Hirdetés
Hirdetés

Kultúrkocsma a művelődési házban: erősödő kulturális jelleg a Livingben

Fodor Alain Leonard ismét nyüzsgő kulturális helyszínként működtetné színházbüféként is regnáló létesítményét •  Fotó: Gergely Imre

Fodor Alain Leonard ismét nyüzsgő kulturális helyszínként működtetné színházbüféként is regnáló létesítményét

Fotó: Gergely Imre

A gyergyószentmiklósi művelődési házban működő YourLivingRoom elmúlt 12 éve alatt fogalommá vált a városban megforduló művészetkedvelők körében, és persze egy törzsközönsége is kialakult az évek alatt. A járványhelyzet ugyan itt is keresztbe tett a kulturális rendezvényeknek, de új ötletekben nincs hiány.

Gergely Imre

2021. február 03., 18:532021. február 03., 18:53

2021. február 04., 12:342021. február 04., 12:34

„Szórakozóhelyből nem volt hiány 2008-ban sem, de hiányzott egy olyan hely, ahol filmklub, bábelőadás, dzsesszkoncert és hasonló események is helyet kaphattak volna, vagyis oldottabb körülmények között lehetett volna kulturális élményekhez jutni. Ennek a gondolatnak az alapján volt létrehozva a klubhelyiség. A helyiség akkor kihasználatlanul állt, és miután a Művelődési Ház a klubnyitásba belelegyezett, alkalmanként havonta egy-egy klubesttel elindult a történet” – idézi fel Fodor Alain Leonard, a Living néven közkedveltté vált szórakozóhely vezetője.

A havi alkalmakhoz szervezett buliknak is igyekeztek valamilyen közérdekű jelleget kapcsolni, például a helyi kutyamenhelynek gyűjtöttek támogatást, vagy egy fogyatékosokat támogató szervezetet segítették a bevétellel, hogy az egy fürdőszobát újíthasson fel. Nagyon hamar egyértelművé vált azonban, hogy az igény jóval nagyobb lenne nem csak alkalmi rendezvényekre, de rendszeresen nyitva tartó kultúrkocsmának is lenne közönsége. Ez találkozott az az épületbe költöző Figura Stúdió Színház elképzelésével is, és így lett a Livingből egyben színházbüfé is.

Hirdetés

Helyszíne lett a saját rendezvények mellett a Figura által szervezett eseményeknek, felolvasószínházi produkcióknak, közönségtalálkozóknak és hasonlóknak is. Az járvány nyilván ezeknek sem kedvezett, de amint lehet, ismét kulturális rendezvényekkel telik meg a helyiség.

Fodor Alain Leonard sokakkal együtt bízik abban, hogy márciusra enyhülnek majd a járványügyi korlátozások, és ekkor egy felolvasószínházi sorozat indul útjára.

Az elképzelés szerint színészek és színjátszás iránt érdeklődő fiatalok olvasnak majd fel erdélyi alkotók színpadra még nem került műveit. A terv szerint az első a Figura Stúdió Színház művésze, Moșu Norbert László új darabja lesz, ő egyébként az ötletgazdája is ennek az új színházi kísérletnek. Nem titkolt szándék, hogy ha a felolvasás sikert hoz, később színpadon is előadják a darabokat.

A képzőművészet is itthon van a YourLivingRoom-ban, januárban – igaz az érvényben lévő szabályok miatt korlátozott közönséggel – már megszervezték a Szabad művészet 3 címet kapott eseményt. A 3-as szám arra utalt, hogy ennek már volt két korábbi alkalma, és ennek lényege, hogy bevonják a közönséget a közös alkotásba. Kolumbán Barna Csongor grafikus, festő adott lehetőséget bárkinek, hogy létrehozzon valamilyen művet a fehér papíron, amit majd tovább gazdagítva közös alkotássá fejleszt. Az alkotásokat nyilván a Livingben állítják ki, ahogy a korábbi két esemény után is történt.

Események a Livingben: a korlátozások lejárására várnak az újrainduláshoz •  Fotó: Kolozsi Borsos Gábor Galéria

Események a Livingben: a korlátozások lejárására várnak az újrainduláshoz

Fotó: Kolozsi Borsos Gábor

Gyergyószentmiklós egyre inkább hírnevet szerez zenészei révén, és persze ehhez is köze van a helynek, amellett, hogy teret adott a fellépésekre a még útjuk elején járó Bagossy Brothers Company, a No Sugar, vagy a 4S Street számára (hogy csak az ismertebbeket említsük), a zenészek azóta is visszatérő fellépők, a nyáron random jam-re, vagyis közös zenélésre hívták a közönséget. Valaki belekezdett egy-egy dallamba, és ebbe sokan bekapcsolódtak, fiatal vagy érettebb tehetségek is – emlékeztet Fodor, megjegyezve, hogy hasonlókra mindenképpen sor kerül még terveik szerint.

A kulturális helyszín jelleg megerősítését domborítja ki az a három évre szóló tevékenységi terv is, amit nemrégiben állított össze partnerszervezetekkel közösen:

színházi estek, filmklub, slam poetry versenyek szervezése is az elképzelések között van az Ifitéka ifjúsági irodával, a Figurával és másokkal közösen, de a városban működő irodalmi köröket is hívják. Csak már legyen vége a korlátozásoknak... – teszi hozzá Fodor Alain Leonard.

Hirdetés
szóljon hozzá! Hozzászólások
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. április 17., péntek

Hétköznapi eszem-iszom

Képzőművészeti gasztrosorozatunkban ezúttal olyan alkotásokat választottunk, melyek sokak számára ismerősek lehetnek – különösen azoknak, akik érték a ’70-es, ’80-as éveket.

Hétköznapi eszem-iszom
Hétköznapi eszem-iszom
2026. április 17., péntek

Hétköznapi eszem-iszom

Hirdetés
2026. április 16., csütörtök

Az emlékezet rétegei – magyar alkotók a holokausztról

Április 16-a 2001 óta a holokauszt magyarországi áldozatainak emléknapja. 1944-ben ezen a napon indult a gettósítás Északkelet-Magyarországon és Kárpátalján – a tragédia lenyomatai ma is ott élnek a lelkekben és a művészetben.

Az emlékezet rétegei – magyar alkotók a holokausztról
2026. április 16., csütörtök

Táncra kér Csíkszereda – amikor a ritmus közösséget teremt

Április 23–29. között a Táncvilágnap Csíkszereda rendezvénysorozat pezsdíti fel a várost: előadások, workshopok, közösségi tánc és meglepetések várják az érdeklődőket, lelkes szervezők összefogásával.

Táncra kér Csíkszereda – amikor a ritmus közösséget teremt
2026. április 16., csütörtök

„Komlójövések” és kucsmagombák begyűjtésének ideje

A tavaszi csapadék áldása még mindig tart, kucsmagombák után kutatunk továbbra is – a hegyes kucsmagombák ritkább találatnak számítanak. Gombás ételekhez jól társítható ehető vadnövény a vadkomló, zsenge hajtásai begyűjtésének most van az ideje.

„Komlójövések” és kucsmagombák begyűjtésének ideje
Hirdetés
2026. április 15., szerda

Gyermekalkotások, színdarab és ősbemutató – A hit arcai

Gyermekek személyes hitélményei, díjnyertes színdarab és egy megrendítő dokumentumfilm találkozik A hit arcai című rendezvényen, amely pénteken egész napos kulturális és lelki programot kínál Csíkszentsimonban.

Gyermekalkotások, színdarab és ősbemutató – A hit arcai
2026. április 15., szerda

Hagymás tört burgonya – videó

Egyszerű, laktató, és szinte bármilyen sült hús vagy pörkölt mellé tökéletesen illik a hagymás tört burgonya.

Hagymás tört burgonya – videó
Hagymás tört burgonya – videó
2026. április 15., szerda

Hagymás tört burgonya – videó

2026. április 14., kedd

Ferencz Imre: Száz

Elhatároztam,
hogy százéves koromban
kiadatok egy verseskönyvet,
száz válogatott versemmel...

Ferencz Imre: Száz
Ferencz Imre: Száz
2026. április 14., kedd

Ferencz Imre: Száz

Hirdetés
2026. április 14., kedd

A tavasz hírnöke a tányéron: ezért több mint egyszerű zöldség a hónapos retek

A hónapos retek a tavasz egyik első, roppanós jelképe: nemcsak friss ízt visz az étrendbe, hanem élénkíti az emésztést, és a legegyszerűbb fogásoktól a kreatív konyhai megoldásokig sokféleképpen felhasználható.

A tavasz hírnöke a tányéron: ezért több mint egyszerű zöldség a hónapos retek
2026. április 13., hétfő

Múzeumi sztorik: Nyúzókés Cibrefalváról

Egy késő középkori nyúzókést választottak az áprilisi hónap tárgyának a Csíki Székely Múzeumban. A kés 2025-ben, az újrakezdett Csíkszentmihályi – Cibrefalvi régészeti kutatások során került felszínre.

Múzeumi sztorik: Nyúzókés Cibrefalváról
Múzeumi sztorik: Nyúzókés Cibrefalváról
2026. április 13., hétfő

Múzeumi sztorik: Nyúzókés Cibrefalváról

2026. április 13., hétfő

Füge újragondolva: a természet édes ajándéka

Az egyik legrégebbi kultúrnövény nemcsak különleges ízével, hanem sokoldalú felhasználhatóságával is kiemelkedik. A füge egyszerű, mégis izgalmas módokon tehető a mindennapi étkezések részévé. Most ezt járjuk körül.

Füge újragondolva: a természet édes ajándéka
Hirdetés