
Adásban. Az újságírók szabad véleménynyilvánításhoz való joga a jogállamiság alapfeltétele – hangsúlyozta a miniszterelnök, kiállva a marosvásárhelyi rádiós mellett. Képünk illusztráció
Fotó: Haáz Vince
Elfogadhatatlannak tartja és elutasítja az RMDSZ elnöke a Marosvásárhelyi Rádió munkatársa, Parászka Boróka ellen irányuló agressziót. Kelemen Hunor Facebook-bejegyzésben ismertette alakulata álláspontját az üggyel kapcsolatban.
2022. november 05., 09:592022. november 05., 09:59
„Ezekben a napokban egy erdélyi újságírót fenyegettek meg halálosan. Az álláspontunk világos, nem változott az elmúlt 32 évben: függetlenül attól, hogy kiről van szó, polgárról, politikusról, újságíróról, bármilyen közszereplőről,
– idéz az RMDSZ elnökének posztjából az Agerpres hírügynökség.
A szövetségi elnök hozzátette, ugyanezt a magatartást és kiállást várják el másoktól is.
„A verbális agresszió kérdésében, amelyet gyakran tettlegesség szokott követni, nincs árnyalt kép. Az agressziót nem lehet meg- vagy félremagyarázni. Akkor sem, ha szűk körben hangzik el egy újságíró ellen, akkor sem, ha politikusokat akarnak akasztani a székely zászló kifüggesztése miatt” – nyomatékosította.
A Román Rádiótársaság (SRR) pénteken közleményben ismertette állásfoglalását a közrádió marosvásárhelyi szerkesztőségének munkatársa elleni fenyegetések ügyében. A SRR felidézte a magyarországi Mi Hazánk Mozgalom egyik képviselőjének sepsiszentgyörgyi nyilatkozatát, amelyben Parászka Borókára utalva azt mondta, „ha az ilyeneket a magyarok nem tudják felakasztani, maguk közül nem tudják kiiktatni, akkor nem csoda, hogy oda jutunk, ahol tartunk”.
A magyar politikus a közlemény szerint azt is mondta, hogy „folyamatban van a székelység és a magyarság elcigányosodása”, ugyanakkor más romaellenes és antiszemita kijelentéseket is tett az eseményen.
A rádió vezetősége állásfoglalásában a demokrácia és a jogállamiság alapértékei elleni súlyos támadásként értékelte a kijelentéseket, hozzátéve, hogy a faji tisztaságot sürgető nyilatkozatoknak nincs helyük egy demokratikus és toleráns országban. „A Román Rádiótársaság határozottan elítél minden erőszakra buzdító, szélsőséges és manipulatív magatartást, és elhatárolódik minden ilyen megnyilvánulástól” – fogalmaztak.
Korábban a Maros megyei rendőrség bűnügyi osztálya közölte, hogy
Nicolae Ciucă miniszterelnök „a demokratikus értékek elleni súlyos támadásként” értékelte a román közrádió marosvásárhelyi szerkesztőségének munkatársa, Parászka Boróka elleni fenyegetéseket, ugyanakkor felkérte az illetékes intézményeket, hogy éljenek a törvény által biztosított hatáskörükkel a média képviselőinek védelme érdekében.
A kormány Facebook-oldalán közzétett bejegyzésben
„Az újságírók szabad véleménynyilvánításhoz való joga a jogállamiság alapfeltétele és a demokrácia alapvető értéke. Felszólítom az illetékes állami intézményeket, hogy a törvény által biztosított hatáskörükkel élve védjék meg az újságírókat és vonják felelősségre a gyűlöletbeszéd terjesztéséért felelős személyeket” – fogalmazott Nicolae Ciucă.
Lia Olguța Vasilescu craiovai polgármester szombaton azt nyilatkozta, hogy a PSD alapvetően azokra a szavazatokra támaszkodna a Sorin Grindeanu vezette kormány esetleges parlamenti beiktatásához, amelyeket Adrian Veștea miniszterelnök-jelölt kapott.
Hargita megye címeréről fogadott el határozatot pénteki ülésén a kormány a Romániai Magyar Demokrata Szövetség javaslatára. A jelkép a székelyföldi megye történelmére, önazonosságára és örökségére utal.
Egy üzletben csaptak fel a lángok szombaton délben Erdőszentgyörgy főutcáján; már zajlik az oltás a helyszínen – közli a Maros megyei tűzoltóság.
Több mint 1600 gazdasági szereplőnél végzett ellenőrzéseket június 22. és 26. között az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC).
Újabb figyelmeztetéseket adott ki szombaton az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) a kánikula miatt.
Ismét medveriasztás érkezett a székelyudvarhelyiek telefonjára szombaton hajnalban, ezúttal a szombatfalvi részen látták a nagyvadat.
Kilencven, egyenként 500 kilogrammos szénabála, tíz kisebb lucernabála és egy mezőgazdasági melléképület is lángra kapott szombaton éjfél után nem sokkal Mezőzáhon – közli a Maros megyei tűzoltóság.
A Maros megyei rendőrség hat ingatlanban tartott házkutatást pénteken orvvadászattal és illegális fegyvertartással gyanúsítható személyeknél.
A Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnöke, George Simion péntek este azt követelte, hogy pártja kerüljön kormányra, és bejelentette: ha Nicușor Dan államfő „nem tesz eleget ennek a felszólításnak”, fel kell függeszteni tisztségéből.
Mivel a következő napokban sárga, narancssárga és vörös kódra okot adó nappali hőség várható, június 28-án, vasárnap forgalmi korlátozásokat vezet be a rendőrség az ország 16 megyéjében. A Székelyföld is érintett.
13 hozzászólás