Hirdetés
Hirdetés

Ha ilyen lesz a jövő, akkor köszönjük szépen, nem kérünk belőle

•  Fotó: BBC One

Fotó: BBC One

Tévésorozat az elképzelt, egyáltalán nem biztató, sötét jövőképről? Ismerős valahonnan? Nem, ez nem a Black Mirror, hanem valami sokkal jobb. A Years and Years mondhatni a semmiből érkezett, hogy összefüggéseiben mutassa meg nekünk a következő, igencsak kedvezőtlennek tűnő évtizedet. Kritika.

Tamás Attila

2019. június 25., 15:262019. június 25., 15:26

2019. június 25., 17:222019. június 25., 17:22

„Én már egyszerűen nem értem ezt a világot többé!” – mondja a tévé képernyőjén premier plánban mutatott politikusnő, akiről a nézők azt sem tudják, hogy kicsoda. Amikor azonban a vitaműsorban nekiszegezett kérdésre, miszerint

mi a véleménye a palesztin-izraeli helyzetről, nemes egyszerűséggel csak annyit mond, hogy „leszarom”, mindenki felkapja a fejét.

Ezzel a kijelentésével pedig a sorozat szereplőin túl nekünk, a képernyőn inneni nézőknek is felkeltette az érdeklődését.

•  Fotó: BBC One Galéria

Fotó: BBC One

A BBC One-nak a HBO Go-n is bemutatott sorozata egy populista politikus kendőzetlen véleményével rántja be a nézőt, hogy aztán a részletesen továbbgondolt, igencsak sötét jövőben hordozhassa meg, hat epizódon keresztül.

A Years and Years az a sorozat, ami a Black Mirror (Fekete Tükör) lehetett volna.

Továbbgondolja a közeljövőt, de olyan aktuálpolitikai áthallásokkal, hogy helyenként libabőrözik a hátunk, ha belegondolunk, hogy akár így is kinézhet a következő évtizedünk.

korábban írtuk

Ez a tükör már nem is annyira fekete
Ez a tükör már nem is annyira fekete

Emlékszünk, hogy milyen érzés borzongani a lehetséges sötét jövő és az elborult fiktív technológia negatív hatásainak láttán a Black Mirror (Fekete Tükör) korábbi évadaiban? Na, az új évad nézése közben elfelejthetjük ezt az érzést.

Visszatérve az Emma Thompson által kitűnően alakított Vivienne Rock nevű, igencsak megbotránkoztató politikusnőre, a kezdeti sokkolást követően sokunk nevében fogalmazza meg, hogy mit akar ettől a világtól:

szeretné, ha a kukáit hetente ürítenék, ha az iskola 200 méterre lenne a házától, valamint, hogy az emberek ne parkoljanak a járdákra.

Ugye, hogy azt mondja, amit mi is szeretnénk? Hogy rendesen és könnyen működjenek a dolgok. És máris szimpatikus ez a nő, aki tulajdonképpen

azt mondja ki, amit hallani akarunk.

•  Fotó: BBC One Galéria

Fotó: BBC One

De Viv Rock igazából ennél többet akar. Amit pedig ő szeretne elérni, az egy olyan, elnyomó rendszer, amivel a legrosszabb rémálmainkban sem szeretnénk szembesülni. Viv Rock jelöltként egyfajta Donald Trump és Nigel Farage-párhuzam: épp annyira elképzelhetetlen, hogy ő legyen az egyik legnagyobb hatalom birtokosa, mint ahogy Trumpról sem gondolták sokan, hogy valóban ő lesz az Amerikai Egyesült Államok elnöke. Viv Rock pedig olyan üzenetekbe csomagolja az elképzeléseit, ami jól hangzik a tömegek számára. Egyszóval populista.

Hirdetés

A középkorú, rendkívül dörzsölt, „ami a szívén, az a száján” politikusnő azonban csak a körítés, egyfajta mellékszereplő, ugyanis

egy, a szó legkonkrétabb értelmében modern, Egyesült Királyságbeli család szereplőinek szemszögén keresztül kóstolhatunk bele az elképzelt sötét jövőbe.

•  Fotó: BBC One Galéria

Fotó: BBC One

Négy felnőtt testvér és családjaik – egy kétgyerekes családapa, egy meleg hivatalnok, egy mozgássérült egyedülálló anya, valamint egy távoli szigeten élő aktivista – és az őket összekötő nagymama története visz végig minket a 2020-as évek viszontagságain.

És, hogy mi történik az elképzelt jövőben, a világpolitika szintjén, arra az epizódok elején pörgős zenei aláfestésre vágott híradó-montázsok révén kapunk betekintést. Donald Trumpot újraválasztják, Kína egy mesterséges szigetet hoz létre, az Egyesült Királyságban új király uralkodik, az ukrán hadsereg átveszi a hatalmat a kormánya fölött, emiatt behívják az orosz hadsereget, Németország Angela Merkelt gyászolja, ukrán menekültek özönlenek az angol szigetországba. Közben pedig Viv Rock elveszít egy választást, ami még több motivációt ad neki a folytatásra: bejelenti, hogy viszontlátjuk még őt. És ez még csak az első epizód…

Videó: HBO

A Years and Years olyan társadalmi helyzeteket taglal és gondol tovább, mint a bevándorlás, transzhumanizmus, nukleáris hadviselés, a bankok összeomlása és nem utolsósorban a klímaváltozás.

A ma is létező telekommunikációs eszközök modern verziói még jobban összekötik a családokat, megjelenik a virtuális asszisztens Alexa brit verziója, amit Signornak hívnak, hordható Instagram-filterek léteznek, a telefont már az emberi testbe is be lehet építeni, ujjlenyomat-szkennerek helyett pedig leheletérzékelőkkel azonosítja magát mindenki a Years and Years világában.

•  Fotó: BBC One Galéria

Fotó: BBC One

Ebben a jövőben élni azonban egyenlő a létbizonytalansággal, hiszen tanúi lehetünk, hogy

az emberek még sosem voltak ennyire kiszolgáltatottak, mint most.

A politika és az ebben hozott döntések teljesen behálózzák az életet, és rengeteg olyan kihívással szembesülnek a Lyons család tagjai, amire semmilyen formában nem készülhettek fel korábban.

Láthatunk menekültválságot testközelből, egyik pillanatról a másikra létrehozott gettónegyedet, a jövőt meghatározó szavazást, abszolút hatásos politikai kortesbeszédeket, valamint kétségbeesett próbálkozásokat egy adott rendszer megdöntésére.

•  Fotó: BBC One Galéria

Fotó: BBC One

A Years and Years hat epizódja nem egy könnyű néznivaló, mivel a jelenből vett áthallások és utalások révén rájátszik a legnagyobb aggodalmakra és félelmekre a jövőt illetően.

A sorozat megnézése után jogosan merülhet fel bennünk is az első epizód kezdőmondata: nem értjük ezt a világot többé. És reméljük, hogy nem ilyen sötét jövő vár majd ránk, még akkor sem, ha minden jel arra mutat, hogy a következő évtizedekben a világpolitikában, ugyanakkor a szó szerint égető klímaváltozás terén semmi biztatóra nem számíthatunk.

•  Fotó: BBC One Galéria

Fotó: BBC One

Hirdetés
szóljon hozzá! Hozzászólások
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

A rovat további cikkei

2025. szeptember 29., hétfő

Amikor a harangok az új évet hirdették – Márika néni 90 éve

Márika néni, Fábián Mária 1934 szilveszterén született Kézdikőváron, amikor a harangok az ó- és újévet összekötötték. Azóta kilenc évtized telt el. De mindvégig őrizte a hitet, a szeretetet, és a múlt emlékeit ma is szívesen meséli tovább.

Amikor a harangok az új évet hirdették – Márika néni 90 éve
Hirdetés
2025. szeptember 29., hétfő

Vargabéles

A vargabéles tökéletes választás, ha egy hagyományos, laktató és felejthetetlen desszertre vágysz!

Vargabéles
Vargabéles
2025. szeptember 29., hétfő

Vargabéles

2025. szeptember 28., vasárnap

Befőzés

Ha ősz, akkor befőzés. Szinte látom, ahogy ebben az időszakban hány nő logisztikázza a nemlétező szabadidejét a munka, háztartás, gyerekek mellett, hogy beleférjen egy kis zakuszkafőzés, vinetesütés, szilvalekvár, savanyú káposzta eltevése.

Befőzés
Befőzés
2025. szeptember 28., vasárnap

Befőzés

2025. szeptember 27., szombat

Uborkás limonádé – videó

Íme az egészséges csodaital receptje.

Uborkás limonádé – videó
Uborkás limonádé – videó
2025. szeptember 27., szombat

Uborkás limonádé – videó

Hirdetés
2025. szeptember 26., péntek

Az érzelem kontúrjának hiánya – Siklódy Fruzsina grafikái a hiányról, a térről és az érzékenységről

Siklódy Fruzsina gyerekkora óta a művészetek világában él, de csak később választotta hivatásának a grafikát. Fekete-fehér munkáiban az érzelmek intenzitása, a hiány lenyomata és a szakrális tér inspirálja. Új kiállítása ezt érzékenyen mutatja meg.

Az érzelem kontúrjának hiánya – Siklódy Fruzsina grafikái a hiányról, a térről és az érzékenységről
2025. szeptember 26., péntek

Gesztenyés-krémsajtos sütemény

Egyszerűen elkészíthető, mégis ünnepi megjelenésű desszert, ami garantáltan a család kedvence lesz a hidegebb napokon.

Gesztenyés-krémsajtos sütemény
Gesztenyés-krémsajtos sütemény
2025. szeptember 26., péntek

Gesztenyés-krémsajtos sütemény

2025. szeptember 25., csütörtök

Az ősz egyik főszereplője: a galagonya

A galagonya tavaszi és őszi felhasználását mutatjuk be, változatos módokon tudjuk vele támogatni az egészségünket. Terméséből ketchup-szerű szósz is készülhet, mutatjuk a receptet is.

Az ősz egyik főszereplője: a galagonya
Az ősz egyik főszereplője: a galagonya
2025. szeptember 25., csütörtök

Az ősz egyik főszereplője: a galagonya

Hirdetés
2025. szeptember 24., szerda

Vajbabos sertésragu – videó

A húsos raguk azért nagyon jók, mert bármilyen zöldséggel vagy akár gombával is gazdagíthatjuk a szaftos ételt.

Vajbabos sertésragu – videó
Vajbabos sertésragu – videó
2025. szeptember 24., szerda

Vajbabos sertésragu – videó

2025. szeptember 23., kedd

A lélekért, közérthetően – közeleg a Pszichószereda

A Pszichószereda idén is a lélek finom hangjaira hangol: előadások, workshopok és művészeti programok várják a közönséget, hogy közérthetően, mégis tudományos alapokon közelítsenek a mentális egészséghez – tabuk nélkül, nyitottan, emberközelből.

A lélekért, közérthetően – közeleg a Pszichószereda
2025. szeptember 23., kedd

Sültkrumpli-leves krumplihéjcsipsszel – videó

A sültkrumpli-leves krumplihéjcsipsszel nemcsak elképesztően finom, de egy olyan kreatív fogás, ami megmutatja, hogyan hasznosíthatjuk a konyhai maradékokat is.

Sültkrumpli-leves krumplihéjcsipsszel – videó
Hirdetés