
Jelenleg két olyan vetélkedő is zajlik az interneten, amelyben Csík természeti értékei az érintettek. Olvasóink szavazatai még mindkét esetben befolyásolhatják az eredményeket. Az Év fája vetélkedőben a csíkszentléleki hárs a második helyen áll.
2010. szeptember 30., 13:492010. szeptember 30., 13:49
2010. szeptember 30., 15:342010. szeptember 30., 15:34
Szeptember 10-én kezdődött az internetes vetélkedés az Év fája Romániában cím elnyeréséért. A döntőbe tizenkét fa jutott be, köztük két Hargita megyei: a csíkszentléleki és az énlaki hárs. Ez utóbbi csütörtök délben 2080 szavazattal a mezőny második felében volt, a csíkszentléleki hárs viszont második helyen állt 7671 szavazattal. Az Év fája versenyt csütörtök délben Eminescu hársfája vezette, amely a jászvásári Copou-kertben található, és amely 10383 szavazatot gyűjtött eddig össze. Az internetes szavazás október 31-ig tart. Addig minden nap lehet egyet kattintani a kedvenc fára. A legtöbb szavazatot begyűjtő fa nyeri el az Év fája címet.
A tét inkább jelképes, hiszen a győztes fát nevező személy vagy szervezet háromezer lejt vehet át ünnepélyes keretek között, és az összeget magára a fára, annak környezetére, vagy ha ilyen intézkedésekre nincs szükség, akkor az összeget csemeték ültetésére vagy zöldövezet rendbetételére fordíthatja.
A csíkszentléleki hárs korát ötszáz évre becsülik. Szerepel Hargita megye védett fáinak jegyzékén. Túlélt számtalan olyan természeti csapást (pl. az 1864-es árvizet, több tűzvészt), amely végzetesnek bizonyulhatott volna számára, ha a településhez közelebb áll. A szájhagyomány szerint alatta hozták meg a falut érintő legfontosabb döntéseket. A csíkszentléleki hársfát a Zöld SzékelyFöld Egyesület egyik tagja, Darvas István nevezte be a versenybe.
A szavazás helye: http://www.evfaja.ro/voteaza.php?vote=35&id=35
Csak az útburkolati jelzések festése maradt még hátra a csíkmadarasi elkerülőúton, amelyet rövidesen megnyitnak a forgalom előtt. A vasútvonal által kettészelt község lakói számára jelentős könnyítést jelent ez a közlekedésben.
Szerda délután riasztották a mentőket Kászonfeltízre, ahol egy kirándulócsoport 13-15 éves diákjai rosszul lettek egy helyi panzióban.
A hagyományos csíkszentdomokosi lakodalom köré épül az idei Folkmaraton témája, amely június 19–20-án várja az érdeklődőket. A 24 órás népzenei és néptáncos eseményt kiállítások, kézműves programok és közösségi élmények színesítik.
Ballagnak a Sapientia Erdélyi Magyar Tudományegyetem (EMTE) Csíkszeredai Karának végzős diákjai.
Harangszó, alkalomhoz illő beszédek és kulturális műsor várja az érdeklődőket június 4-én a csíksomlyói Fodor Ház udvarán, ahol a Nemzeti Összetartozás Napja alkalmából emlékeznek a trianoni békeszerződés aláírására.
Kérdésessé vált, hogy ősszel is folytatódhat-e a csíkszeredai Márton Áron Tehetséggondozó Központ működése. A Márton Áron Főgimnázium saját bentlakás kialakításán dolgozik a csíksomlyói Szent István Otthon épületében.
Idős nőt ütött el egy autó Csíkszeredában a Tudor-lakótelepen kedden reggel. Az áldozat súlyos sérüléseket szenvedett.
A hétfő éjszakai vihar következtében egy idős fűzfa dőlt ki a csíkszeredai központi parkban. Személyi sérülés nem történt, az eset azonban ismét ráirányítja a figyelmet az öregedő, veszélyessé váló fák problémájára.
Árokba sodródott egy személygépkocsi hétfő délután az E578-as európai úton, Tusnádfürdő közelében. A sofőr kisebb sérülésekkel megúszta a balesetet, az érintett útszakaszon azonban akadozik a forgalom.
Helyes testtartás, kanyarodási technikák, vészfékezés – többek között ezeket próbálhatják ki a gyakorlatban a hétvégi csíkszeredai motoros vezetéstechnikai képzés résztvevői. A tréning nem csak „újoncoknak” szól.