintén a Gyilkos- ónál rendezik. A jelentkezési listán még akad egy-két hely – tudatják a szervezők.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2025. május 13., kedd

Vasárnap óta keresik eredménytelenül a Marosban eltűnt férfit

Harmadik napja, hogy nem találják a Maroshévízen, a Maros folyóban eltűnt férfit. A hatóságok egy drónt is bevetettek a kereséshez, eredménytelenül. A keresőakciót szerdán is folytatják.

Vasárnap óta keresik eredménytelenül a Marosban eltűnt férfit
2025. május 13., kedd

Jubilál az Erőss Zsolt teljesítménytúra

Jubileumi kiadásához érkezett Székelyföld legnagyobb teljesítménytúrája: az Erdélyi Kárpát-Egyesület Gyergyószéki Osztálya tizedik alkalommal szervezi meg a gyalogos és kerékpáros túrát a Kancsendzöngán eltűnt hegymászó, Erőss Zsolt emlékére.

Jubilál az Erőss Zsolt teljesítménytúra
2025. május 13., kedd

Nem lesz áram néhány gyergyószentmiklósi utcában

Áramszünetre kell számítani Gyergyószentmiklóson két utcában kedden, a reggeli és délutáni órákban is.

Nem lesz áram néhány gyergyószentmiklósi utcában
2025. május 12., hétfő

Plüsskommandó Gyergyószentmiklóson

Különleges esemény zajlott le a gyergyószentmiklósi kórházban. A budapesti székhelyű Plüsskommandó Alapítvány több mint egymillió forint értékű, koraszülöttek és újszülöttek számára készült speciális textíliákat adományozott az intézménynek.

Plüsskommandó Gyergyószentmiklóson
Plüsskommandó Gyergyószentmiklóson
2025. május 12., hétfő

Plüsskommandó Gyergyószentmiklóson

2025. május 11., vasárnap

Osztják a fűtéstámogatást Gyergyószentmiklóson

Gyergyószentmiklós Önkormányzata tájékoztatja a lakosságot, hogy a május 12–14. időszakban, naponta 10 és 14 óra között vehetik át a jogosultak a fűtéstámogatásokat – közismert nevükön a „fapénzt” és a „butéliapénzt”.

Osztják a fűtéstámogatást Gyergyószentmiklóson
2025. május 10., szombat

Jótékonysági nap Ilonáért, a ritka betegséggel küzdő kislányért

Különleges közösségi eseményt tartanak május 17-én, szombaton Gyergyószentmiklóson, amelynek célja, hogy segítséget nyújtson a súlyos betegséggel küzdő, négyéves Molnár Ilonának és családjának.

Jótékonysági nap Ilonáért, a ritka betegséggel küzdő kislányért
2025. május 10., szombat

Újra táncra perdül a vidék – néptánctalálkozó Gyergyóremetén

Immár 18. alkalommal szervezik meg a Gyergyóvidéki Ifjúsági Néptánctalálkozót Gyergyóremeteén. Május 11-én, vasárnap népzenétől lesz hangos a Balás Gábor Művelődési ház és környéke.

Újra táncra perdül a vidék – néptánctalálkozó Gyergyóremetén
2025. május 09., péntek

A végéhez közelít két fontos községi út modernizálása Gyergyócsomafalván

Folytatódik a gyergyócsomafalvi közúti infrastruktúra-fejlesztés: javában zajlik a Loki turisztikai övezethez vezető községi út modernizálása. A határidő augusztus, de várhatóan hamarabb lezárul a beruházás.

A végéhez közelít két fontos községi út modernizálása Gyergyócsomafalván
2025. május 07., szerda

Fiataloknak szóló előadás a felelősségről és bűnmegelőzésről – Dr. Budai István tábornok Gyergyóban

Mi történik, ha hibázunk? Hogyan kerülhetjük el a bajt? Mit tegyünk, ha mégis gyanúsítással, vagy rendőri intézkedéssel találkozunk? – ilyen kérdésekre kaphatnak választ az érdeklődő fiatalok pénteken Dr. Budai István gyergyószentmiklósi előadásán.

Fiataloknak szóló előadás a felelősségről és bűnmegelőzésről – Dr. Budai István tábornok Gyergyóban
2025. május 07., szerda

Irodalmi barangolás Juhász Annával és Lutter Imrével Gyergyóremetén

Rendhagyó irodalomórára hívják az érdeklődőket szombaton a gyergyóremetei Balás Gábor Művelődési Házba.

Irodalmi barangolás Juhász Annával és Lutter Imrével Gyergyóremetén