Hirdetés
Hirdetés

Újrahasznosítás: 55 százalék helyett 9,1

Nem sok: 0,98 és 25,2 százalék között mozog az újrahasznosítás aránya a Hargita megyei településeken •  Fotó: Gergely Imre

Nem sok: 0,98 és 25,2 százalék között mozog az újrahasznosítás aránya a Hargita megyei településeken

Fotó: Gergely Imre

Nagyon messze elmarad az előírttól a hulladék-újrahasznosítás aránya Hargita megyében. Az újrahasznosítás mértéke a közeljövőben ugyan jelentősen növekedhet, de akár még az eddiginél is jobban lelassulhat, két fontos tényezőtől függően.

Széchely István

2025. január 07., 11:122025. január 07., 11:12

2018-tól kezdődően minden évben ellenőrzést végez az önkormányzatok esetében a környezetőrség a szelektív hulladékgyűjtésre és újrahasznosításra vonatkozó európai uniós követelmények betartását vizsgálva, amelyek évről-évre egyre nagyobb arányú újrahasznosítást írnak elő.

2025 január elsejére az újrahasznosítás aránya el kellett volna érje az 55 százalékot.

A környezetőrség által 2024 decemberében befejezett ellenőrzések eredménye szerint Hargita megyében egyetlen önkormányzat sem teljesítette az említett követelményt, sőt, a legtöbb településen az újrahasznosítás mértéke nagyon messze elmarad az említett 55 százalékos aránytól. A Hargita megyei átlag mindössze 9,1 százalékos – tudtuk meg a legfrissebb eredményt Balla Izabellától, a Hargita Megyei Környezetőrség főbiztosától.

Óriási különbségek a települések között

Az újrahasznosítás mértékét tekintve óriási különbségek vannak a települések között, derül ki az ellenőrzés eredményeiből. A legjobb aránnyal – 25,26 százalékkal – Korond büszkélkedhet Hargita megyében, de Szentegyháza is jól áll a maga 21 százalékával, a harmadik helyen pedig Borszéket és Galócást találjuk 20-20 százalékkal.

•  Fotó: Haáz Vince Galéria

Fotó: Haáz Vince

A sor végén Szentábrahám áll 0,98 százalékos újrahasznosítási aránnyal, Csíkszentgyörgy 1,2 százalékkal, Balánbánya 1,39-cel, valamint Parajd 1,57 százalékkal. Változó képet mutatnak a megye nagyobb városaiban mért adatok is:

Csíkszeredában 14,23, Székelyudvarhelyen 9,17, Gyergyószentmiklóson 1,87, Maroshévízen pedig 1,64 százalékos a hulladék-újrahasznosítási arány

– sorolta Balla Izabella. A megyei környezetőrség vezetőjétől ugyanakkor azt is megtudtuk, hogy a gyengén teljesítő települések többségén nemcsak az újrahasznosítás aránya alacsony, hanem a szelektíven gyűjtött hulladéké is.

Az integrált hulladékgazdálkodási központ reményt adhat

Az ellenőrzés eredményének az értelmezéséhez fontos tudni, hogy ezek az utolsó teljes év, tehát a 2023-as esztendő adatai. A Gyergyóremetei Integrált Hulladékgazdálkodási Központ viszont 2024 elején kezdte meg működését.

•  Fotó: Gergely Imre Galéria

Fotó: Gergely Imre

A hulladéklerakás, valamint a megyében szelektíven összegyűjtött hulladék kezelése már ott történik, viszont ennek az eredménye majd csak a 2025-ös ellenőrzések adataiban fog látszani – hangsúlyozta a szakhatóság vezetője, megjegyezve, mivel a központ még nem működött,

2023 végéig az önkormányzatok önerőből érték el az említett eredményeket az újrahasznosítás terén.

Ehhez egyes településeket hozzájárultak kisebb hulladékgyűjtő cégek is, azok ugyanis értékesítik az általuk összegyűjtött hulladék jelentős részét.

Hirdetés

Nagy jelentősége van ugyanakkor a zöldhulladék komposztálásának is, hiszen az nagy mennyiségű minden településen. Ha viszont az önkormányzat nem tudja igazolni, hogy az komposztálásra került, akkor a háztartási szeméthez, tehát a nem újrahasznosított hulladékhoz kell számolni a zöldhulladékot.

A megyei integrált hulladékgazdálkodási központ működésének köszönhetően a 2025-ös ellenőrzések eredményei várhatóan már lényegesen jobbak lesznek.

„Már csak azért is, mert a szelektíven gyűjtött hulladékot kezelik. Elég nagy mennyiség fog majd szerintem újrahasznosításra kerülni. Nagyon remélem, hogy az már jócskán meg fog látszani a megyei adatokon. Ugyanakkor, gondolom, hogy az integrált hulladékgazdálkodási társulás is kampányokat fog szervezni. Jó lenne, hogy neveljék egy picit a lakosságot, és az önkormányzatok is” – fogalmazott Balla Izabella, kérdésünkre megerősítve, hogy a lakossági hozzáállásnak is javulnia kellene.

„Kiesnek a számításból a betétdíjas csomagolóanyagok”

Noha az integrált hulladékgazdálkodási központnak köszönhetően jó esély van arra, hogy a 2025-ös ellenőrzések eredménye már lényegesen jobb legyen Hargita megyében – azaz jelentősen nőjön a hulladék-újrahasznosítási arány –, egy másik tényező jócskán visszavetheti ezt a tendenciát.

Idézet
Kiesnek a számításból a betétdíjas csomagolóanyagok. Ezután, ha nem sikerül az önkormányzatoknak létrehozni visszaváltó-pontokat, akkor el fognak esni azoktól a számoktól, azok ugyanis növelnék az újrahasznosítási arányt.”

Lévén, hogy a 2024 decemberében befejeződött ellenőrzések eredménye a 2023-as adatokat tartalmazza, azokban még nem mutatkozik meg a betétdíjas visszaváltási rendszer elindulása, hiszen az 2024 elején történt, a következő éves ellenőrzés számai viszont már tükrözni fogják azt, hogy kikerültek az egyenletből a betétdíjas csomagolóanyagok – magyarázta a megyei környezetőrség vezetője.

•  Fotó: Pinti Attila Galéria

Fotó: Pinti Attila

Balla Izabella kérdésünkre elmondta azt is, hogy 2023-ban 27 önkormányzatot bírságoltak meg a rossz újrahasznosítási arány miatt, 2024-ben viszont, másra koncentráltak.

Azok az önkormányzatok – összesen négy – kaptak több mint százezer lej összértékű pénzbüntetést, amelyeknél nagy területen talált szemetet a környezetőrség.

Az alacsony újrahasznosítási arány miatti bírságoktól ezúttal amiatt is eltekintettek, mert a vonatkozó törvény értelmében fél éven belül kell kiróják a bírságot, de az nem egyértelmű, hogy mikortól kell datálni ezt az időszakot, így fellebbezés esetén megtörténhet, hogy elveszítik a pert. Továbbá nemcsak a nyers számok a fontosak, hanem az is, hogy egy önkormányzat mennyire törekszik arra, hogy javítson az újrahasznosítási arányán – mondta Balla Izabella.

Hirdetés
szóljon hozzá! Hozzászólások
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Ezek is érdekelhetik

Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. június 22., hétfő

Elbukott a Veștea-kormány a parlamenti szavazáson

Nem szavazott bizalmat a parlament hétfői ülésén Adrian Veștea kijelölt miniszterelnök kormányának.

Elbukott a Veștea-kormány a parlamenti szavazáson
Hirdetés
2026. június 22., hétfő

Tizenöt éven át csapolták a külügy pénzét egy könyvelő segítségével

Bíróság elé állítja a korrupcióellenes ügyészség (DNA) a külügyminisztérium egyik volt könyvelőnőjét, akit azzal vádolnak, hogy munkabér jogcímen illegálisan folyósított pénzt magának és két másik személynek 15 éven át.

Tizenöt éven át csapolták a külügy pénzét egy könyvelő segítségével
2026. június 22., hétfő

Ittas autósok és biciklisek buktak le Hargita megyében

Az elmúlt héten összesen 20 ittas biciklist és autóvezetőt azonosítottak a Hargita megyei rendőrök egy összehangolt akció részeként – öt gépjárművezető leheletében több mint 0,40 mg/l alkoholszintet mutatott a szonda.

Ittas autósok és biciklisek buktak le Hargita megyében
2026. június 22., hétfő

Tudtuk, csak nem sejtettük

Mielőtt a fáradt politikusainkat elengednénk a nyári pihenőszabadságaikra, egy dolgot tisztázzunk: 2026 első fele pont arra volt jó, hogy ismét szembesüljünk a ténnyel. Azzal, hogy újra mi, kisemberek jártunk rosszul.

Tudtuk, csak nem sejtettük
Tudtuk, csak nem sejtettük
2026. június 22., hétfő

Tudtuk, csak nem sejtettük

Hirdetés
2026. június 22., hétfő

Eddig ismert formájában megszűnt létezni a Jávárdi-vízesés – videóval

Új medret vágott magának a vasárnapi felhőszakadás után megáradt patak a Gyimesek egyik kedvelt természeti látványosságánál, a Zúgóként is ismert Jávárdi-vízesésnél. A vízzuhatag eltűnt, de a helyreállítás nem lehetetlen.

Eddig ismert formájában megszűnt létezni a Jávárdi-vízesés – videóval
2026. június 22., hétfő

Nem tudják beiktatni a Veștea-kormányt, ha igaz, amit az AUR elnöke állít – frissítve

A Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnöke, George Simion hétfőn kijelentette, hogy a Veștea-kormány nem kapja meg pártja parlamenti frakcióinak szavazatait a beiktatási szavazáson.

Nem tudják beiktatni a Veștea-kormányt, ha igaz, amit az AUR elnöke állít – frissítve
2026. június 22., hétfő

Több mint ezren maradtak áram nélkül Hargita megyében

Egy kidőlt fa miatt maradt áram nélkül több mint ezer fogyasztó hétfő délután Udvarhelyszéken és Gyergyószéken – közli a Hargita megyei katasztrófavédelem.

Több mint ezren maradtak áram nélkül Hargita megyében
Hirdetés
2026. június 22., hétfő

Fiatalkorú is megsérült a csíkszentléleki balesetben

Felborult egy autó hétfőn délután Csíkszentléleken, miután a 18 éves sofőr elvesztette uralmát a jármű felett. A balesetben a vezető és fiatalkorú utasa is megsérült, mindkettőjüket kórházba szállították.

Fiatalkorú is megsérült a csíkszentléleki balesetben
2026. június 22., hétfő

Még csak ezután következik az igazi kánikula

Tovább melegszik az idő a következő két hétben, egyes régiókban 36–37 Celsius-fokos csúcsértékekre is számítani lehet – derül ki az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) június 22. és július 5. közötti időszakra vonatkozó előrejelzéséből.

Még csak ezután következik az igazi kánikula
2026. június 22., hétfő

Magyar Péter: kezdeményezzük Sulyok Tamás megbízatásának megszüntetését

Kezdeményezzük Sulyok Tamás köztársasági elnök megbíztatásának megszüntetését – jelentette be Magyar Péter miniszterelnök hétfőn az Országgyűlés ülésén napirend előtt mondott beszédében.

Magyar Péter: kezdeményezzük Sulyok Tamás megbízatásának megszüntetését
Hirdetés