
Lackfi János-gyerekvers kötettel a kezükben toporgott a Bolyai Farkas Elméleti Líceum folyosóján az a néhány kisiskolásból álló fogadóbizottság, akiket a neves magyarországi vendég, Lackfi János (fotó) érkezésére „delegáltak” az iskola pedagógusai. A gyerekzsivajtól hangos díszteremben telt ház fogadta a szavakkal könnyedén bánó, gyereknyelvet jól ismerő író-költőt.
2010. november 11., 16:282010. november 11., 16:28
2010. november 11., 16:482010. november 11., 16:48
Ha november, akkor könyvvásár, ha könyvvásár, akkor író-olvasó találkozóra számíthatnak a bolyaisok, akik az elmúlt évben Kányádi Sándorral ismerkedhettek meg, idén pedig Lackfi Jánossal beszélgethettek.
Oláh János, az ötgyerekes családapa
Az író-költő – eredeti nevén Oláh János – szülei Mezey Katalin és Oláh János József Attila-díjas költők. Pályája elején a Lackfi történelmi nevet vette fel, hogy megkülönböztessék édesapjától. „A könyvtárban mégsem lehettem Oláh János junior, ezért vettem fel a Lackfi nevet” – mesélte a bolyais kisdiákoknak a költő, aki nem mellékesen ötgyerekes családapa, ami megmagyarázza, hogy miért ért ennyire a gyerekek nyelvén.
„Kutyagumi, fitt joghurt, lapozom a prospektust”
A tanintézet harmadik osztályos tanulói furulyás-dalos-verses műsorral lepték meg vendégüket, aki bevallotta, hogy azért szeret inkább gyerekverseket írni, mert azonnal visszajelzést kap egy-egy szavalóverseny, ünnepség révén. „A szavak néha egymás között fociznak, a fehér szó például érezhetően petyhüdtebb a feketénél, amelyet ha kimondunk, kis fekete ugráló bolhákkal társítunk” – fejtette ki érveit Lackfi János, majd Soroló című versikéjével példázta is ezt: „Kukorica, Melltartó, Csokifagyi, Kandalló” – írja a költeményében, amelyet a postaládájából kizúduló bevásárlóközpontok szórólapjai, reklámanyagai ihlettek: „Kutyagumi, fitt joghurt, lapozom a prospektust” – zárta le a szavakkal játszadozó alkotását.
A kisdiákok bizonyára magukra ismertek a Lányok dala és a Fiúk dala című versekben is, hiszen kitörő nevetéssel fogadták azokat. Szerelmes vers című alkotását is felolvasta, amelyet négy kislánya közül az egyik ihletett – nem árulhatta el a nevét, mert megígérte neki. Bögre család című gyerekvers kötetében saját héttagú családjának kalandos mindennapjairól ír, ebből olvasta fel a Bargit és az orrbefogás, illetve Simon és a bennszülöttek című költeményeit.
Mennyi kilencszer kilenc?
Színes rajzokkal, fotókkal illusztrált könyveit is elhozta a Bolyaiba, amelyek a képek és szövegek között pattogó figyelem összjátékára épülnek. A jó hangulatban telt találkozó végén az I–VIII. osztályosok nem csak kedvenc írójáról és humorforrásáról faggatták a költőt, hanem azt is megkérdezték tőle, hogy milyen autója van, mennyi kilencszer kilenc, illetve mit szokott csinálni, miután megjelenik a könyve.
Összegyűlt az ötezer aláírás Maros megyében is, amellyel csatlakoznak a 141-es számú tanügyi törvény megváltoztatását célzó polgári kezdeményezéshez. Az aláírások összegyűjtése csupán az első lépés volt – az igazi bürokratikus munka most következik.
Női szerepek a reformkorban címmel művelődéstörténeti kalandozásra hívja az érdeklődőket a marosvásárhelyi Teleki Téka.
Újabb részletek láttak napvilágot hétfő késő délután a Dicsőszentmártonból eltűnt és a várostól négy kilométerre, egy elszigetelt területen megtalált kislányok ügyében.
Az állami rendőrség hivatalos egyenruháját viselte jogtalanul az a férfi, akit pénteken füleltek le a helyi rendőrök Marosvásárhelyen.
Egy erdész talált rá hétfő délután arra a két kislányra, akik vasárnap tűntek el dicsőszentmártoni otthonukból.
A közösségi médiában elterjedt információk szerint egy ember autóval vitte el a két, 4 és 5 éves kiskorút Dicsőszentmártonból, a hatóságok szerint azonban egyelőre nincs bizonyíték arra, hogy emberrablás történt volna.
Nagy erőkkel zajlik annak a két kislánynak a keresése, akik vasárnap tűntek el dicsőszentmártoni otthonuk közeléből. A 4 és 5 éves gyermekek otthonaik közös udvaráról tűntek el, a hatóságok pedig azóta is megszakítás nélkül dolgoznak felkutatásukon.
Egy 4, illetve egy 5 éves kislány tűnt el vasárnap, akik önként távoztak dicsőszentmártoni otthonukból – közli a Maros Megyei Rendőr-főkapitányság, amely a többi hatósággal közösen indított nagyszabású keresőakciót.
Ismét életre kelhetnek a Marosvásárhelyi Művész Mozi évek óta üres terei: a Művészeti Egyetem átvenné és fesztiválhelyszínként, közösségi térként, hallgatói filmstúdióként működtetné. Az átadásról a helyi tanács dönt.
Három aknagránátot találtak a földben szombaton Nyárádszeredában, a robbanóeszközöket mostanra elszállítottak a helyszínről – közölte a Maros megyei tűzoltóság.
szóljon hozzá!