
Ismét üvegekkel csörömpölő szatyorral lehet menni vásárolni? Képünk illusztráció
Fotó: 123RF
Március 31-étől érvénybe lép a 2018. évi 74-es sürgősségi kormányrendelet, amely a korábbi, a hulladékkezelési rendszert szabályozó, valamint a csomagolóanyagokra vonatkozó jogszabályokat egészíti ki és módosítja. Ebben 50 banis betétdíjat szabnak meg a közvetlenül újrahasznosítható csomagolóanyagokra, tehát az üveget is vissza lehet majd váltani. A betétdíjat feltüntetik a vásárlási nyugtán, majd annak alapján a pénzt visszakérheti a vásárló, amikor az üveget visszaviszi.
2019. március 14., 09:122019. március 14., 09:12
2019. március 14., 09:152019. március 14., 09:15
Az új jogszabályban az áll, hogy a kereskedők kötelesek tájékoztatni a vásárlót a betétdíjról, a visszaváltási rendszerről.
A termelőket arra kötelezik, hogy tüntessék fel a címkén az „újrafelhasználható csomagolóanyag” feliratot. Olyan módon kell megszervezniük a visszaváltást, az átvételt, hogy még ebben az évben 90 százalékos arányt tudjanak megvalósítani. A törvény azt is előírja, hogy 2020. január 1-jéig a gyártóknak legkevesebb 5 százaléknyi csomagolóanyagot kell újrahasznosítaniuk, ezt az arányt 2025-ig minden évben 5 százalékkal kell növelniük.
Az új törvény megvan, ám még nem jelent meg a részletekre kitérő alkalmazási módszertan – mutatott rá megkeresésünkre Korodi Attila. Az RMDSZ parlamenti képviselője, volt környezetvédelmi miniszter kifejtette, továbbra is fenntartásaik vannak, mert a jogszabály számos területen módosítja a hulladékgazdálkodás rendszerét, új felelősségeket határoz meg az önkormányzatoknak, a hulladékgazdálkodási vállalatoknak, és a gyártók segítségére létrehozott felelősség-átvállalási szervezeteknek (OTR) is.
– részletezte a politikus.
Korodi Attila rámutatott, rövid távon nem optimista, de abban bízik, hogy 2020-ig a helyzet rendeződik.
Korodi Attila úgy véli, az üzletek megoldják a visszaváltást, hiszen az már kisebb mértékben ugyan, de a sörgyártók esetében működik.
Nehezen kivitelezhető a rendszer beindítása, mint a többi hulladékgazdálkodásra vonatkozó jogszabály gyakorlati alkalmazása is – mondta el lapunknak Máthé László a Kovászna megyei Tega Rt. köztisztasági vállalat igazgatója. Kifejtette, az új rendelkezésre az üzleteknek és a gyártóknak kell rákészülniük, ám a gyakorlati alkalmazásban több „botlasztó” tényező is van. Például
A hulladéklerakókat, a felelősség-átvállalási szervezeteket (OTR) ez a rendszer tulajdonképpen ki kellene kerülje, az üveg visszajut a gyártóhoz, kimossák, és újra felhasználják, vázolta a forgatókönyvet az igazgató. Kifejtette, a törvény számos eleme alkalmazhatatlan, például a környezetvédelmi minisztérium nem szabályozta le, hogy ettől az évtől kinek miként kell számlázni az összegyűlt nagy mennyiségű szelektív hulladékra, holott már eltelt két és fél hónap. „Nem tudjuk, hogy a hulladékbegyűjtő vagy a lerakó kell számlázzon a felelősség-átvállalási szervezeteknek (OTR), negyedévente számlázunk, és mégis évente egyszer fizetnek. Így nem tudunk egyről a kettőre lépni” – mondta Máthé László.
A nyár eddigi legmelegebb napjának bizonyult június 27-e, ugyanis Székelyföldön is 30 Celsius-fok fölé emelkedett a hőmérséklet a délutáni órákra.
A november 19-én megjelenő Grand Theft Auto VI már az előrendelési periódusban nagy hullámokat ver a kiadó megkérdőjelezhető, de egyébként a nagy várakozás miatt érthető döntései miatt. Képbehozó.
A SAFE programból finanszírozott kilenc autópálya-szakasz közül hetet romániai vállalatok építhetnek meg – közölte szombaton közösségi oldalán Radu Miruță ügyvivő közlekedési miniszter.
Testvérvárosi szerződést írt alá a Maros megyei város szombati dísztanácsülésén Nyárádszereda és Zalaegerszeg vezetősége az évek óta tartó hosszú és tartalmas kapcsolatuk eredményeként.
Ilie Bolojan ügyvivő miniszterelnök szerint az idei év első öt hónapjának költségvetési adatai azt mutatják, hogy a múlt év ugyanezen időszakához képest több mint 40 százalékkal, 64 milliárd lejről 36 milliárd lejre csökkent a deficit.
A szélsőséges hőmérséklet okozta egészségügyi kockázatok csökkentését célzó intézkedési tervek aktiválását kérte szombaton az egészségügyi minisztérium.
Lia Olguța Vasilescu craiovai polgármester szombaton azt nyilatkozta, hogy a PSD alapvetően azokra a szavazatokra támaszkodna a Sorin Grindeanu vezette kormány esetleges parlamenti beiktatásához, amelyeket Adrian Veștea miniszterelnök-jelölt kapott.
Hargita megye címeréről fogadott el határozatot pénteki ülésén a kormány a Romániai Magyar Demokrata Szövetség javaslatára. A jelkép a székelyföldi megye történelmére, önazonosságára és örökségére utal.
Egy üzletben csaptak fel a lángok szombaton délben Erdőszentgyörgy főutcáján; már zajlik az oltás a helyszínen – közli a Maros megyei tűzoltóság.
Több mint 1600 gazdasági szereplőnél végzett ellenőrzéseket június 22. és 26. között az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC).
szóljon hozzá!