Sok mindent rendbe kell tenni a tó partján, hangzott el a vitafórumon
Fotó: Jánosi Buslig Sanda
Ünnep zajlott vasárnap a Gyilkos-tónál, zene, és énekszó töltötte be a teret, táncos lábak dobogtak a színpadon. A sokak által követett népművészeti sokadalom és vidámság mellett azonban számos égető probléma is felvetődött. Lehet, hogy már ötven év múlva teljesen eltűnik a 180 éve keletkezett tó.
2017. július 24., 15:412017. július 24., 15:41
Hogy egykor miként festett, milyen szép és keserű éveket élt már meg a tó, azt Nyisztor Miklós fénykép- és képeslapgyűjteménye révén láthatták az érdeklődők. De azt is leszögezhették: ma távolról sem ideális a természeti csoda és üdülőhely sorsa.
Jelenleg kaotikus a helyzet, ez szemmel látható azon, ahogyan összevissza parkolnak az autók a zsúfoltabb hétvégéken, és azon is, amilyen képet nyújtanak a lacikonyhák és az emléktárgy-árusok bódéi. De ami a vendég számára nem ismert, az talán még inkább káoszként nevezhető. Amint elhangzott,
A nemzeti parké, a város önkormányzatáé, Békásé, Neamț vagy Hargita megyéé? Alapvető kérdéseket kell tisztázni ahhoz, hogy rendezett, tervezhető jövője legyen, és turizmusfejlesztést lehessen eszközölni – hangzott el azon a tóparti vitafórumon, amit a sokadalom keretében a 180 éves évfordulóra szerveztek.
A jelenlegi problémák innen adódnak.
– mondta el Nagy Zoltán gyergyószentmiklósi polgármester. Ez a helyzet a közeljövőben javulni fog – ígéri –, még ebben az évben elkészül a tó körüli területekre vonatkozó zonális rendezési terv, ami alapján már szervezetten lehet kialakítani bódéhelyeket, zöldövezetet és egyebeket, amelyek a turizmushoz szükségesek. Állami finanszírozással elkészül az üdülőhely szennycsatornázása is. Ez már két jelentős előrelépés lenne, de távolról sem elég.
A tó a patakok által belé szállított hordalék miatt egyre inkább feltöltődik, ha nem történik gyors közbelépés, akkor egyes tanulmányok szerint akár már 50 év múlva csak egy ingovány lesz a víz helyén – hívta fel a figyelmet Hegyi Barna, a Békás-Szoros–Nagyhagymás Nemzeti Park vezetője. Az üledéket megállító gátrendszer építésére lenne szükség, ahhoz pedig négymillió euró kellene, és a területviszonyok tisztázása, hiszen magánterületeken történne ez a beruházás. Egyelőre nem lehet tudni, hogy mikor lesz ebből valami, de már azon is gondolkodnak, hogy iszapot emésztő baktériumot telepítenének a tóba – megoldási kísérletképpen.
A tó területe Gyergyószentmiklóshoz tartozik jelenleg, de nem tapasztalható az, hogy a gyergyóiak igazából magukénak éreznék. A tó akkor lesz a városé, ha Gyergyószentmiklós polgárainak lehetőségük lesz, hogy itt töltsék az idejüket, „belakják” az üdülőhelyet – fogalmazott Dezső László természetfotós. Egy javaslatot is tett. Az önkormányzat indítson rendszeres buszjáratot a tóhoz, amelynek menetrendje ismert a városban és az idegenből érkező vendégek számára is. Ezen egy természetjáró is utazzon, aki a busz utasai számára túrákat vezet, ismertetve a táj szépségeit. Számos meglátás, panasz is felvetődött még, az is, hogy jó, ha többen látogatnak Gyilkostóra, de egyre jellemzőbb, hogy nem csak természetbarátok jönnek ide. Egyre több a szemét a turistaútvonalak mentén is.
Mindig élményszámba megy a népművészet kedvelőinak a sokadalom műsora
Fotó: Jánosi Buslig Sanda
Szólt a zene, forogtak a táncosok
Az időjárás időnként esővel szólt közbe, de a déli Szent Kristóf-kápolna búcsú és az autószentelés után 14. alkalommal is komoly érdeklődés mellett zajlott le a népművészeti sokadalom. A tóparti színpadon egymás után léptek fel és adták elő műsorukat a szervező gyergyószentmiklósi művelődési központ által meghívott táncosok, népdalénekesek. Tapsot érdemeltek a Mocorgók, Katorzsa és Sirülők néptáncegyüttesek.
A délutáni és esti órákban a Katorzsa zenekar, a Háromszék Stúdió Együttes, és a Felszállott a páva műsorban megismert és kedvelt Tokos Zenekar is fellépett. Este a Hóvirág táncegyüttes különleges produkciója, a Gyilkos-tó legendája című táncjáték szerepelt a műsoron.
A dicsőszentmártoni ivóvíztisztító-állomás továbbra is zavartalanul biztosítja a háztartási vízellátást a térségben, mivel a Kis-Küküllő sókoncentrációja a legfrissebb mérések szerint még mindig a megengedett 1500 mg/l-es határérték alatt van.
Elindult a jelentkezés a sepsiszentgyörgyi időseknek és rászorulóknak szóló Gondosóra szociális támogatási programra, kedden. Mutatjuk, hogyan jelentkezhetnek az érdekeltek.
Közel négy és fél év után megszűnt a villanyáramra megállapított ársapka, július 1-jétől piaci áron számláznak a szolgáltatók. A kiszolgáltatott fogyasztók számára havi 50 lejes támogatást biztosít az állam.
Többet kell fizetniük idén a román tengerpartra érkező turistáknak, a legtöbb szállodában mintegy 10–20 százalékkal emelték az árakat tavalyhoz képest.
Maros megyében minimálisan nőtt, Hargita és Kovászna megyében pedig nagyon enyhén csökkent, de összességében alig változott a munkanélküliségi arány a székelyföldi megyékben a legutóbbi, májusi összesítés szerint.
Cseke Attila fejlesztési miniszter kedden egy új piatra-neamț-i bölcsőde felavatásán kijelentette, 2025-re biztosított a költségvetés a bölcsődeépítő kormányprogram folytatására.
Benzinkútról akart élelmiszert lopni, dulakodott az alkalmazottal, majd elmenekült a helyszínről két fiatal Szászrégenben, ám nem jutottak messzire: a rendőrök rövid időn belül őrizetbe vették őket.
Nem adott elsőbbséget a furgon vezetője a motorosnak, ez okozta a hétfői közlekedési balesetet Kökösben – derül ki a Kovászna Megyei Rendőr-főkapitányság tájékoztatásából.
Csak az új, elektronikus személyazonossági igazolványt lehet igényelni Székelyudvarhelyen is keddtől – hívja fel a figyelmet a belügyminisztérium értesítésére hivatkozva a helyi önkormányzat.
Alig egy hónapja óriási sikert aratott a Rádió GaGán portálunk játéka, ezen felbuzdulva pedig egy újabba vágtunk bele!
szóljon hozzá!