
Ismét üvegekkel csörömpölő szatyorral lehet menni vásárolni? Képünk illusztráció
Fotó: 123RF
Március 31-étől érvénybe lép a 2018. évi 74-es sürgősségi kormányrendelet, amely a korábbi, a hulladékkezelési rendszert szabályozó, valamint a csomagolóanyagokra vonatkozó jogszabályokat egészíti ki és módosítja. Ebben 50 banis betétdíjat szabnak meg a közvetlenül újrahasznosítható csomagolóanyagokra, tehát az üveget is vissza lehet majd váltani. A betétdíjat feltüntetik a vásárlási nyugtán, majd annak alapján a pénzt visszakérheti a vásárló, amikor az üveget visszaviszi.
2019. március 14., 09:122019. március 14., 09:12
2019. március 14., 09:152019. március 14., 09:15
Az új jogszabályban az áll, hogy a kereskedők kötelesek tájékoztatni a vásárlót a betétdíjról, a visszaváltási rendszerről.
A termelőket arra kötelezik, hogy tüntessék fel a címkén az „újrafelhasználható csomagolóanyag” feliratot. Olyan módon kell megszervezniük a visszaváltást, az átvételt, hogy még ebben az évben 90 százalékos arányt tudjanak megvalósítani. A törvény azt is előírja, hogy 2020. január 1-jéig a gyártóknak legkevesebb 5 százaléknyi csomagolóanyagot kell újrahasznosítaniuk, ezt az arányt 2025-ig minden évben 5 százalékkal kell növelniük.
Az új törvény megvan, ám még nem jelent meg a részletekre kitérő alkalmazási módszertan – mutatott rá megkeresésünkre Korodi Attila. Az RMDSZ parlamenti képviselője, volt környezetvédelmi miniszter kifejtette, továbbra is fenntartásaik vannak, mert a jogszabály számos területen módosítja a hulladékgazdálkodás rendszerét, új felelősségeket határoz meg az önkormányzatoknak, a hulladékgazdálkodási vállalatoknak, és a gyártók segítségére létrehozott felelősség-átvállalási szervezeteknek (OTR) is.
– részletezte a politikus.
Korodi Attila rámutatott, rövid távon nem optimista, de abban bízik, hogy 2020-ig a helyzet rendeződik.
Korodi Attila úgy véli, az üzletek megoldják a visszaváltást, hiszen az már kisebb mértékben ugyan, de a sörgyártók esetében működik.
Nehezen kivitelezhető a rendszer beindítása, mint a többi hulladékgazdálkodásra vonatkozó jogszabály gyakorlati alkalmazása is – mondta el lapunknak Máthé László a Kovászna megyei Tega Rt. köztisztasági vállalat igazgatója. Kifejtette, az új rendelkezésre az üzleteknek és a gyártóknak kell rákészülniük, ám a gyakorlati alkalmazásban több „botlasztó” tényező is van. Például
A hulladéklerakókat, a felelősség-átvállalási szervezeteket (OTR) ez a rendszer tulajdonképpen ki kellene kerülje, az üveg visszajut a gyártóhoz, kimossák, és újra felhasználják, vázolta a forgatókönyvet az igazgató. Kifejtette, a törvény számos eleme alkalmazhatatlan, például a környezetvédelmi minisztérium nem szabályozta le, hogy ettől az évtől kinek miként kell számlázni az összegyűlt nagy mennyiségű szelektív hulladékra, holott már eltelt két és fél hónap. „Nem tudjuk, hogy a hulladékbegyűjtő vagy a lerakó kell számlázzon a felelősség-átvállalási szervezeteknek (OTR), negyedévente számlázunk, és mégis évente egyszer fizetnek. Így nem tudunk egyről a kettőre lépni” – mondta Máthé László.
Ro-Alert üzenetet küldtek a Székelyföldtől nem messze lévő, a Neamț megyei Borca községben élőknek, miután egy helyi lakos arról számolt be, hogy farkasokat látott az egyik faluban.
A nyolcadikosok képességfelmérő vizsgájára feliratkozott több mint 148 ezer diák közül 4883 nem jelent meg szerdán a matematikából tartott írásbeli felmérőn – tájékoztatott az oktatási minisztérium.
Az Alkotmánybíróság ma megerősítette, hogy alkotmányos az a törvény, amellyel megduplázták a barnamedvére vonatkozó kilövési kvótát – jelentette be közösségi oldalán Tánczos Barna miniszterelnök-helyettes.
A Szociáldemokrata Párt (PSD) országos elnöksége Ovidiu Popát, Radu Opreát és Marian Neacșut bízta meg azzal, hogy az alakulat nevében tárgyalásokat folytassanak a parlamenti pártokkal a PSD-kormány támogatását rögzítő megállapodásról.
Amerikai egyetemek, középiskolák, fogadócsaládok és pályaorientációs programok várják azt a 44 diákot, akik a Márton Áron Főgimnázium Marci2US programjának első résztvevőiként utazhatnak az Egyesült Államokba.
Medve jelenéte miatt figyelmeztették Ro-Alert üzenetben a Csíkszentlélek községhez tartozó fitódiakat szerda délután.
Hallgatólagosan elfogadta szerdai ülésén a képviselőház a Románia és a Moldovai Köztársaság egyesüléséről szóló törvénytervezetet.
Kelemen Hunor RMDSZ-elnök szerint a bizalomhiány a romániai társadalom „legsúlyosabb deficitje”, a legnagyobb gond pedig az, hogy az állam intézményein keresztül nagyon gyakran semmibe veszi az állampolgárt.
A Szociáldemokrata Párt (PSD) vállalja a kormányzást és Sorin Grindeanut javasolja miniszterelnöknek.
A múlt évben 9399 lej volt a romániai háztartások havi átlagjövedelme, 13,6 százalékkal nagyobb mint 2024.ben; a kiadások átlagösszege 8037 lej volt, ami a jövedelem 85,5 százalékát jelentette.
szóljon hozzá!