Hirdetés
Hirdetés

A halottember. Apró rezdülésekből felépített előadás

A hangsúly a finom színészi játékon van •  Fotó: Veress Albert/Blink Photography

A hangsúly a finom színészi játékon van

Fotó: Veress Albert/Blink Photography

A háborúból férjét visszaváró, gyermekét egyedül nevelő nő, majd a megérkező, elviselhetetlen hullaszagot árasztó koporsó. De mi lesz a temetés után? Háy János A halottember című darabját tavaly októberben mutatták be a Csíki Játékszínben Kányádi Szilárd rendezésében, és azóta folyamatosan műsoron van – legközelebb november 20-án lehet megtekinteni. A Nő szerepében Dálnoky Csillát láthatjuk, aki néhány kulisszatitkot is megosztott velünk.

Péter Beáta

2019. november 19., 15:552019. november 19., 15:55

2019. november 19., 16:482019. november 19., 16:48

Háy János A halottember című novellája 2006-ban jelent meg a Házasságon innen és túl című kötetben, az ugyancsak általa írt színpadi adaptáció ősbemutatója a budapesti Szkéné Színházban volt 2016-ban. A következő évben a darab elnyerte a Színházi Dramaturgok Céhe által átadott Az Évad Legjobb Magyar Drámájának járó elismerést.

A történet egy édesanyáról szól, aki gyermekét egyedül neveli, mert férje a fronton harcol már hosszú ideje. Majd jön két levél: az egyikben maga az édesapa ír családjának, míg a másik a halálhírét hozza. Temetés, gyász és özvegyi élet vár a főszereplőre, aki nem akar mást, csak helyt állni – olvasható a Csíki Játékszín előadás-ajánlójában. A szerző tehát háborús történetbe burkolta az örök érvényű kérdéseket. „Amikor írtam, minden olyan vesztésre gondoltam, amikor egy nő elveszíti azt, akivel közös életet tervezett, mert elhagyja, mert félévente jár haza, mert meghal, s neki viszonyulnia kell ehhez a hiányhoz, és gondoltam minden olyan férfira, aki egy ilyen elhagyásból újra vissza akar lépni a múlt valóságába, mintha közben nem telt volna az idő. Gondoltam minden olyan férfira és nőre, aki azt hiszi, gond nélkül tud belelépni a másik ember múltjába, s szinte észrevétlen lesz leölve, ahogyan karácsony böjtje előtt a disznók” – vallotta korábban a darabról Háy.

Hirdetés

Nagyon sok olyan téma van ebben a darabban, ami jelen van a mi életünkben – véli Dálnoky Csilla •  Fotó: Veress Albert/Blink Photography Galéria

Nagyon sok olyan téma van ebben a darabban, ami jelen van a mi életünkben – véli Dálnoky Csilla

Fotó: Veress Albert/Blink Photography

S noha a darab többszereplős, a Csíki Játékszínben monodráma született belőle. A szöveg adta magát, mert a Nő az, aki a tetemes részét elmondja és az ő szemüvegén keresztül ismerjük meg a történéseket – mutat rá Dálnoky Csilla.

„Eredetileg nem egyedül akartam csinálni, mert sokkal jobb partnerrel dolgozni, és sokkal nagyobb a felelősség, ha egyedül vagy. Szeretek darabokat olvasni, mindig elképzelem, hogy kivel és hogyan lehetne megcsinálni. Aztán persze legtöbbször nem csináljuk meg, de nekem ez egy jó játék.”

Mint mondta, nem ő kereste ezt a szöveget, hanem a szöveg találta meg őt – Boros Kinga által, aki később aztán a dramaturgiai munkában is részt vett –, és amikor elolvasta, rögtön érezte, hogy ezt színre kell vigye. „Olyan, mintha nekem írták volna, nagyon tudtam, hogy ez a szöveg az enyém. De még kellett két év, hogy érlelődjön bennem, hogy mit és hogyan is akarok pontosan. Sok a személyes találkozás a szöveg részleteivel a saját életemből, és azokat előbb fel kellett dolgozzam, hogy rá tudjak nézni ezekre a történetekre, mert ez mindenképp kell ahhoz, hogy színházat csináljak, és ne saját magamat sajnáljam.”

Temetés, gyász és özvegyi élet vár a főszereplőre, aki nem akar mást, csak helyt állni •  Fotó: Veress Albert/Blink Photography Galéria

Temetés, gyász és özvegyi élet vár a főszereplőre, aki nem akar mást, csak helyt állni

Fotó: Veress Albert/Blink Photography

Úgy véli, a darab sok olyan témát érint, amivel ő maga is találkozott, és ami benne van nagyon sokak életébe. És mindez egy olyan környezetbe van beleültetve, hogy biztonságos távolságból lehet nézni, hogy elsőre azt gondoljuk, nem rólunk szól, hanem valaki másról. Aztán jön a felismerés, hogy bizony rólunk is.

Idézet
„Eddig még nem volt olyan előadás, hogy valaki ne keresett volna meg vagy rögtön utána, vagy néhány napra rá, hogy elmesélje a saját történetét, hogy ő hogy van ezzel. Vagy a gyerekével, vagy a férjével, a környezetével, vagy a háborúval, vagy a halállal.

Nagyon sok olyan téma van ebben a darabban, ami jelen van a mi életünkben” – véli a színésznő.

Májusban, a Csíkszeredai Könyvvásár meghívottjaként maga a szerző is megnézte az előadást, majd ezt követően közönségtalálkozót is tartottak. Csilla úgy emlékszik erre, hogy ez egy nagyon szép pillanat volt, mintegy születésnapi ajándékként kapta meg, mert épp aznap volt a szülinapja. Rég vágyott arra, hogy a szerző is lássa a produkciót, mert a bemutatóra nem tudott eljönni. „Persze, izgultam. De már tudta, mert amikor leveleztünk, írtam neki, hogy megvágtam kicsit a szöveget, és hogy egyedül csinálom, ami nyilván megint húzásokat eredményezett. Visszaírta, hogy ennek nyilván nem örül, de sok sikert. Miután megnézte az előadást, úgy tűnt, mégis elégedett. Aztán még sokáig beszélgettünk arról, hogy kinek mit hozott ez az előadás az életébe, és hogy kinek miből született.”

Finom poénok is fellelhetők a darabban •  Fotó: Veress Albert/Blink Photography Galéria

Finom poénok is fellelhetők a darabban

Fotó: Veress Albert/Blink Photography

Az előadás stúdiókörülmények között zajlik, minimális díszlettel, kellékkel, a hangsúly a finom színészi játékon van. Úgy fogalmazott, nincsenek nagy cselekvések benne, hanem ott van ő és a kis rezdülései, amelyeket a nézők egész közelről láthatnak.

„Ezért nagyon fontos, hogy én hogy érzem benne magam, mit tudok átélni jelenidőileg. Az egy év alatt bennem nagy utat járt be ez a történet. Sok fent-lent pontja van az egésznek, és érdekes látni, ahogy fejlődik bennem az előadás. Amikor találkozom a nézőkkel, és ahogy rá tudok nézni erre az egész történetre, mindig egy kicsit más domborodik ki jobban, mindig egy kicsit máshová kerül a hangsúly. Elég pontosan ki van találva, és én azt a pontosságot követem, ahogy próbák alatt megcsináltuk, mégis egy picit az árnyalatok máshogy csapódnak le. Bennem is érik a történet, a szöveg is, maga az egész, ahogy felépítettük, attól, hogy játszom. És mindig másak a nézők. Vannak fix pontok, ahol így vagy úgy reagálnak, de azért mindig egy kicsit másképp. Az is nagyon érdekes, hogy rögtön a halállal kezdődik, meghalt a férj, következik a temetés, és akkor ugye a nézők tudják, hogy ez egy szomorú dolog, de közben ebben vannak poénok. Finom poénok ugyan, de látom a nézőkön, mert a szemükbe nézek, mert nekik mondom, elég sok mindent látok belőlük, és látom rajtuk, hogy nem mernek kacagni. Persze, van, aki mer, és az jó is, ha megengedik maguknak. Mindenik közönség másképp reagál, és most is mindenik előadás előtt ugyanúgy izgulok, mint az elsők előtt.”

Háy János: A halottember
monodráma
Nő: Dálnoky Csilla
Díszlet- jelmeztervező: Dálnoky Csilla, Kányádi Szilárd
Dramaturg: Dálnoky Csilla
Dramaturgiai konzulens: Boros Kinga
Rendező: Kányádi Szilárd

Hirdetés
szóljon hozzá! Hozzászólások
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Ezek is érdekelhetik

Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. június 01., hétfő

A hársfából születő Napbaöltözött Asszony regénybe szőtt története

Ott, ahová már nem nyúl vissza az emlékezet, és ott, ahol nincsenek források és adatok, a hiányt kitölti a képzelet. Így volt ez régen, és így történt ez A hársfa című regény alkotófolyamata során is. A szerzővel, Antal Imrével beszélgettünk.

A hársfából születő Napbaöltözött Asszony regénybe szőtt története
Hirdetés
2026. május 31., vasárnap

Megfejteni a talányt: Lány zöld almával

Rusz Lívia (1930–2020) az erdélyi képregény talán első igazán ismert alakja, a mai napig közkedvelt Csipike figurájának (képi) megteremtője, akiről kevésbé köztudott, hogy a festészetben is jelentőset alkotott.

Megfejteni a talányt: Lány zöld almával
Megfejteni a talányt: Lány zöld almával
2026. május 31., vasárnap

Megfejteni a talányt: Lány zöld almával

2026. május 30., szombat

Tupír, hajlakk, laza hullámok – így alakult át a menyasszonyi frizuradivat az elmúlt évtizedekben

A hatalmas kontyoktól és lakkozott hullámoktól hosszú út vezetett a mai könnyed, természetes menyasszonyi frizurákig. Császár Edith mesterfodrász szerint a modern menyasszony már önmagát szeretné látni a tükörben az esküvő napján is.

Tupír, hajlakk, laza hullámok – így alakult át a menyasszonyi frizuradivat az elmúlt évtizedekben
2026. május 29., péntek

Szedres-ordás pite

Az évnek ebben az időszakában igazán csábító a friss orda a piacon. Ha szeretjük az ordát és a pite jellegű süteményeket, ezt mindenképp próbáljuk ki. A fagyasztott gyümölcsnek pedig fogynia kell, mert lassan jön a friss.

Szedres-ordás pite
Szedres-ordás pite
2026. május 29., péntek

Szedres-ordás pite

Hirdetés
2026. május 28., csütörtök

Lehajolni a mezei szegfűgombához, nyújtózkodni a fenyőrügyért

Az átmeneti koranyári időszakban illatos mezei szegfűgombát gyűjthetünk, ha kiadós eső után gombásznánk a közeli legelőkön. A lucfenyő és más fenyőfélék is elkezdték már a friss hajtásaikat nevelni, desszerteket és szirupot is készíthetünk belőlük.

Lehajolni a mezei szegfűgombához, nyújtózkodni a fenyőrügyért
2026. május 27., szerda

Öt pénztárcabarát kirándulóhely Erdélyben, ahol a természet viszi a főszerepet

Ha idén szűkösebb a nyaralási keret, a közelben is találunk látványos úti célokat. Levendulamezők, jégbarlangok, vadregényes tavak és különleges természeti csodák várnak – csak fel kell kerekedjünk.

Öt pénztárcabarát kirándulóhely Erdélyben, ahol a természet viszi a főszerepet
2026. május 26., kedd

Forog a kerék, új korszak indul: így született újjá a No Sugar

Frontemberváltás, friss dal és új lendület: a No Sugar Forog a kerék című száma egy korszaknyitás történetét meséli el. Szőcs Renátával beszélgettünk a változásról, az alkotásról és a zenekar jövőjéről.

Forog a kerék, új korszak indul: így született újjá a No Sugar
Hirdetés
2026. május 26., kedd

A sokak által kedvelt, különleges ízvilágú spárga

A zöld és a fehér spárga nemcsak színében különbözik: termesztésük, ízviláguk és konyhai felhasználásuk is eltérő. Ez a szezonális zöldség egészséges, változatosan elkészíthető, és gazdag kultúrtörténeti múlttal rendelkezik.

A sokak által kedvelt, különleges ízvilágú spárga
2026. május 25., hétfő

Egy szoba, hatvan cica és rengeteg második esély

Sérült, beteg és kidobott cicák százain segített már a csíkszeredai Garfield Cicamentő Egyesület. Salló Izabella, az egyesület elnöke szerint azonban a valódi megoldás nemcsak a mentés, hanem az emberek szemléletének megváltoztatása.

Egy szoba, hatvan cica és rengeteg második esély
2026. május 24., vasárnap

Savanykás datolya: a trendi nasi, amely pillanatok alatt elfogy

A savanykás datolya az egyik legtrendibb egészséges nasi, de nem kell vagyonokat költeni rá: otthon is könnyen elkészíthető. Édes, citrusos, enyhén ragacsos falat, ami egy könyv mellé egyszerűen „veszélyesen” jó.

Savanykás datolya: a trendi nasi, amely pillanatok alatt elfogy
Hirdetés