Hétvégén zajlik a huszadik rétyi fúvóstalálkozó

•  Fotó: Both Ildikó

Fotó: Both Ildikó

Idén sem marad el a rétyi fúvóstalálkozó, melyre a helyi fúvós és mazsorettcsoportok mellett anyaországi vendégeket is várnak. A hétvégi események Kovászna megye több településén zajlanak majd.

Bús Ildikó

2011. július 15., 09:312011. július 15., 09:31

2011. július 15., 13:382011. július 15., 13:38

Péntek délelőtt veszi kezdetét a rétyi fúvóstalálkozó, ahol most is érvényesül a mottó, miszerint: „A zene mindenkié!”. A huszadik alkalommal szervezett találkozónak több különlegessége is lesz idén – mondta a Székelyhon.ro-nak Kelemen Antal karnagy. Elmondása szerint a fellépők Liszt-darabokat játszanak majd, hiszen Liszt Ferenc emlékév van, ez pedig nem lesz könnyű feladat, így sokat készültek rá a fiatalok. Rétyen jelenleg két zenekar is működik, az ifjúsági fúvószenekarnak 65 tagja van, a gyerekcsapatnak pedig 30.

Az évtizedek óta fiatalok tanításával és zeneszeretetre nevelésével foglalkozó Kelemen Antal kifejtette, egy vidéki fiatal életében nagyon fontos a zene. „Rengeteget jelent egy fiatalnak az, hogy fúvószenekarban játszik, hiszen 18-an jelenleg is karnagyképzőre járnak, ami azt jelenti, hogy a közösség érdekében munkálkodnak majd és összefogják a mai fiatalok a jövőbeli fiatalokat. Fontos, hogy gyerekeink a szabadidejüket hasznosan, zenével töltik el, így hasznos motivációval rendelkeznek” – magyarázta Kelemen Antal.

A hétvégi találkozóra négy anyaországi zenekart is várnak, ők szombaton felvonulnak Sepsiszentgyörgy központjában, majd hangversenyt adnak a Szabadságszobornál. A szervezők Hargita megyéből is várnak fellépőket, Maros megyét pedig a Pro Musica Sacra képviseli. A huszadik rétyi fúvóstalálkozó nagyon különleges lesz az idén, hiszen jubilál a rendezvény, és Liszt Év is van, így nehezebb darabokat játszanak majd a fúvósok, mint azt megszokták.

A rétyi fúvószenekar 1935-ben jött létre Kováts András református lelkész kezdeményezésére, aki haláláig, 1938-ig vezette a zenekart. 1979-ben Kelemen Antal, aki jelenleg is a zenekar karnagya, gyerekeket toborzott és elindította a fúvósoktatást a faluban, hogy ezután újra megalakulhasson a fúvószenekar, amely ma már az egykori alapító, Kováts András nevét viseli.

PROGRAM
Szombat, 2011. Július 16.

11,00 – a vendégzenekarok fellépése: Kézdivásárhelyen és Kovásznán
16,00 – 18,30 – az anyaországi zenekarok felvonulása Sepsiszentgyörgy központjában, hangverseny a Szabadságszobornál
19,00 – koszorúzás a rétyi temetőben az elhunyt fúvósok kopjafájánál
21,00 – táncmulatság a rétyi sport és kulturális központban

Vasárnap, 2011. Július 17.
A zenekarok fogadása a rétyi kultúrotthon előtt:
09,30 – 09,45 – sorakozás a felvonuláshoz
09,45 – 10,00 – felvonulás a község sport és kulturális Kkzpontjához
10,10 – a kötelező két magyar történelmi induló eljátszása
10,10 – 10,20 – Dálnoki Lajos polgármester úr megnyitja a rendezvényt
10,20 – 10,25 – Guttman Mihály, a R. M. D. tiszteletbeli elnöke köszönti a megjelent zenekarokat
10,25 – 10,35 – Kelemen Antal, az R. M. D. fúvóstagozatának vezetője, a rendezvény főszervezője méltatja a találkozó jelentőségét és annak helyét az erdélyi magyar közművelődésben
10,35 – a résztvevő zenekarok ünnepi hangversenye a műsorfüzet szerint

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. február 07., szombat

Több száz éves emberi csontok kerültek felszínre Gelencén

Középkori eredetű emberi maradványokra bukkantak a gelencei szennyvízhálózat-bővítés során. Az érintett területet lezárták, a munkálatot ideiglenesen leállították, de már lehet folytatni.

Több száz éves emberi csontok kerültek felszínre Gelencén
Hirdetés
2026. február 06., péntek

Nyolc kutyát altattak el tavaly a szépmezői menhelyen

A szépmezői kutyamenhelyen jelenleg 99 kifejlett kutyát és 22 kölyköt gondoznak. A befogások száma nem csökken, folyamatosan újabb és újabb példányok érkeznek, így a vezetőségnek néha altatáshoz is kell folyamodnia.

Nyolc kutyát altattak el tavaly a szépmezői menhelyen
2026. február 06., péntek

Nem várnak tovább: már hétvégén temetik a telet Kézdivásárhelyen

Bár a farsang farkáig még jó néhány nap van hátra, nem mindenhol várnak éppen addig az elűzésével. Kézdivásárhelyen például már ezen az szombaton, február 7-én eltemetik a telet.

Nem várnak tovább: már hétvégén temetik a telet Kézdivásárhelyen
2026. február 06., péntek

Kastélyban lép fel Ádám Julcsi és Gáspár Álmos

Különleges művészi eseménynek lehetnek részesei, akik szombaton ellátogatnak az orbaiszéki Zabolára. A Mikes-kastélyban többek között a tavaly Junior Príma díjjal elismert Ádám Júlia, valamint a sepsiszentgyörgyi Gáspár Álmos is fellép.

Kastélyban lép fel Ádám Julcsi és Gáspár Álmos
Hirdetés
2026. február 05., csütörtök

Lehetőség, hogy jót tegyünk: önkénteseket vár a háromszéki tűzoltóság

A Kovászna megyei tűzoltóság felhívása azoknak szól, akik szívesen segédkeznének a mentési akciókban. Mutatjuk az önkéntességi programban való részvétel feltételeit.

Lehetőség, hogy jót tegyünk: önkénteseket vár a háromszéki tűzoltóság
2026. február 05., csütörtök

Ezúttal is a kultúra több területére tekint ki a sepsiszentgyörgyi Liszt Intézet

A sepsiszentgyörgyi Liszt Intézet idén a Helikon 100 centenáriumi ünnepségsorozat koordinálása mellett hangoskönyv-kiadással, közösségi erdőültetéssel és egy különleges, a székely házasodási szokásokat feltáró gyűjtéssel várja a közönséget.

Ezúttal is a kultúra több területére tekint ki a sepsiszentgyörgyi Liszt Intézet
2026. február 05., csütörtök

EMSZ: ne a valódi sérülteket büntessék, hanem szűrjék ki a csalókat

Üdvözlendők, de nem elégségesek az adóügyi korrekciók – vélik a háromszéki EMSZ vezetői, akik szerint a jelenlegi adóterhek nem a mindennapi valóságra, hanem költségvetési kényszerre épülnek, ami csődhullámot indíthat el a vállalkozások körében.

EMSZ: ne a valódi sérülteket büntessék, hanem szűrjék ki a csalókat
Hirdetés
2026. február 05., csütörtök

Orvoshiány miatt korlátozzák a betegellátást Kézdivásárhelyen

Február 5-től csak napközben, 14 óráig fogadnak olyan sürgősségi és szülészeti eseteket, amelyekhez aneszteziológus szakorvos jelenléte szükséges – közölte a páciensekkel csütörtökön a kézdivásárhelyi kórház.

Orvoshiány miatt korlátozzák a betegellátást Kézdivásárhelyen
2026. február 05., csütörtök

Több szempontból is előnyös, ha egy önkormányzat együttműködik a Waze-zel

Az autósok mellett az önkormányzatok, útkezelők tevékenységét is segítheti az egyik legnépszerűbb közösségi navigációs alkalmazás partnerségi programja, amelyhez Háromszék is csatlakozott. Utánajártunk, mit jelent ez az együttműködés a gyakorlatban.

Több szempontból is előnyös, ha egy önkormányzat együttműködik a Waze-zel
2026. február 04., szerda

A holokauszt helyi emlékezete Sepsiszentgyörgyön

Az egykori sepsiszentgyörgyi zsidó közösségről és annak emlékezetéről beszéltek kedden este a Bod Péter Megyei Könyvtár előadótermében. A holokauszt óta alig esik szó róluk, pedig emlékezni számunkra is fontos.

A holokauszt helyi emlékezete Sepsiszentgyörgyön
Hirdetés